×

Nasza Wielkopolska: "Z lornetkami za piórkami", czyli poznański Ogród Botaniczny inaczej

 


Poznański Ogród Botaniczny odwiedzamy zazwyczaj na wiosnę, zawsze w kwietniu. Uwielbiam obserwować pierwsze liście na drzewach, kwitnące magnolie, wiśnie, pierwsze kwiaty. Tak było dwa i cztery lata temu. W tym roku jednak, zima się przedłużyła, więc i w ogrodzie o tej porze mniej się dzieje, ale to nie oznacza, że nie ma w nim nic ciekawego. My postanowiliśmy kontynuować tradycję i pojechaliśmy, lecz zabraliśmy ze sobą lornetki...

O Ogrodzie Botanicznym w Poznaniu pisałam Wam już w jednym z pierwszych wpisów w cyklu Nasza Wielkopolska. Dziś jednak chciałam Wam pokazać nieco inny sposób na zwiedzanie- zagranie w grę terenową. 
Szukając informacji o godzinach otwarcia (w kwietniu od 9 do 19, wstęp jest bezpłatny, na terenie parku są toalety), natrafiłam na informację o grze Z lornetkami za piórkami. Gra dostępna jest na stronie ogrodu, do pobrania o tutaj (dostępne są dwie gry, druga to Oblicza Botanika). Dlaczego teraz warto wybrać się na spacer śladami ptaków? Bo, kiedy wydaje Wam się, że w ogrodzie jest nudno, bo jeszcze niewiele roślin kwitnie, a na drzewach pojawiły się maleńkie pączki, lecz liści brak, to ptaki już w najlepsze świergotają, śpiewają i buszują po ogrodzie. W dodatku, właśnie dzięki temu, że nie ma jeszcze liści i kwiatów, tym łatwiej je wypatrzyć. Weźcie więc lornetkę (ale nie jest to konieczne) i wyruszcie w poszukiwaniu przygody.
Gra wg mnie przeznaczona jest dla dzieci w wieku szkolnym, bo w zagadkach jest odrobina matematyki (ale przecież zawsze mogą pomóc rodzice).
Jedna z kart gry, do pobrania na stronie Ogrodu Botanicznego

Gra poprowadzi Was przez większą część Ogrodu Botanicznego i obejmuje część ścieżki edukacyjnej Świat Ptaków. Poruszamy się od tablicy do tablicy z oznaczeniem danego ptaka, ale nie po kolei i nie podchodzimy do każdej (o tym, gdzie dalej iść, mówi treść wskazówek). Kolorowe tablice prezentują sylwetki ptaków, opisują ich występowanie, upierzenie, zwyczaje lęgowe i rozmaite ciekawostki. Niektóre z nich będą potrzebne do rozwiązania zagadek z gry. Niektóre litery z tych haseł utworzą hasło główne. 
Dzieciaki były zafascynowane odnajdywaniem tablic i wypatrywaniem ptaków. Przejście gry zajmuje około 1,5 godziny. To wspaniały pomysł na rodzinne popołudnie i urozmaicenie zwykłego spaceru, chociaż dla moich dzieci Ogród Botaniczny zawsze jest atrakcją i za każdym razem są nim oczarowani (może dlatego, że nie jeździmy tam zbyt często).
Taka gra to świetna okazja by odkryć znane już Wam miejsce, od zupełnie innej strony oraz odpowiedź na pytanie: Gdzie jechać, gdy wszystko jest zamknięte. Jak to gdzie? Do Ogrodu Botanicznego w Poznaniu :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią :)

Copyright © domatorka.blog , Blogger