×

Jak kupić dobry sweter?


Chociaż robi się coraz chłodniej, jest coś, co sprawia, że z tego ochłodzenia się cieszę. Swetry! Uwielbiam tę część garderoby. Milutkie, mięciutkie i ciepłe. Nie ma nic przyjemniejszego, niż otulić się swetrem. Jednak nie we wszystkich czujemy się dobrze. Niektóre gryzą, inne grzeją zbyt mocno lub szybko się mechacą. Jak kupić dobry sweter?


Sporo osób nie lubi nosić swetrów ze względu na to, że szybko się mechacą i to już po kilku praniach. Może też pamiętają gryzące, wełniane swetrzyska, które nosili w dzieciństwie, albo też jest im na zmianę zimno lub gorąco. Wszystko to konsekwencja złego wyboru przy zakupie. Można kupić naprawdę ciepły i miły sweter, który długo będzie dobrze wyglądał. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Jaki rodzaj swetra wybrać?
Kardigan to sweter zapinany na guzki lub na zamek. Te cieńsze można nosić na koszule czy bluzki, te grubsze sprawdzą się w ciepłą jesień nawet w roli płaszcza. Świetnie wyglądają do sukienek.
Golf zaś najlepszy jest na mroźną zimę czy wypad w góry. Sweter z wysokim kołnierzem, który zastępuje nam szalik. Uwielbiam ten typ, ale golf musi być dla mnie szeroki.
Sweter z dekoltem. W łódkę, szpic czy półokrągły. Zdarzają się i takie z kapturem. Po prostu sweterek wciągany przez głowę. Idealny na co dzień, do jeansów czy spódniczki.
Cieplutki, kremowy sweter z wełną i aplaką z fobya.com


Najważniejszy jest materiał...
Od tego, z czego zrobiony jest sweter zależy jak będzie nam się go nosić. Czy szybko się zniszczy i czy będzie w nim ciepło, czy nawet to, jak długo będzie schnął po praniu. Z jakiego materiału kupić sweter?
Kaszmir- nie mam w szafie żadnego kaszmirowego sweterka. Niestety nie moja półka cenowa. Sweterki z kaszmiru są delikatne, miłe i dość cienkie, ale przy tym drogie. Materiał ten pochodzi od kóz kaszmirskich. 
Wełna- to z niej są te gryzące sweterki. Jednocześnie jest to jeden z najcieplejszych materiałów. Rzadko dziś występuje jako główny składnik swetra, częściej jako domieszka i w takim wariancie Wam ją polecam. 50% wełny w składzie gwarantuje, że sweter będzie ciepły i przewiweny, a domieszka innych materiałów (np.poliacrylu) sprawi, że nie będzie szorstki. Trzeba o niego dbać podczas prania i noszenia. Niestety wełna kurczy się w wysokiej temperaturze i mechaci. 
Moher- materiał cipeły, lekko połyskliwy, ale niestety bardzo mechaty i delikatny. Występuje zazwyczaj jako domieszka. Pozyskiwany od kóz angorskich.
Alpaka- również naturalne włókno, tym razem jednak od alpak. Bardzo ciepła, lekka i wytrzymała. Nie mechaci się szybko, dzięki temu swetry z niej służą latami. Nadaje się dla alergików, bo jest odporna na kurz i zanieczyszczenia. 
Angora- wełna pochodząca od królików, która również świetnie nadaje się dla osób z alergią. Kolejny delikatny i miękki materiał. Występuje zazwyczaj jako domieszka. 
Bawełna- zna ją każdy, więc nie trzeba przedstawiać. Swetry z bawełny są niedrogie, zazwyczaj nie mechacą się, są wytrzymałe, ale nie dają zbyt wiele ciepła, przepuszczają powietrze. Długo schną po praniu. Sprawdzą się w cieplejsze dni, wiosną i latem. 
Akryl- swetrów z akrylu radzę unikać. To sztuczne włókno. Ma być miękkie jak wełna, ale nie przepuszcza powietrza i często w akrylowych swetrach jest nam zbyt gorąco, innym razem zbyt zimno. Łatwo się niszczy i mechaci. Akrylowe swetry są bardzo tanie i szybko wysychają. 
Poliacryl, akryl, poliamid nie są jednak złe, jeżeli są w składzie jako domieszka. Niewielka ilość poliakrylu sprawi, że wełniany sweter będzie milszy w dotyku, a poliamid zapobiegnie mechaceniu się materiału. 
Sweter z bawełny z recyklingu z bonprix.pl


Gdzie kupić dobry sweter?
Podstawową zasadą przy zakupie swetra jest więc czytać ich metki. Nie polecam szukać swetra dobrej jakości w sieciówkach. Tam niestety króluje akryl (i to w 100% w składzie) i poliester. Poza tym buszując wśród wieszaków, sprawdzanie w każdym modelu składu, szukanie metki, bywa czasochłonne. Polecam szukać w sklepach internetowych. Z łatwością wtedy odszukacie odpowiednią rubrykę ze składem. Gdzie ja kupuję swetry?
fobya.com- z tego sklepu pchodzi moje kremowe swetrzysko. Uwielbiam go. Idealnie sprawdził się w górach. W składzi ma wełnę, alpakę i poliacryl. W sklepie jest mnóstwo różnych modeli swetrów.
bonprix.pl- z bonprix mam już kilka swetrów, głównie bawełnianych. Jednakże w ofercie sklepu znajdziecie swetry właściwie z każdego materiału czy domieszek: kaszmiru, jedwabiu, wełny merynosów, a ostatnio nawet z bawełny z recyklingu. 
varlesca.pl- zwracam Waszą uwagę na ten sklep, gdyż mają naprawdę piękne wzory swetrów. Kobiece i delikatne. Jeden z moich ulubionych sweterków pochodzi właśnie z tego butiku. 
Warto też poszukać sweterków w lumpeksach. Często na wieszakach czekają perełki, z dobrych materiałów. W ciucholandach od razu widać, które są podniszczone i tych należy unikać, albo też spróbowac im dac drugie życie przy pomocy golarki do ubrań.
Kobiecy sweterek z domieszką wełny z varlesca.pl

Jak dbać o swetry?
Większość osób odpowiedziałaby, że aby zachować dobry wygląd swetra przez wiele miesięcy, należy stosować się do zaleceń z metki. Moje swetry mają w większości wskazówkę by prać je ręcznie. Ja jednak zawsze wrzucam je do pralki. Zmniejszam jedynie temperaturę prania do 20 st. C oraz ilość obrotów. Nie suszę też swetrów na leżąco, zawsze wieszam na sznurku, ale nigdy nie suszę ich w suszarce bębnowej. Prasuję jedynie te bawełniane. 

Sezon się zaczyna. Kupcie dobry sweter i cieszcie się jego ciepłem przez wiele jesienno-zimowych miesięcy. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią :)

Copyright © domatorka.blog , Blogger