×

Przeczytałam w grudniu

 


Zanim czytelniczo podsumuję rok 2020, to czas na zestawienie moich grudniowych lektur, a było ich całkiem sporo. Co przeczytałam w grudniu?

100/2020
Pieśń Dawida- Amy Harmon

Możesz biec, ukrywać się lub umrzeć, ale cokolwiek zrobisz, będziesz sobą.

Swoją przygodę z książkami Amy Harmon zaczęłam od niezwykłej powieści Prawo Mojżesza. Wylałam przy niej morze łez i na długo zapadła mi w pamięć. Po latach nadszedł więc czas, bym sięgnęła po historię Dawida, najlepszego przyjaciela Mojżesza. 
Dawid znika. Nikt nie wie gdzie się podziewa. Sprzedał mieszkanie, firmę przepisał przyjaciołom,. Zostawia jednak swojej niewidomej dziewczynie, Millie, taśmy z nagraniami, w których wyjaśnia całą swoją historię. 
To opowieść o walce. Z własnymi demonami. O poszukiwaniu odpowiedzi jaki sens ma życie i śmierć. 
Ocena: 7/10
Wydawnictwo: Editiored; rok: 2016; stron:312; kategoria: young adult/ powieść obyczajowa.

101/2020
Moc truchleje. Opowieści wigilijne1939-1945- Sylwia Winnik

Zrozumiałam, że o tym, jak wiele znaczą niektórzy ludzie, świadczy namacalne uczucie pustki po ich stracie.

To zbiór opowieści, relacji ze Świąt Bożego Narodzenia z czasów wojny. Porównanie tych bogatych sprzed 1939 roku i tych z walką by przetrwać w czasie okupacji. Z jednej strony historie pełne strachu, lęku i ludzkich tragedii, z drugiej przepełnione miłością i nadzieją na odmianę losu. Warte przeczytania, zastanowienia się i docenienia tego, jak wiele teraz mamy.
Ocena: 8/10
Wydawnictwo: Znak; rok: 2020; stron: 208; kategoria: literatura faktu/ historia.

102/2020
Złodziejki Świąt- Hanna Cygler

To doprawdy nienormalne, że dwójka zakochanych w sobie ludzi nie ma czasu na miłość.

Nie do końca świąteczna historia dwóch pisarek, które mierzą się z osobistymi problemami. Tutaj przeczytacie całą moją recenzję. 
Ocena: 6/10
Wydawnictwo: Rebis; rok: 2020; stron: 360; kategoria: powieść obyczajowa.

103/2020
Choinka cała w śniegu- Joanna Szarańska

Trzecia część zimowych przygód mieszkańców bloku przy ulicy Weissa. Jak zwykle przed świętami mierzą się z kilkoma problemami. Zuzanna odkrywa czar Instagramu, tak bardzo, że dotychczas perfekcyjna pani domu, zapomina o swoich domowych obowiązkach. Anna ma problem, bo nie wie co ma podarować córkom swojego nowego partnera, a jej były mąż, Waldemar, mierzy się z samotnością. Pani Michalska ma znów swój własny plan na pomoc w tym przedświątecznym czasie. 
Uwielbiam tę serię. Pełna jest ciepła i humoru. To iście świąteczna opowieść, wprowadzająca na całego w bożonarodzeniowy klimat. 
Ocena: 7/10
Wydawnictwo: Czwarta Strona; rok: 2019; stron: 368; kategoria: powieść obyczajowa.

104/ 2020
Świąteczny układ- Vi Keeland, Penelope Ward

Zbiór czterech romantycznych opowiadań. Lekkich, przyjemnych i pełnych miłości. Czyta się błyskawicznie. Miła lektura na przedświąteczny czas.
Ocena: 7/10
Wydawnictwo: Editiored; rok: 2020; stron: 240; kategoria: romans.

105/2020
Elf do zadań specjalnych- Katarzyna Wierzbicka

Dla magii! Nadziei! Odrobiny wiary w to, że jest coś więcej poza tym, co widzialne. Jeśli się wie na pewno, to już nie ma wiary. Ani magii. Tylko fakty. A dzieci potrzebują nie tylko wiedzieć, ale także czuć. Marzyć. I nasłuchiwać, czy gdzieś za oknem, w ciemnościach, nie zadźwięczą pośród nocy dzwoneczki sań Świętego Mikołaja.

To książkowy kalendarz adwentowy. Rewelacyjna opowieść o elfie Wiercipiętku, który zgubił swój magiczny szaliczek, dzięki któremu stawał się niewidzialny. Teraz więc, dzieci które odwiedza, żeby sprawdzić czy zasługują na prezent, widzą go. W dodatku schronienia w wiosce Świętego Mikołaja szukają trolle i krasnoludy, które zamiast pomagać w przygotowaniach dezorganizują pracę elfów. Wszystko wydaje się prowadzić do świątecznej katastrofy, czy uda więc się uratować święta?
Ocena: 9/10
Wydawnictwo: Zielona Sowa; rok: 2020; stron: 192; kategoria: literatura dziecięca.

106/2020
Gwiazdka pełna życzeń- Klaudia Bianek

W zeszłym roku Najcenniejszy podarunek bardzo mi się podobał. Idealnie świąteczna opowieść, klimatyczna i dobrze napisana. A jego kontynuacja?
na początku grudnia Oliwia i Oskar mają niegroźny wypadek samochodowy. Ona jest lekko poobijana, on ma złamaną rękę, co wprawia go w niedobry humor. W dodatku do Polski przyjeżdża długo nieobecna matka dziewczyny, wraz ze swoim nowym narzeczonym. A wokół Oskara kręci się jego była. Czy te Święta mimo problemów będą udane?
To chyba największy zawód książkowy tego roku. Jak można tak zepsuć serię? Atmosfery świąt tu niewiele. Okładka sugeruje romantyczną historię, a jest ona raczej pełna żalu i pretensji. W dodatku co chwilę czytamy co Oliwia miała dziś na obiad, albo z jakim nowotworem (naprawdę niesmaczna nazwa) mierzył sie jej pies. Ja rozumiem, że autorka chciała upamiętnić swojego ukochanego zwierzaka, ale czytelnik niekoniecznie (przy całej mojej sympatii do zwierząt) ma ochotę czytać co chwila specjalistycznych nazw. Popsuło to całą świąteczną atmosferę. Nuda i jeszcze raz nuda wieje z tej książki. Chyba po prostu zabrakło pomysłu. 
Ocena: 2/10
Wydawnictwo: We need YA; rok: 2020; stron: 320; kategoria; young adult.

107/2020
Zakłamane jedzenie. Obalamy mity zdrowego odżywiania- Hanna Stolińska

Bardzo dobra i bardzo potrzebna książka. Dietetyk, badacz naukowy, Hanna Stolińska, bierze pod lupę najpopularniejsze diety oraz ich wpływ na nasze zdrowie. Przygląda się także najpopularniejszym produktom i obala mity na ich temat. Zdradza jakie właściwości (a raczej jakich nie ma) olej kokosowy, czy soja jest zdrowa, ile soli potrzebujemy oraz czy glutaminian sodu naprawdę jest taki straszny. 
Ocena: 9/10
Wydawnictwo: Otwarte; rok: 2019; stron: 328; kategoria: poradnik/diety.

108/2020
Jak zostać panią swojego czasu. Zarządzanie czasem dla kobiet- Ola Budzyńska

Gdybyś tyle robiła, ile marudzisz, to już dawno zrobiłabyś to, co jest powodem Twojego marudzenia. 

Książka, która ma wskazać kobietom, gdzie w swoim życiu mają szukać czasu, jak ułożyć plan dnia czy pracy, by zdążyć ze wszystkimi zadaniami. W moje życie nic nowego nie wniosła, bo ja mam czasu sporo, tylko na własne życzenie marnuję go leżąc na kanapie. Nigdzie się nie spieszę i niewiele muszę, a potrafię znaleźć czas i na pracę i na odpoczynek.
Ocena: 5/10
Wydawnictwo: Pani Swojego Czasu; rok: 2017; stron: 230; kategoria: poradnik/ zarządzanie. 

109/2020
Dzieci i czas. Jak zorganizować życie w rodzinie?- Ola Budzyńska

Ta pozycja wydaje mi się już dużo bardziej przydatna, szczególnie część o zakresie obowiązków dzieci. Ola Budzyńska pokazuje na swoim przykładzie skąd bierze więcej czasu- oddelegowując część obowiązków domowych na poszczególnych członków rodziny.
Ocena: 6/10
Wydawnictwo: Pani Swojego Czasu; rok: 2020; stron: 176; kategoria: poradnik/ zarządzanie.

110/2020
Czas zaklęty- Ałbena Grabowska

Pierwsza część sagi Alicja w Krainie Czasów. 
Na dworze w Kodorowie, Jan Księgopolski mieszka ze swoją świeżo poślubioną żoną Elżbietką. Z pozoru piękna i zakochana w nim kobieta, okazuje się w rzeczywistości niezwykle nudna i niechętna mężowi. Jan szuka więc pociechy w ramionach innych kobiet, służących, aż natrafia na Natalię. Ta wyjątkowo rozgrzewa swego pana, a on zaczyna do niej czuć coś więcej niż tylko pożądanie. Wzywają go jednak pewne sprawy do Warszawy. We dworze zostają dwie ciężarne kobiety- Elżbietka i Natalia. Obydwie noszą dziecko Jana. Natalia chce dla swojej córki, by Jan ją uznał, by mieszkała ona na pokojach. Udaje się więc do Iwasi- miejscowej szeptuchy- by odmieniła ich los. Natalia dziwaczeje, ludzie szeptają, że ma w sobie dziecko diabła. Zaczyna rodzić i tej samej nocy na świat przychodzi też dziedzic Kodorowa. Chłopiec  urodzony zbyt wcześnie wkrótce umiera, a Jan chcąc ulżyć żonie w cierpieniu, zabiera córkę Natalii, Alicję, by ta zajęła miejsce straconego dziecka...
Ocena: 7/10
Wydawnictwo: Zwierciadło; rok: 2016; stron: 340; kategoria: powieść obyczajowa.

W grudniu przeczytałam 3074 strony!
Najlepszą książką, przy której świetnie się bawiłam była Choinka cała w śniegu Joanny Szrańskiej, najgorszą zaś, nudną i męczącą była Gwiazdka pełna życzeń Klaudii Bianek. 

Grudzień kończę więc z wynikiem 110 przeczytanych książek w 2020 roku. Wkrótce podsumuję cały rok...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią :)

Copyright © domatorka.blog , Blogger