×

Ścieżka w Obłokach- Dolni Morava


Ścieżki w koronach drzew są coraz bardziej popularne. U naszych południowych sąsiadów jest kilka takich atrakcji, kolejne są też budowane w Polsce. Te duże, np. w Krynicy Zdroju czy mniejsze, jak ta w Poznaniu. Jednak będąc w Kotlinie Kłodzkiej, warto wybrać się do Czech, by zrobić sobie spacer w chmurach...


Dolni Morava znajduje się zaledwie 18 km od przejścia granicznego w Boboszowie, 58 km od Kłodzka (godzina jazdy samochodem). Warto więc na chwilę wyskoczyć do naszych południowych sąsiadów. Dojazd do Ścieżki w Obłokach jest prosty, a auto można zostawić przy parkingu przy kasach (droga w tym roku była w remoncie) lub na dolnym parkingu (tam nas skierowano i tam zaparkowaliśmy). Dolny parking znajduje się o około 15-20 minut pieszo od kas i wyciągu na Ścieżkę w Obłokach, w górę przez łąkę i lasek- malowniczą ścieżką edukacyjno-przyrodniczą dla dzieci- wyłącznie w języku czeskim. 

Widoki na ścieżce prowadzącej od parkingu do kas pod Slamnikiem


Atrakcje dla dzieci na ścieżce edukacyjno-przyrodniczejŚcieżka w Obłokach znajduje się na zboczu góry Slamnik na wysokości 1116 m n.p.m.. Dostać się można na nią idąc jedną z pięciu tras lub wjeżdżając kolejką linową- przejazd trwa 5-10 minut. Ścieżka ma 55 m wysokości, a długość kładki to aż 710 m. 

Widoki ze ścieżki są niesamowite- na masyw Śnieżnika i górskie pasma. Czekają też tu inne atrakcje- na samej górze łezka z siatki, pod którą nie ma zupełnie nic. Coś dla odważnych, by stanąć i spojrzeć 50 m w dół. Na górę można dostać się siatkowym rękawem, a ze szczytu ścieżki zjechać na dywaniku zjeżdżalnią (dla dorosłych i dzieci od 120 cm, dodatkowo płatne) o długości 100 m. 

Spacer w chmurach
Wejście na Ścieżkę w Obłokach, bez przejazdu kolejką, kosztuje 240 koron od osoby dorosłej, a kolejką w obie strony- 490. Można wykupić tez bilety rodzinne. My skorzystaliśmy z wjazdu tam i z powrotem i zapłaciliśmy 990 koron. Pełny cennik i inne informacje o Ścieżce znajdziecie tutaj. Najlepiej mieć wypłacone korony. Kasy były otwarte trzy i chociaż turystów było sporo, to obsługa szła sprawnie- w kolejce stałam około 15-20 minut, w szycie sezonu, w upalny dzień, więc naprawdę niedługo. Pod Ścieżką znajduje się restauracja, kawiarnia i budki z jedzeniem, ale w niektórych można płacić wyłącznie gotówką i tylko w koronach. Przy dolnej stacji kolejki także coś zjecie, jest tam też hotel i duży, ciekawy plac zabaw dla dzieci (dodatkowo płatny, nie korzystaliśmy). I chociaż przy kasach było sporo osób, dużo turystów szło pieszo na górę, to na samej ścieżce nie odczuliśmy tłumów. 

Nieco obawialiśmy się czy z nadaktywnym czterolatkiem damy rade wysiedzieć na kanapie kolejki, czy nie spadnie nam z wysokości, ale wbrew obawom był bardzo grzeczny, za to nasza ciekawska ośmiolatka kręciła się dość mocno i trzeba było ją trzymać, by chudzina nie wypadła dołem :) Czteroosobowa kanapa to dobre rozwiązanie dla rodzin z dziećmi. Można również przewozić na niej wózki dziecięce czy rowery- obsługa służy pomocą. 
Kropla, a pod spodem 50 m przestrzeni 
Zjeżdżalnia

Rękaw, którym zamiast kładką można wejść na góręŚcieżka w Obłokach to idealny pomysł na wycieczkę w upalny dzień. Na górze zaznacie odrobinę ochłody i poczujecie się jakbyście naprawdę chodzili w chmurach. Cudowne widoki i świetna opcja na górską wyprawę także dla mieszczuchów ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią :)

Copyright © domatorka.blog , Blogger