×

Nasza Wielkopolska: Wrzosowe Wydmy i Park Grzybów w Piłce

Wrzesień. Miesiąc, w którym lato przechodzi w jesień, polne kwiaty zastępują wrzosy, a w lesie zaczynają pojawiać się grzyby. To idealny czas by zobaczyć w Wielkopolsce dwa niezwykłe miejsca: Wrzosowe Wydmy i Park Grzybów w Piłce.

Obydwa te miejsca leżą w okolicy Wronek i Sierakowa, bardzo blisko siebie, więc warto zaplanować całodniową wycieczkę.

Wrzosowe Wydmy
Marzenie o polu lawendy spełniłam w zeszłym roku, nie udało mi się jednak znaleźć latem łatwo dostępnego pola słoneczników czy maków, gdzie chciałabym zrobić kilka zdjęć. Kiedy więc zobaczyłam całe połacie wrzosów gdzieś na zdjęciu, gotowa byłam jechać aż pod Szczecinek do rezerwatu Wrzosowiska w Okonku (to także w Wielkopolsce). Okazało się jednak, że wrzosy można zobaczyć także bliżej Poznania. Ich krzaczki rosną wzdłuż leśnej drogi, na którą zjechać można jadąc od strony Sierakowa i Bucharzewa z szosy nr 150. Mniej więcej w połowie tego leśnego traktu jest całe pole wrzosów- wrzosowisko Użytek Ekologiczny Wrzosowe Wydmy. Najlepiej odwiedzić go w drugiej połowie sierpnia lub pierwszej września, bo wtedy wygląda najpiękniej. My byliśmy ubiegłej niedzieli, tj. 13 września i sporo kwiatów było już przekwitniętych i wysuszonych, do czego zapewne przyczyniły się ostatnie upały. Wrzosowe wydmy to dosłownie wydmy. Pasy pomiędzy lasami, gdzie pod stopami poczujecie sypki piasek i będziecie musieli się wdrapać na niewielkie wzniesienia. Im bliżej lasu, tym wrzosy są bardziej zielone i fioletowe. My przeszliśmy zaledwie kawałek, a cały wydmowy pas rozciąga się aż na 9 km. Idealne miejsce na sesję fotograficzną czy po prostu rodzinny spacer. Przy okazji można skoczyć na grzyby, bo lasy kryją tego skarbu naprawdę dużo. Nasz kilkunastominutowy spacer po lesie zakończył się zebraniem kilku okazów, chociaż wcale ich nie wypatrywaliśmy. 
Park Grzybów w Piłce
Skoro już o grzybach mowa, to wystarczy przejechać tą leśną drogą dalej, przez Gogolice do Marylina, gdzie skręcając w lewo skierujemy się do Piłki. W tej niewielkiej wsi, za kościołem, znajduje się edukacyjno-przyrodnicza ścieżka, poświęcona grzybom. Znajdują się w niej duże modele grzybów (mierzące od pół do ponad 3 metrów wysokości), każdy szczegółowo opisany. Zobaczymy tu tez plansze z najpopularniejszymi grzybami jadalnymi i nie oraz modele zwierząt. Znajduje się tu też plac zabaw. W parku można przysiąść na ławce, zjeść własny posiłek przy stoliku, a w ustronnym miejscu znajduje się nawet ToiToi. Fajna atrakcja jako uzupełnienie spaceru po lesie. Można od niej zacząć i pokazać dzieciom jakie grzyby można zbierać, jakie są jadalne, a dopiero później pojechać do lasu. 

Wielkopolska kryje w sobie skarby na każdą porę roku. Z początkiem jesieni warto odwiedzić Wrzosowe Wydmy i Park Grzybów. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią :)

Copyright © domatorka.blog , Blogger