×

Przeczytałam w kwietniu

Kwiecień był kolejnym miesiącem spędzonym w dużej części w domu. Spędzonym z książką w ręku oczywiście. W kwietniu przeczytałam...


30/2020
Zostawić ślad- Iwona Wilmowska


Słowa są jak pociski, których trajektorię trudno przewidzieć i nigdy nie wiadomo, kto dostanie rykoszetem. 

Małe miasteczko turystyczne po sezonie. Dziennikarka, która przyjeżdża odpocząć wplątuje się w serię tajemniczych morderstw. Więcej o tej książce przeczytacie tutaj. 
Ocena: 6/10
Wydawnictwo: Axis Mundi; rok: 2020; stron: 235; kategoria: kryminał. 

31/2020
Pacjentka- Alex Michaelides

Pamiętaj, że miłość bez uczciwości nie zasługuje na miano miłości.

Lektura miesiąca w klubie Przeczytaj&Podaj dalej.
Znana malarka Alicia Brenson trafia do szpitala psychiatrycznego Grove po tym jak zabija swojego męża Gabriela i zaczyna milczeć. Kobieta nie odzywa się ani słowem. Sześć lat później w tym zamkniętym ośrodku pracę rozpoczyna psychoterapeuta Theo Faber, zafascynowany Alicją. Lekarz chce rozwikłać zagadkę śmierci Gabriela i nakłonić pacjentkę, by znów zaczęła mówić. Co z tego wyniknie?
Szeroko promowana jako najlepszy thriller psychologiczny, ale mnie nieco zawiodła. Koniec tej opowieści jest nieco zaskakujący, ale cała historia była momentami nudna. Trochę przereklamowana.
Ocena: 6/10
Wydawnictwo: W.A.B; rok: 2019; stron: 352; kategoria: thriller psychologiczny.

32/ 2020
Ślepiec- Max Czornyj

Przecież jak ma się pierdolić, to wszystko naraz

Zauważyłam, że ostatnio popularne jest w kryminałach zestawienie duetu twardej kobiety i, często młodszego, mężczyzny. Przyznam, że lubię gdy kryminalnej sprawie towarzyszy wątek obyczajowy/romansowy. 
Tym razem też taki mamy. Komisarz Liza Langer prowadzi sprawę tajemniczych morderstw w Gdańsku. Morderca zdaje się interesować szczególnie oczami swoich ofiar. Do pomocy dostaje profilera- Oresta Remberta. Kiedy już para ta wpada na zdaje się właściwy trop, morderca znów ich zwodzi. Czy odkryją, kto stoi za zbrodniami?
Bardzo ciekawy thriller, pierwszy tego autora, który czytałam. Chętnie sięgnę po drugi tom tej serii- Grób.
Ocena: 7/10
Wydawnictwo: FILIA; rok: 2019; stron: 400; kategoria: kryminał/ thriller. 

33/2020
Kołysanka z Auschwitz- Mario Escobar

Kiedy życie odbiera nam rzeczy, bez których - jak dotąd sądziliśmy - nie da się żyć, i zostawia nas nagich wobec rzeczywistości, prawdziwą wartość zyskuje to, co do tej pory pozostawało niewidoczne.

Helene Hannemann trafia w 1943 roku do Auschwitz. Jako rodowita Niemka wcale nie musiała się tam znaleźć. Jednak jej mąż i pięcioro dzieci są pochodzenia romskiego, a ona nie potrafiła zostawić rodziny na pewną śmierć. Johann zostaje oddzielony od rodziny, a Helene zauważona przez samego doktora Mengele. Ten zleca jej utworzenie i prowadzenie żłobka i przedszkola. W samym środku Auschwitz. Kobieta w środku nazistowskiego piekła, stara się stworzyć dzieciom namiastkę normalności. 
Niezwykle wzruszająca opowieść o walce o dzieci i życie. Oparta na prawdziwych wydarzeniach. 
Ocena: 7/10
Wydawnictwo: Kobiece; rok: 2019; stron: 240; kategoria: powieść obyczajowa/ historyczna. 

34/2020
Moc podświadomości- Anthony Patterson

Niewielkich rozmiarów książeczka, zawierająca niezwykłą moc. Ciekawe spojrzenie na naszą podświadomość i moc sprawczą własnych myśli. Porady i modlitwy, którymi możemy przywołać pożądane przez nas wydarzenia. 
Ocena: 6/10
Wydawnictwo: Klub dla Ciebie; rok: 2005; stron: 111; kategoria: poradnik/ psychologia. 

35/2020
Tam, gdzie diabeł mówi dobranoc- Weronika Tomala

Daria mieszka w Warszawie i nie wyobraża sobie życia gdziekolwiek indziej. Ma tu narzeczonego i pracę. Szef jednak wysyła ją na Śląsk, na kilka miesięcy, a w dodatku zamiast w hotelu, gwarantuje jej nocleg u starszej pani, gdzieś na obrzeżach miasta. Już pierwszego dnia, wystrojona Daria, trafia na Artura, górnika z domu na przeciwko...
Takie romanse lubię. Lekko komediowe, z małymi dramatami i do końca pełne emocji. Zdecydowanie polecam. 
Ocena: 7/10
Wydawnictwo: Zysk i S-ka; rok: 2020; stron: 312; kategoria: literatura obyczajowa/ romans.

36/2020
Tak będzie prościej- Przemysław Semczuk

Nie każdy, kto na ciebie nasra, jest twoim wrogiem. Nie każdy, kto wyciągnie cię z gówna, jest twoim przyjacielem.

Książkę tę wypożyczyłam już w styczniu, kiedy jechaliśmy na ferie do Karpacza. Chciałam przeczytać coś, co dzieje się w tamtych okolicach. Ta powieść nie tylko rozgrywa się w Karkonoszach, ale jeszcze jest oparta na faktach!
W 1993 roku zamordowany został przewodnik górski Tadeusz Steć. W mieście mówi się o skarbach i fortunie, którą podobno miał ukrywać mężczyzna. Wokół przewodnika przez lata narosło wiele legend, które i on sam podsycał. Policja jednak w śledztwie sugeruje się faktem, że Steć był homoseksualistą. Sprawę prowadzi komisarz Ciszewski, a tropy poprowadzą go aż na samą Śnieżkę. Jednocześnie w kraju dochodzi do kolejnych morderstw homoseksualnych mężczyzn.
Niezwykle ciekawa powieść, a wiele wątków zgadza się z wydarzeniami z lat 90. Główna ofiara w tej powieści była prawdziwą postacią. Prawdziwy był też Tosiek Madejek, który urzekł mnie najbardziej. Konserwator na Śnieżce. Człowiek, który tę górę i obserwatorium znał jak właśną kieszeń. Tę książkę warto przeczytać choćby dla niego. Kto sięgnie po tę lekturę, nie pożałuje. 
Ocena: 8/10
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis; rok: 2018; stron: 432; kategoria: kryminał. 

37/2020
Droga do ciebie- Kandi Steiner

Cooper pracuje w przydrożnym barze. Wydaje się być zadowolona z życia, chociaż ono jej nie oszczędzało. Rodzice alkoholicy, którzy zupełnie nie zwracali nia nią uwagi i wypadek w dzieciństwie, to tylko część jej problemów. Pewnego dnia do baru wchodzi chłopak i pyta Cooper i pyta Co ją uszczęśliwa? Pod jego wpływem dziewczyna podejmuje decyzję o spełnieniu swojego marzenia i wraz z tym obcym chłopakiem rusza w podróż na drugi kraniec Stanów.
Wzruszająca opowieść o samotności wśród ludzi, depresji i poszukiwaniu szczęścia. Autorka potrafi wywołać w czytelniku emocje i wzruszyć do łez. 
Ocena: 8/10
Wydawnictwo: Kobiece; rok: 2020; stron: 360; kategoria: romans/YA.

38/2020
Lilianna- Anna Szafrańska

By zbudować nową przyszłość trzeba zamknąć rozdziały poprzedniego życia .Jak potwory w szafie.Tylko trzeba pamiętać, by zaryglować drzwi!

Pierwszy tom trylogii Pink Tatoo.
Lilianna zakochała się jako nastolatka. Niestety szybko zaszła w ciążę, ale jej wybranek obiecał jej miłość i opiekę. Niestety obietnice szybko zostały zapomniane, a kilka lat później, Lilianna mieszka w Poznaniu, z dala od rodziny i jest ofiarą przemocy. Jej narzeczony bije ją właściwie za wszystko, a synka tylko przepycha z kąta w kąt. Maluch wiecznie mu przeszkadza. Kiedy mężczyzna próbuje sprzedać jej ciało za długi, Lilianna wreszcie ucieka od oprawcy, znajdując schronienie u Malwiny- jednej z kobiet, u których sprząta. Ta w prezencie urodzinowym funduje jej tatuaż, który zupełnie zmienia życie dziewczyny. Lilianna poznaje trochę gburowatego Mata...
Romans, który porusza wątek przemocy w rodzinie. Niestety wg mnie zbyt lekko dotknięto tego tematu, gdyż jej on dużo bardziej złożony. Autorka skupiła się na romansie głównych bohaterów, niewiele miejsca poświęcając wydawałoby się ważnemu wątkowi, czyli przemocy, a także kolejnemu- autyzmowi. Miało być poważnie, a wyszło romansidło. Całkiem miłe i przyjemne, ale niestety czuję niedosyt. 
Ocena: 6/10
Wydawnictwo: NieZwykłe; rok: 2020; stron: 310; kategoria: literatura obyczajowa/ romans. 

39/2020
Niezwykłe wakacje Klary- Anna Potyra


Czasem lubię poczytać książki dla dzieci, wiem wtedy, co w przyszłości podsunąć moim dzieciakom. Tę książkę chętnie im polecę. To opowieść o Klarze, która ma spędzić wakacje u dziadków i je spędza, ale magicznym sposobem przenosi się w czasie o ponad sto lat wstecz! Więcej o jej przygodach poczytacie tutaj. 
Ocena: 7/10
Wydawnictwo: Skrzat; rok: 2018; stron: 152; kategoria: literatura dziecięca/ przygodowa. 

W kwietniu przeczytałam około 2904 strony!
Najlepszą książką była Tak będzie prościej- Przemysława Semczuka, która doskonale łączyła fikcję z faktami i wciągnęła mnie na tyle, że szukałam informacji o sprawie jeszcze długo po zakończeniu lektury. 
Najgorszej zaś książki w tym miesiącu nie było, bo wszystkie miło mi się czytało. 

Na moje półki trafiły w kwietniu książki dla dzieci: Ktoś nowy na placu budowy, Jano i Wito na wsi, Nadzwyczajne kobiety, które zmieniły świat oraz Nadzwyczajne kobiety, które ratowały planetę- te książki Zajączek przyniósł dzieciakom na Wielkanoc. Ja zaś kupiłam sobie Przygody Alicji w Krainie Czarów oraz Sztukę kochania

Skoro wszystkie kwietniowe lektury uważam za dobre, to był bardzo udany miesiąc. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią :)

Copyright © domatorka.blog , Blogger