×

Nasza Wielkopolska: Łężeczki, Chrzypsko Małe i Nojewo

Pandemia zatrzymała wiele osób w domach lub w najbliższej okolicy. Wydaje się, że wakacje też będą nieco inne. Nie wyjedziemy za granicę, nad morzem i w Tatrach będą jeszcze większe tłumy niż zazwyczaj. Postanowiłam więc wrócić do cyklu Nasza Wielkopolska i pokazać Wam miejsca w naszej najbliższej okolicy, które warto odwiedzić.

Wielkopolska oraz bliższe i dalsze okolice Poznania są naprawdę przepiękne. Mnóstwo tu jezior i lasów. Naprawdę nie trzeba wyjeżdżać daleko, żeby zobaczyć coś pięknego lub odpocząć w ciszy i spokoju. Jeżeli więc szukacie ciekawych miejsc na niedzielny wypad lub weekend poza miastem, to ta propozycja wycieczki jest dla Was. Zapraszam na pojezierze Międzychodzko-Sierakowskie.

Punkt widokowy w Łężeczkach
Łężeczki to niewielka wieś leżąca około 60 km od Poznania (od Szamotuł około 33 km). Już po drodze warto zatrzymać się w Białokoszu nad jeziorem, gdzie znajduje się przepiękny pałac. My jednak już tam kiedyś byliśmy więc udaliśmy się prosto do Łężeczek. Bywałam tam w dzieciństwie i chciałam ten cudowny widok pokazać moim dzieciom. Mówię o tym, co zobaczyć można z punktu widokowego w Łężeczkach. Znajduje się tam parking dla samochodów, a ze wzniesienia roztacza się cudowny widok na Jezioro Chrzypskie. Znajdują się tu stoły i altana, gdzie można zrobić sobie piknik. Są też huśtawki dla dzieci. Stoi pomnik, który jest pierwszym pomnikiem postawionym w Polsce w tym tysiącleciu. Jeśli dobrze się przyjrzycie, to za jeziorem zauważycie budowlę z czerwonej cegły- to wiadukt kolejowy, następny przystanek wycieczki.
Wiadukt kolejowy w Chrzypsku Małym
Okrążając jezioro i przejeżdżając przez Białcz i Chrzypsko Wielkie, kierując się do Małego, wśród pól zobaczymy kolejowy wiadukt. To część nieczynnej już trasy kolei wąskotorowej prowadzącej do Międzychodu. Wiadukt z cegły, przepiękny i ogromny. Można na niego wejść, ale niestety nie przejść, gdyż torowisko jest w złym stanie. Pod wiaduktem płynie rzeczka, a otaczają go lasy oraz pola. Idealne miejsce na spacer.


Wiadukt kolejowy w Nojewie
Wiadukt w Nojewie jest kolejnym na trasie nieczynnej już kolejki wąskotorowej. Znajduje się około 10 km od tego w Chrzypsku Małym. Nie jest tak duży jak ten poprzedni, ale równie uroczy. Pod wiaduktem biegnie ścieżka, która prowadzi do restauracji Stary Młyn. Nie skorzystaliśmy jednak z jej oferty, bo wtedy jeszcze restauracje były nieczynne. To fajne miejsce na zakończenie wycieczki i obiad.


Pojezierze Międzychodzko-Sierakowskie. Przewodnik.
Dokładny opis miejscowości i plan wycieczki znajdziecie w przewodniku autorstwa Włodzimierza Łęckiego- Pojezierze Międzychodzko-Sierakowskie. W książce tej znajduje się ponad 60 opisów miejsc, które warto zobaczyć na tym terenie, porady gdzie spać i gdzie zjeść. Mnóstwo jest w przewodniku mapek i zdjęć, zaznaczono trasy rowerowe i opisano całe plany wycieczek. Przewodnik kupicie w księgarni internetowej inverso.pl tutaj.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią :)

Copyright © domatorka.blog , Blogger