×

24 dni oczekiwania, 24 dni czytania, czyli książkowe kalendarze adwentowe


Nie zrobiłam w tym roku dla swoich dzieci kalendarza adwentowego. Nie zarwałam nocy, żeby wypisywać na karteczkach zadania, chować drobne prezenciki i kleić domki czy choinki. Trzy lata temu zrobiłam kalendarz z rolek po papierze toaletowym, dwa lata temu na szybko montowałam koperty, w zeszłym roku dałam sobie spokój. Nie kupiłam im nawet takiego ze słodyczami w środku (dostali od babci i cioci). Ale wcale nie oznacza to, że czas oczekiwania nie będzie wyjątkowy. Postaram się sprawić, żeby te 24 dni dni były najbardziej magiczne w całym roku. Te niecałe cztery tygodnie spędzimy w najpiękniejszej krainie na świecie. Krainie wyobraźni.
Dobrej opowieści nie przebiją żadne zabawki, słodycze czy inne drobiazgi schowane w małych pudełeczkach. O zawartości tamtych zapomnimy gdy zjemy cukierka, zabawka się znudzi, a magiczna opowieść na długo zostanie w serduszku i pamięci. Takie #KOCHANIEprzezCZYTANIE

Dlatego książkowe kalendarze adwentowe, czyli książki podzielone na 24 rozdziały lub historie, stają się coraz bardziej popularne. O kilku z nich Wam opowiem:

Magiczne święta, Wydawnictwo Wilga, ok. 8 zł, wiek 3-8 lat.
Ta książeczka zaczyna się od listu od Świętego Mikołaja. Znajdziemy tu też adres, na który możemy sami wysłać do Świętego list. Kolejne dni to krótkie opowiadania, wiersze polskich poetów, rozmaite zadania: przepisy kulinarne oraz na ozdoby. Co ciekawe, książka nie kończy się na 24 grudnia, ale na drugim dniu świąt. Rozdziały nie są obszerne, ale naprawdę urozmaicone. Chociaż niepozorna, nieduża i może mniej efekotwna od książek zagranicznych autorów to uważam, że naprawdę jest godna uwagi.Prezent dla Cebulki, Frida Nilsson, ilustorwałą Maria Nilsson Thore, Wydawnictwo Zakamarki, wiek 6+
Wydawnictwo Zakamarki wydało kilka książek-kalendarzy adwentowych. Tegoroczna premiera Grudniowy gość, Kosmiczne święta, Hurra, są Święta!, Święta dzieci z dachów. Wszystkie podzielone na 25 rozdziałów. Prezent dla Cebulki jest już niedostępny w księgarniach, ale na pewno znajdziecie go w bibliotekach. 
Nadchodzą święta Bożego Narodzenia, a chłopiec nazywany Cebulką pragnie dwóch rzeczy: nowego roweru i odnaleźć swojego tatę. Jednak jego mama nie jest w stanie spełnić tych marzeń, więc chłopiec postanawia sam osiągnąć cel. 
Dla dzieci to ciekawa opowieść, dla dorosłych zaproszenie do ich świata: marzeń i problemów. Warto czytać tę książkę wspólnie. Jak Winston uratował Święta, Alex T. Smith, Wydawnictwo Zielona Sowa, 6-8 lat
24 i pół rozdziału dzieli nas od Świąt, a w tym czasie, czytając tę książkę, dowiemy się jakie przygody przeżyła myszka WInston, by dostarczyć list Olivera do Świętego Mikołaja. 
Książka ma przepiękne ilustracje autora. Poza tym po każdym rozdziale jest zadanie: wykonanie ozdób choinkowych, pudełka na prezent, śnieżnej kuli i wiele innych. Ostatnie strony zaś zajmują kolędy, które można śpiewać w czasie świąt. Śnieżna siostra, Maja Lunde, ilustrowała Lisa Aisato, Wydawnictwo Literackie, od około 36 zł, 6+
Julian urodził się w wigilię, a w tym roku ma skończyć 10 lat. To jego ulubiony dzień, magiczny, apchnący, ale tym razem zapowiada się zupełnie inaczej. Rodzicom ciężko jest po śmierci starszej siostry Juliana. Pewnego dnia chłopiec spotyka Hedvig. Zwariowaną i kochającą Boże Narodzenie dziewczynkę. Skrywa ona jednak pewną tajemnicę...
Chyba nikt się tej książce nie oprze. Przyciągająca wzrok okładka i wspaniałe ilustracje w środku. A co w treści? Ta opowieść jeszcze przed nami, ale coś czuję, że czas spędzony z tą książką będzie naprawdę magiczny.

Magda z Save The Magic Moments po raz drugi rozpoczęła akcję #KOCHANIEprzezCZYTANIE. Tym razem edycja świąteczna, w której pokazujemy książki o takiej właśnie tematyce. 20 minut dziennie to niewiele, ale 20 minut dziennie wystarczy by zaszczepić w dzieciach miłość do czytania i pobyć razem. Tak na 100%. To 20 minut codziennej magii!

Tona lukru, chwila szczęścia, mnóstwo ciepła i miłości. Codziennie po trochu. Nie trzeba otwierać żadnego okienka w pudełku czy torebeczki, by to znaleźć. Wystarczy otworzyć książkę. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią :)

Copyright © domatorka.blog , Blogger