×

Lektury sierpnia


Po wakacyjnym lipcu nadrobiłam nieco czytelnicze zaległości i w sierpniowych lektur jest nieco więcej...
 
47/2019

Jak uratować świat? Czyli co dobrego możesz zrobić dla planety- Areta Szpura


To książka, którą powinien przeczytać każdy. KAŻDY. Jeśli wszyscy wprowadzilibyśmy chociaż jedną poradę z tej książki, chociaż jeden sposób na ratowanie świata, to mamy na to szansę. W książce tej znajdziemy informacje o znieczyszczeniu świata, śmieciach, ich segregacji i prostych sposobach jak wprowadzać w życie hasło: Mniej odpadów (less waste). 
Napisana w przystępny sposób, z odpowiednimi ilustracjami, prosta i przejrzysta książka, która pomoże nam ratować świat.
Wydawnictwo: W.A.B.; rok: 2019; stron: 293; kategoria: poradnik-ekologia. 

48/2019
Judasz- Amos Oz

Każdy, kto jest gotów się zmienić, mówił Szmuel, kto ma śmiałość się zmienić, zawsze będzie uważany za zdrajcę przez tych, którzy nie są zdolni do jakiejkolwiek zmiany, śmiertelnie się jej boją, nie rozumieją jej i żywią do niej niechęć.

Była to lektura miesiąca w naszym facebook'owym klubie książkowym Przeczytaj&Podaj dalej.  Inaczej pewnie w ogóle bym po tę książkę nie sięgnęła.
Szumel Asz jest studentem. Przerywa jednak naukę, z dwóch powodów: rozstaje się z dziewczyną oraz nie potrafi skończyć pracy magisterskiej Jezus w oczach Żydów. Podejmuje pracę. Dotrzymuje towarzystwa starczemu człowiekowi w zamian za mieszkanie oraz niewielkie wynagrodzenie. Szumel ma tylko rozmawiać ze swoim podopiecznym. Prowadzi z nim rozmaite dyskusje. Z czasem zaczyna podkochiwać się w synowej starca.
Nie jest to lekka lektura. Momentami czyta się ją gładko, jednakże przy dłuższych wywodach na tematy polityczne lub religijne trzeba się skupić i zastanowić. Te ostatnie są naprawdę interesujące. Szumela interesuje nie tylko wizerunek Jezusa w oczach Żydów, ale także stereotypowe postrzeganie Judasza. Lektura warta przeczytania. 
Wydawnictwo: Rebis; rok: 2015; stron: 266; kategoria: literatura piękna.

49/2019
Właśnie tak!- Anna Szafrańska


Książkę kupiłam podczas spotkania autorskiego z Anią w szamotulskiej bibliotece miejskiej. Idealna lektura na letni wieczór. 
Stefania jest kobietą sukcesu. Ukończyła studia dziennikarskie, pracuje w kobiecym czasopiśmie i jest autorką bestsellerów. Jednak w życiu prywatnym nie miała zbyt wiele szczęścia. Osamotniona i zraniona przed laty, musi w końcu zmierzyć się z przeszłością. Otrzymuje zaproszenie na ślub swojej kuzynki, więc zmuszona jest wrócić do rodzinnej Drzewicy. 
Początkowo przyjęłam tę książkę jako lekturę o kolejnej naiwnej, zakochanej dziewczynie. Jednak z każdą stroną wciągałam się bardziej i już nie mogę doczekać się, kiedy sięgnę po kontynuację tej opowieści. 
Wydawnictwo: Novae Res; rok: 2018; stron: 308; kategoria: romans.

50/2019
W domu jak w raju- Diana Quan

Dom, przestrzeń, w której spędzamy ogromną część naszego czasu, wręcz emanuje naszą odobowością, ponieważ własnoręcznie go dekorujemy, przenosząc na niego myśli, wyznawane wartości i tkwiące w nas emocje. W ten sposób staje się naszym zwierciadłem. 

Nowa metoda aranżowania przestrzeni, utrzymania harmonii i osiągnięcia spokoju. Tak reklamuje nam tę książkę okładka. Spodziewałam się poradnika dotyczącego projektowania, a otrzymałam bardziej książkę psychologiczną, pełną odniesień do magii, wierzeń i filozofii wschodu. Czytałam trochę na siłę, nie do końca wierząc w porady. Wyszło, że powinnam przeprojektować całe mieszkanie! Przereklamowana książka. 
Wydawnictwo: Muza; rok: 2019; stron: 240; kategoria: poradnik.

51/2019
(Nie)młodość. Czy kobiecość na termin ważności?- Natasza Socha

Szacunek należy się komuś, kto na niego zasługuje. Siwa głowa nie może być jedynym powodem.

Ostatnia powieść z trylogii (Nie).. Nataszy Sochy. Moim zdaniem najlepsza. Spotykamy w niej, znaną już z pierwszej opowieści, Klarysę, która spotka na swojej drodze młodą Martę. Obie znajdują się w nowej sytuacji, starość spotka się z młodością. Przeczytajcie pełną recenzję tej książki.
Wydawnictwo: Edipresse; rok: 2019; stron: 304; kategoria: powieść obyczajowa. 

52/2019
Słowik- Kristin Hannah

Jeżeli moje długie życie czegoś mnie nauczyło, to tego, że miłość pokazuje nam, kim chcemy być, wojna zaś -kim jesteśmy.

Bestseller, licznie nagradzana opowieść o II wojnie światowej. W końcu ją przeczytałam!
Bohaterkami tej powieści są dwie siostry: Vieanne i Isabelle. Dzieli je duża różnica wieku, dzieciństwo, mają różne osobowości. Kiedy wybucha wojna, Vieanne jest nauczycielką w szkole, w niewielkim miasteczku, zaś Isabelle właśnie ucieka do ojca, do Paryża z kolejnej szkoły z internatem. Mąż Vieanne zostaje powołany do wojska, a w jej domu kwateruje się niemiecki żołnierz. Isabelle zostaje odesłana do siostry, ale zaczyna działać w konspiracji, wraca więc do Paryża...
Niezwykła historia. Nie mogę powiedzieć, że piękna, ponieważ naprawdę była okrutna. Została jednak ubrana w piękne słowa. Lektura tej książki zajęła mi zaledwie dwa dni. Dwa dni pełne łez ze wzruszenia, żalu i bólu. 
Wydawnictwo: Świat Książki; rok: 2016; stron: 560; kategoria: powieść wojenna. 

53/2019
Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy- Paweł Reszka

Ludziom, którzy popełniają samobójstwo, wydaje się, że to jest takie doniosłe, ważne, że zmieni świat. A my dostajemy jego ciało na sądówce. Kroimy go i wiemy, że ta śmierć nie zmieniła dokładnie niczego.

To miała być książka, która wstrząśnie Polakami, po której będziemy bali się iść do lekarza. Była jednak niesamowicie... nudna. Spodziewałam się zaskoczenia i szoku. To po prostu opis rzeczywistości w polskiej służbie zdrowia. Sprawy, w których mniej więcej orientuje się człowiek, który ogląda od czasu do czasu wiadomości i raz na jakiś czas odwiedza lekarza czy szpital. Jedynym zaskoczeniem była wysokość wynagrodzenia jakie otrzymuje lekarz po studiach rozpoczynający staż. Reszty można się domyślić, resztę obserwujemy na co dzień.
Wydawnictwo: Czerwone i Czarne; rok: 2017; stron: 296; kategoria: medycyna.

54/2019
Igraszki z losem- Agata Kołakowska

(...) matczyne obowiązki nierzadko nie pozwalają skupić się na umykających, jedynych w swoim rodzaju chwilach, za którymi tęskni się później przez całe życie.

Nie czytałam wcześniej książek tej autorki, ale sięgnęłam po tę powieść z powodu spotkania autorkisego.
Leszek prowadzi z matką sklep cukierniczy w hali targowej. Ma czterdzieści lat, jest kawalerem. Dobrze dogaduje się z kobietami, jednak z żadną nie związał się na dłużej. Trochę jeszcze przeżywa rozstanie z ostatnią swoją dziewczyną- Magdą. Ada, Mirela i Irena lubią z nim rozmawiać, a mężczyzna jest im bardzo życzliwy. Pewno dnia spotyka przy wyjściu z hali Cygankę, która zostawia mu wróżbę. Leszek zaczyna wierzyć, że może odmieniać ludzkie losy. 
Intrygująca historia z nutką magii. Tylko czy tą magią jest przepowiednia czy wiara w nią? 
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka; rok: 2016; stron: 448; kategoria: powieść obyczajowa. 

Nowe na półce: Otrzymana od wydawnictwa- (Nie)młodość -Nataszy Sochy. Z wymiany: Wariatka tańczy- Jarek Szubrycht, Maryla Rodowicz i Kobieta, którą kochał- Dorothy Koomson.

Oto właśnie moje sierpniowe lektury, a raczej cały ich stos! Jedne lepsze, inne gorsze, ale wszystkie przeczytane. A jak u Was?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią :)

Copyright © domatorka.blog , Blogger