×

Autakra. Historia pewnej włóczęgi

 

Jedziemy autostopem
 Jedziemy autostopem
 W ten sposób możesz, bracie
 Przejechać Europę
 Gdzie szosy biała nić
 Tam śmiało, bracie, wyjdź
 I nie martw się, co będzie potem (Karin Stanek, Autostop)
Przejechać Europę autostopem? Z Gdańska do Hiszpanii? W 1990 roku? Odważny czy skazany na porażkę plan? Czy dwóch studentów z byłych demoludów, z kraju raczkującej demokracji i gospodarki wolnorynkowej, z niewielką sumą pieniędzy w kieszeni ma szansę przetrwać wakacje na Zachodzie? Dowiecie się tego z Autakry- Historii pewnej włóczęgi Leona Pirsa.

Stachu i Polo. Dwóch gdańskich studentów, przyjaciół jeszcze z liceum, postanawia zobaczyć białego goryla w barcelońskim zoo. Dziś wydawałoby się, że to nic niezwykłego, ale w 1990 roku była to niezwykła fanaberia. Mając ze sobą niewiele pieniędzy, ciężko zarobionych w gdańskiej stoczni, na plecach ważące prawie 30 kg plecaki zwane słoniami (wyładowane niewielkim zapasem odzieży, małą butlą gazową z palnikiem i żywnością) i małego słonia w postaci rumuńskiego namiotu, przez Czechosłowację ruszają do Hiszpanii. Jeszcze u naszych sąsiadów kupują zapas chleba, puszek, ketchupu i zupek w proszku. Ruszają przez Austrię, Szwajcarię, Francję aż do Calleli w Hiszpanii. Po drodze śpią w przydrożnych rowach, pod mostem, myją się w strumykach. Czasem stoją przy szosie godzinami, czekając aż jakiś samochód zabierze ich dalej. Czy dotrą do celu? Czy zobaczą goryla Śnieżka?

Z przyjemnością przeczytałam tę książkę. Sama urodziłam się w roku 1990, więc nie znam Polski z czasów PRL, ale z przyjemnością wróciłam do lat 90. Kiedy dziś podróżować jest tak łatwo, nawet studentom, wtedy wymagało to dużej odwagi i wiary w spełnienie marzeń. Świat bez Internetu, bez odhaczania kolejnych atrakcji turystycznych, podróż za jeden uśmiech z prawie pustymi kieszeniami. Idealna lektura na wakacyjny czas. 

Zabawna opowieść o zderzeniu chłopaków z bloku wschodniego z bogatym Zachodem. Pełna przygód, pełna kontrastów. Podróż poza granicę nie tylko kraju, ale w tamtych czasach, poza granicę wyobraźni. Autakra. Dwóch młodych marzycieli w podróży życia. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią :)

Copyright © domatorka.blog , Blogger