×

I ❤ Korea. K-pop, kimchi i cała reszta


 Lubię czasem za pomocą książki wędrować w różne zakątki globu. Przenieść się w wyobraźni do odległych krajów czy miast, dlatego chętnie sięgam po reportaże i literaturę faktu. W te wakacje wybrałam się wraz z Danielem Tudorem do Korei Południowej dzięki jego książce I ❤ Korea. K-pop, kimchi i cała reszta, wydanej niedawno przez wydawnictwo MOVA.

Zawsze mi się te Koree myliły. Nigdy nie mogłam zapamiętać, która jest totalitarna, a która demokratyczna. Kraj ten kojarzył mi się przede wszystkim z Samsungiem, którego fabrykę mamy w sąsiednim mieście, a niedawno wszyscy zaczęli mówić o kimchi, na Netflixie zaś roi się od koreańskich filmów i seriali. Praktycznie jednak nie wiedziałam nic, czy książka ta przybliżyła mi ten kraj?

I love Korea to Korea w pigułce. Przewodnik po wszystkich dziedzinach od historii i polityki, przez społeczeństwo, po popkulturę. Z książki tej dowiedziałam się, że kiedyś istniało jedno wspólne państwo, bez podziałów, jak Korea Południowa doszła do demokracji i jak wygląda granica z tą częścią wsypy rządzoną przez Kim Dzong Una. Kilka słów poświęcono wychowaniu i edukacji Koreańczyków. Jednak najwięcej Daniel Tudor opowiedział czytelnikom o muzyce, w tym K-popie i boysbandach/girlsbandach, filmach i serialach, grach komputerowych czy pokojach karaoke. W książce znalazły się także wywiady z kilkoma Koreańczykami, w tym z popularnym raperem PSY, autorem hitu Gangnam Style. 

Książka zawiera mnóstwo fotografii i wraz z tekstem zdecydowanie zachęca do odwiedzenia tego kraju lub choćby pogłębienia wiedzy o nim. Sama mam ochotę obejrzeć jeden z wymienionych koreańskich filmów, posłuchać tych słynnych boysbandów czy spróbować kimchi (chociaż tego ostatniego trochę się boję). Jedyny minus tej pozycji, to że oryginalne wydanie pochodzi z 2014 roku i do polskiego wydania nie zostało uaktualnione. Zawarte więc w książce dane dotyczące prezydenta czy popularności danych muzyków/filmów są już nieaktualne. 

Czy pokocham Koreę? Na pewno po lekturze książki Daniela Tudora ten kraj mnie bardzo zaintrygował, ale to jeszcze nie czas bym powiedziała I ❤ Korea. K-pop, kimchi i całą resztę ;)

Książkę znajdziecie m.in. na taniaksiazka.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią :)

Copyright © domatorka.blog , Blogger