×

Dwudziesta trzecia- pierwsza wspólna powieść Beaty i Eugeniusza Dębskich


 Wrocław cieszy się popularnością wśród autorów kryminałów. Czy to nasze miasto zbrodni? Eugeniusz i Beata Dębscy swoją pierwszą powieść o tajemniczym tytule Dwudziesta trzecia także umiejscowili w stolicy województwa dolnośląskiego oraz jej okolicach. Ciekawi?

Tomasz Winkler to były policjant. Nie przeszedł na emeryturę, nie odszedł z własnej woli, a został wyrzucony bez możliwości powrotu. Próbował wykryć korupcję wśród lekarzy, a sam został o nią oskarżony. Mieszka z babcią emerytką, zwaną Romcią oraz suczką Kropką. Zajmuje się ochroną, obstawia obozy dla młodzieży i czasem próbuje rozwikłać takie sprawy, których nie udaje się rozwiązać (lub, za które nie chce się zabrać) policji. 
Do Winklera zgłasza się pan Szeremeta, którego żona Karolina została kilkanaście miesięcy wcześniej zamordowana. Szeremeta gotów jest zapłacić setki tysięcy złotych za wykrycie sprawcy. Podaje Tomaszowi nawet jego dane- Karol Zasławski, znany ortopeda. Były policjant ma tylko znaleźć na winę lekarza dowody. Z początku niechętny sprawie Winkler mocno się angażuje. 

To jedna z tych powieści, która przez dużą część jest nijaka, ciągnie się, a czasem nawet nuży, by w swojej końcowej fazie przyspieszyć i naprawdę zaskoczyć czytelnika. Długo nie mogłam przyzwyczaić się do stylu autorów, bo Winkler wyręczał niekiedy narratora wtrącając swoje myśli. Tak więc oprócz dialogów i opisów narratora, są w tej powieści rozmowy, które główny bohater sam ze sobą prowadzi w głowie. Ciekawy zabieg, pozwalający jeszcze lepiej poznać główną postać. 
Mnie jednak najbardziej urzekła babcia Roma, z którą Tomasz ma świetną relację. Mieszka z nią, trochę ma jej pilnować, bo siostra babci cierpi na Alzheimera. Romcia więc ma ćwiczyć pamięć rozwiązując krzyżówki i sudoku, ale dużo bardziej woli papierosa i kieliszeczek czegoś mocniejszego na lepszy sen.  Wtrąci też swoje trzy grosze do prowadzonej przez Winklera sprawy. To taka postać, która rozjaśnia nieco mroczną atmosferę tego kryminału. 

Winkler dostaje niewiele podpowiedzi od swojego zleceniodawcy, ale tropy prowadzą go do przeszłości. Bardzo lubię powieści kryminalne i sprawy, w których to wydarzenia sprzed lat determinują współczesne zbrodnie. 

Co do przeszłości, to jest to drugie, poprawione wydanie tej powieści przez Wydawnictwo Agora. Jeszcze w tym roku mają ukazać się kolejne z Tomaszem Winklerem w roli głównej: Zimny trop i Szwedzki kryminał. Bardzo jestem ciekawa jego kolejnych spraw.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią :)

Copyright © domatorka.blog , Blogger