×

W jednej chwili...

 


W jednej chwili może się zmienić całe życie... W jednej chwili można też to życie stracić...

Szesnastoletnia Finn jedzie na zimowy weekend w góry z rodziną. Ma spędzić czas z rodzicami, którzy są na granicy rozstania, autystycznym bratem, starszą siostrą (druga, która przygotowuje się do ślubu, została w mieście) i jej chłopakiem, swoją najlepszą przyjaciółką oraz przyjaciółką swojej matki z jej mężem i córką. Gdy już rozpakują się w swoim wakacyjnym domku, postanawiają wszyscy podjechać do ulubionej restauracji. Jest zimno, pada śnieg, a droga w górach nie jest prosta. Po drodze zabierają jeszcze jednego młodego nieszczęśliwca, któremu popsuło się w tych warunkach auto. Zaledwie kawałek dalej na drogę wybiega jeleń i w jednej chwili wóz stacza się bo zboczu góry. Finn ginie na miejscu, lecz nie opuszcza swojej rodziny. Będzie obserwować jak walczą o przetrwanie wśród chłodu, oddaleni od miasta, nie opuści ich, dopóki nie będą bezpieczni. 

Po lekturze 7 razy dziś lub Zostań, jeśli kochasz, myślałam, że będzie to książka w takim klimacie. Że nastolatka albo będzie się tułała pomiędzy światami, aż wróci do życia , albo będzie przeżywać ten dzień w nieskończoność. Jednak to zupełnie inna historia. Niebanalna, nielekka. To powieść, która porusza mnóstwo trudnych tematów. Począwszy od konfliktu rodziców, przez niepełnosprawność umysłową, śmierć najbliższej osoby, córki, siostry, przyjaciółki, po walkę o przetrwanie i wybory, których trzeba dokonać w danej sytuacji. To ponad trzysta stron przepełnionych emocjami.

Wiemy tyle, na ile nas sprawdzono. Łatwo jest oceniać zachowanie bohaterów z poziomu kanapy, z książką w ręku. A w postawy postaci z tej książki, niełatwo się wczuć. Bo kogo ratować najpierw w sytuacji zagrożenia życia? Siebie czy innych? Czy jesteśmy w stanie zrozumieć te wybory? Dla mnie ta opowieść była niezwykle poruszająca, skłaniająca do refleksji. Mam nadzieję, że nigdy nie stanę przed takimi wyborami, jak w powieści. 

W jednej chwili pochłoniecie tę opowieść od Suzanne Redfearn. Niełatwą, pełną tragicznych wyborów. W jednej chwili pozostanie z Wami na długo. 


W jednej chwilii Suzanne Redfearn od Dom Wydawniczy REBIS kupicie tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią :)

Copyright © domatorka.blog , Blogger