×

Jak nie ranić własnego dziecka?
 Mam dwójkę dzieci i popełniłam chyba wszystkie możliwe błędy wychowawcze. Są dni kiedy kompletnie sobie nie radzę, są też dni idealne, kiedy życie rodzinne przebiega w zgodzie i harmonii. Te drugie należą jednak do rzadkości. Dlatego właśnie ostatnio robię coś, przed czym wzbraniałam się przez długie lata: sięgam po poradniki rodzicielskie. Jak nie ranić własnego dziecka? O wychowywaniu bez awantur Nicoli Schmidt wiele mi uświadomił.

Nicola Schmidt to dziennikarka naukowa i autorka wielu publikacji na temat rozwoju dziecka. Sama ma dwoje. Łączy wychowanie i rozwój dziecka z kwestiami zrównoważonego rozwoju i ekologii, wspiera rodziny, przeprowadza kursy dla rodziców i opiekunów dzieci, organizuje specjalne obozy szkoleniowe. 

W swojej książce pokazuje jak wychowywać dzieci bez awantur. Jak nie ranić ich słowami. Na początku wskazuje przyczyny, które często wywołują awantury i kłótnie, a jedną z najpopularniejszych jest nasze zmęczenie i ciągły stres. To on potęguje błahe wydarzenia i podnosi je do rangi sytuacji zagrożenia życia. Jeśli w porę nie uporamy się z napięciem, zwyczajnie wybuchniemy. Autorka zwraca też uwagę na podejście do wychowania dzieci ze względu na tradycje i kulturę danej społeczności. Podkreśla, że dzisiejsi rodzice wcale nie mają łatwo wychowując dzieci samodzielnie, gdyż dawniej, żeby wychować dziecko potrzeba było całej wioski. Nicola Schmidt pokazuje czytelnikowi jak może obniżyć poziom stresu, jak powinien się zachować w danej sytuacji, ale też jak się na nie przygotować. Prezentuje w tym poradniku konkretne ćwiczenia.  Na koniec proponuje wyzwanie- 21-dni bez awantur.

Ta książka pozwoliła mi uświadomić sobie popełniane błędy oraz zwrócić uwagę na rzeczy, które robię dobrze. Napisana jest lekkim językiem. Zdarza się, i cholera, i nazwanie dziecka pędrakiem, co dowodzi, że autorka nie gloryfikuje dzieci, a doskonale wczuwa się w sytuacje rodziców. Nie ma tu moralizotarskiego tonu, Nicola Schmidt w pełni rozumie problemy rodzicielskie i codzienne sytuacje potęgujące stres. Pozwala na popełnianie błędów obu stronom. Dzięki temu rodzic-czytelnik nie czuje wstydu, lecz motywację do zmian. 

Jak nie ranić własnego dziecka? O wychowywaniu bez awantur to przystępny poradnik dla rodziców, którzy nie potrafią znaleźć przyczyn ciągłych krzyków i kłótni. Dla takich, którzy nie umieją się w porę opanować, żeby móc opanować dziecko. To lekka i przyjemna lektura, a równocześnie pełna praktycznych i trafnych porad. 

Premiera książki 24.02.2021. Możecie kupić ją tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią :)

Copyright © domatorka.blog , Blogger