×

Rytuał- bardzo udany debiut!

Słowiańskie rytuały, przepiękne Pojezierze Drawskie oraz kobieta po przejściach- prokurator Wanda Just i mężczyzna z przeszłością- podkomisarz Piotr Dereń. Przepis na kryminał idealny.


Rytuał to pierwszy tom cyklu z Wanda Just i Piotrem Dereniem tajemniczej autorki Grety Drawskiej, o której nie wiadomo właściwie nic. Czy to pseudonim czy prawdziwe nazwisko?

Wanda Just, po ponad 20 latach spędzonych w Poznaniu, po rozwodzie z mężem, wraca do rodzinnego Drawska Pomorskiego, przyjmując wolną posadę prokuratora. Od zwyczajnych spraw jak włamania czy wypadki, Wandę odrywa, sensacyjne dla małego miasteczka, brutalne morderstwo. Na wzgórzu za miastem przypadkowa para odnajduje głowę przybitą do drzewa zabytkową włócznią, a towarzyszące jej symbole wskazują na mord rytualny. Tropy wskazują na rodzimowierców, którzy niedawno sprowadzili się w te okolice, ale pierwsze tropy często są fałszywe. Małe miasto skrywa wiele tajemnic, nie tylko tych dotyczących zbrodni, ale także prywatnego życia prokurator Just i prowadzącego z nią sprawę podkomisarza Piotra Derenia.

To kryminał z wątkiem obyczajowym. Akcja toczy się niespiesznie, by nabrać tempa pod koniec. Losy współczesnych bohaterów przeplatane są wydarzeniami z XVIII wieku i tajemnicą pewnego obrazu, który ma związek z prowadzonym śledztwem. Tropy się plączą, co wprowadza pewne urozmaicenie. Autorka ciekawie wplotła elementy historii lokalnej oraz wierzeń słowiańskich, co odróżnia tę książkę od innych tego typu powieści. To powiew świeżości wśród kryminalnych propozycji.

Bohaterowie są niejednowymiarowi. Każde z nich ma swoją przeszłość, która determinuje jego postępowanie. Wanda i Piotr znali się w przeszłości, coś między nimi zaszło, o co teraz zdają się mieć pretensje. Można wyczuć napięcie między nimi. Wplecenie wątku obyczajowego sprawia, że bohaterowie są realni, bliżsi czytelnikowi. 

Rytuał to zgrabnie napisany kryminał. Prywatne animozje i historyczne tajemnice. Debiut wyjątkowo udany, a ja mam wielką ochotę na kolejne śledztwo Wandy Just i Piotra Derenia.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak Literanova.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią :)

Copyright © domatorka.blog , Blogger