×

Przeczytałam w maju

Maj to czytanie na balkonie, czytanie w plenerze. Uwielbiam usiąść z książką w moim hamaku i rozkoszować się lekturą. Przeczytałam w maju...


40/2020
Ocalało tylko serce- Klaudia Bianek


Zostań.
To jedno słowo zaczęło zwielokrotniać mi się w myślach, jak gdyby ktoś uderzał mnie nim raz za razem.

To już czwarta książka Klaudii Bianek, a za kilka dni premierę będzie miała kolejna. W tej spotykamy w tle bohaterów z Jedyne takie miejsce.
Klara jest ładna, bystra, ale niepewna siebie. Aleksander zaś jest bohaterem, ale jest wycofany, trochę gburowaty, nie wierzy w swoją przyszłość. Czy Klara pomoże Aleksandrowi odzyskać radość życia?
Ta powieść wzrusza do łez. Są emocje i nie epatuje seksem, jak większość propozycji dla kobiet ostatnio. Coś czuję, że Klaudia Bianek będzie polską królową young adult.
Ocena: 8/10
Wydawnictwo: We need YA (Poznańskie); rok: 2020; stron: 384; kategoria: young adult.

41/2020
Medytacja dla każdego- Jacques Choque


Jest to Droga prowadząca do samego środka, która popozwala w najwygodniejszy sposób przyjąć najwłaściwszą pozycję. daje radość, zdrowie i dobre samopoczucie, umiejętność dostrzegania w każdej istocie bytu wykątkowego, niepowtarzalnego, niepodzielnego i niezniszczalnego.

Jeśli chcesz zacząć ćwiczyć jogę i medytować, to ta książka jest dla Ciebie. Podzielona jest na dwie części. Pierwsza jest o teorii medytacji, jej historycznym pochodzeniu i filozofii. Druga to już część praktyczna z opisem ćwiczeń, ze zdjęciami. Idealna dla początkujących.
Ocena: 7/10
Wydawnictwo: Klub Dla Ciebie; rok: 2006; stron: 155; kategoria: poradnik.

42/2020
Gdyby nie ty- Colleen Hoover


Nie rozumiem, jak mając ciało pełne tego wszystkiego, czego pełne są ciała-kości, mięśni, krwi, organów-mogę czasami czuć w piersi taką dziurę, że gdyby ktoś krzyknął mi w usta, to jego głos odbiłby się echem w moim wnętrzu.

Powrót starej, dobrej Hoover, która porusza tak, że w środku ściska, a łzy same napływają do oczu.
Morgan zaszła w ciążę jako nastolatka, więc teraz próbuje ochronić przed błędami młodości swoją córkę Clarę. Gdy ginie mąż i ojciec kobiet, na światło dzienne wychodzą rodzinne tajemnice. Morgan dostaje wsparcie starego przyjaciela, a Clara ma oparcie w chłopaku, którego nie akceptuje jej matka.
Jako fanka Hoover nie zawiodłam się.
Ocena: 8/10
Wydawnictwo: Otwarte; rok: 2020; stron: 400; kategoria: romans.

43/2020
Z piasku i popiołu- Amy Harmon


Życie jest trudne.Cóż to za niedopowiedzenie! Trudne,to zbyt łagodne słowo,na problemy,których jesteśmy świadkami.Życie to piekło z akurat taką odrobiną nieba,żeby ból nadziei był jeszcze bardziej dojmujący.

Autorkę znałam tylko z lektury Prawo Mojżesza. Była to chwytająca za serce opowieść, więc spodziewałam się wiele po tej historii.
Włochy podczas II wojny światowej, rok 1943. Eva Rosselli jest Żydówką, Angelo Bianco jest katolickim księdzem. Wychowali się razem, ale w młodości zakochali w sobie. Przyszłość Angela była jednak przesądzona, miał zostać księdzem. Gdy wybucha wojna, a Żydzi są prześladowani, Angelo próbuje pomóc Evie i ukryć ją przed nazistami.
Amy Harmon pokazuje nam Włochy w czasie II wojny światowej. To ciekawe, gdyż zazwyczaj mamy historię z Polski, Anglii czy Francji, a niewiele mówi się o represjach w innych krajach. Sama historia jest trudna, pod względem historycznym, ale też dla niektórych- morlanym.
Ocena: 7/10
Wydawnictwo: NieZwykłe; rok: 2020; stron: 332; kategoria: powieść historyczna.

44/2020
Biegając boso- Amy Harmon


Jeżeli odpychasz innych wystarczająco długo, izolacja staje się straszliwym nawykiem. Ludzie zaczynają w końcu wierzyć, że to lubisz.

Kolejna książka Amy Harmon. O pochodzeniu, akceptowaniu przeszłości, przyszłości, o przyjaźni. 
Josie była nieśmiałą trzynastolatką, wychowywaną przez ojca, wśród braci. Kocha muzykę. Samuel zaś jest osiemnastoletnim Indianinem z plemienia Nawaho. Zaprzyjaźniają się. Sam jednak po ukończeniu szkoły wyjeżdża i zostaje zawodowym żołnierzem piechoty morskiej. Josie zostaje w miasteczku i potrzebuje wspracia i przyjaciela. 
Podobała mi się dużo bardziej niż poprzednia książka, była po prostu "lżejsza".
Ocena: 8/10
Wydawnictwo: Editio; rok: 2018; stron: 344; kategoria: romans.

45/2020
Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera- Jacek Hołub


Tę książkę powinni przeczytać wszyscy. Rodzice i bezdzietni, młodzież, a przede wszystkim nauczyciele i szkolni pedagodzy. To reportaż o dzieciach z ADHD czy autyzmem i ich zderzeniem z systemem szkolnictwa, o bezradności i niewiedzy rodziców, o walce o "normalność". Mocna, uświadamiająca i skłaniająca do zmian w nastawieniu. 
Ocena: 9/10
Wydawnictwo: Czarne; rok: 2019; stron: 232; kategoria: reportaż, literatura faktu. 

46/ 2020
Cisza Białego Miasta- Eva García Sáenz de Urturi


Nie można zbudować tamy na morzu ani wstawić drzwi na polu.

Książka, która opanowała Instagram. Polecana wiele razy. Czy spełniła oczekiwania? 
Vittorię przed laty zmroziły seryjne morderstwa. Podwójne, zwłoki zawsze znajdowano ułożone w określony sposób. Po 20 lat znów zaczynają się pojawiać, ale morderca przecież został skazany i odsiaduje wyrok w więzieniu. W najbliższych dniach ma wyjść na przepsutkę. Czy to on jest winien aktualnych zbrodni? Kto mu pomaga? Sprawę rozwiązuje Unai López de Ayala, zwany Krakenem oraz jego szefowa- Alba, z którą łączą go pewne relacje...
Nie zawiodła i chociaż udało mi się częściowo odgadnąć kim jest morderca, to trzymała w napięciu do końca. Do tego piękne opisy miasta Vittoria oraz wątek romansowy i mamy przepis na dobry kryminał. 
Ocena: 8/10
Wydawnictwo: Muza; rok: 2019; stron: 576; kategoria: kryminał. 

47/2020
Słowa mocy. Sztuka tworzenia szczęśliwego życia- Agnieszka Maciąg


Każde słowo niesie określony ładunek energetyczny. Może nas uskrzydlić albo pozostawić po sobie bolesną ranę, rozdrapywaną przez lata wspomnieniami.

Uwielbiam książki Agnieszki Maciąg. Motywują mnie, zmieniają moje nastawienie, skłaniają do zatrzymania się, przemyślenia i przewartościowania niektórych spraw. Tym razem pani Agnieszka opowiada o słowach, o tym co i jak mówimy czy myślimy, ma wpływ na nasze życie. Piękne słowa jak Odpuszczenie, Miłość, Odwaga, Natura czy Wrażliwość i piękna moc z nich płynąca. 
Ocena: 9/2020
Wydawnictwo: Otwarte; rok: 2019; stron: 368; kategoria: poradnik, psychologia. 

48/2020
Złość i agresja u dzieci- T. Berry Brazelton, Joshua D. Sparrow


Poradnik dla rodziców dzieci w wieku 0-5/6 lat. Traktuje o złości i agresji u dzieci, od niemowlaków po przedszkolaki. Od przyczyn złości do metod ich opanowywania. Pomaga zrozumieć maluchy i ch świat. 
Bardzo przydatny, żałuję, że nie przeczytałam go już kilka lat temu. 
Ocena: 7/10
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne; rok: 2017; stron: 184; kategoria: poradnik, rodzicielstwo. 

49/2020
Mieć mniej- Tisha Morris


Gromadzenie rzeczy to naturalny proces - tak samo, jak pozbywanie się ich.

Kolejna książka o minimalizmie i pozbywaniu się nadmiaru rzeczy z domu. Tym razem nieco inne spojrzenie na ten proces, nie praktyczne, ale psychologiczne. Autorka twierdzi, że każdą rzecz trzymamy ze względu na naszą przeszłość i najpierw ją musimy przepracować, by móc pozbyć się niektóych przedmiotów. Dla mnie nieco za dużo psychologizowania. 
Ocena: 5/10
Wydawnictwo: Kobiece; rok: 2018; stron: 240; kategoria: poradnik, psychologia.

W maju przeczytałam około 3215 stron!
Najlepszą książką była Niegrzeczne. Historie dzieci z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera- Jacek Hołub, ze względu na temat i jego ujęcie. 
Najgorszą zaś w tym miesiącu Mieć mniej- Tishy Morris, przy której nie ukrywam, że się wynudziłam. 

Na moje półki trafiło sporo książek. W kwietniu jeszcze zapomniałam o książkach Julii Rozumek: Liść, Koszyk, Pod ziemią, Gucio, Blog i O życiu
W maju otrzymała do recenzji książki Zupa dobra na wszystko, Ogród kobiet- od Dom Wydawniczy Rebis, Inni mają lepiej oraz Zagubieni od Edipresse. 
Kupiłam Balticarium, Siedem dalekich rejsów, Bajki z dna Bałtyku, Podróżownik. Wybrzeże Polski, Bałtyckie zwierzaki, Wybrzeże Bałtyku, Pyszności z balkonu i tarasu, O dziewczynce, która chciała ocalić książki, Pojezierze Międzychodzko-Sierakowskie. Sporo ;)

Maj był cudowny. Za mną mnóstwo świetnych lektur.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią :)

Copyright © domatorka.blog , Blogger