×

Niesamowita podróż Tobiasza


Kocham książki. Kochałam od dziecka, odkąd tylko nauczyłam się składać litery w wyrazy. Dziś chciałabym, żeby moje dzieci także zapałały ogromną miłością do literatury. Jednakże tak jak pomiędzy książkami dla dorosłych, znajdziemy dobre książki i kompletny chłam, tak samo jest z publikacjami dla dzieci. Zdarzają się książki, które w ogóle nie powinny być do nich kierowane, które nic nie wnoszą, a czasem nawet szkodzą. Zdarzają się jednak cudowne opowiastki, pełne dobrych słów, pobudzające wyobraźnię, z morałem. I ja taką perełkę pragnę dziś Wam przedstawić. 


Niesamowita podróż Tobiasza to pisarski debiut Radka Żydonika- historyka, dziennikarza, fotografa i muzyka. Kształt postaciom nadał i zilustrował książeczkę natomiast Artur Gulewicz. Ukazała się nakładem Wydawnictwa Skrzat.

To około 60-stronnicowa publikacja przeznaczona dla dzieci w wieku 5-10 lat. Tobiasz ma 7 lat, uwielbia statki kosmiczne i ma trójkątny brzuszek. Tak jak jego Mama i Tata. Problem w tym, że mieszkają w Republice Okrągłych Brzuszków i wszyscy oraz wszystko wokół ma kształt koła, a prezydent kraju, Mru-Mru, wydaje nagle oświadczenie, że żadna inna figura nie ma prawa znajdować się w granicach kraju. Rodzina jest więc zmuszona opuścić swój dom, porzucić pracę i przyjaciół oraz wyruszyć w podróż w poszukiwaniu kraju, gdzie będą mile widziani. Trafiają na granicę innych państw, gdzie również nie toleruje się innych figur, a do ich podróży dołączają kolejni kompani...

Czy uda im się odnaleźć miejsce na ziemi, gdzie wszyscy będą mieli prawo mieszkać, bez względu na swój kształt i wygląd?
Czy ludzie muszą migrować? Czego szukają?

Moją córkę tak zainteresowała ta książeczka, że namalowała do niej rysunek. Jej wyobraźnię pobudziły rozmaite kształty bohaterów i przedmiotów: okrągłe czy prostokątne brzuszki, kwadratowe kołą samochodu, trójkątne domy-piramidy. Oburzyło nas nazywanie innych kształtów podfigurami oraz ucieszyła postawa rodziny Tobiasza, dla której nie miało znaczenia jak, kto wygląda. To bardzo mądra pozycja w dziecięcej biblioteczce. Książeczka, która uczy tolerancji, zwracania uwagi na to jakim się jest człowiekiem, a nie jak się wygląda. Porusza problem migracji, przemyca trochę polityki. W przystępny dla dziecka sposób rysuje problemy świata i relacji w społeczeństwie. 

Kształt nie jest ważny! Serca wszyscy mamy takie same!

Niesamowita podróż Tobiasza to wyprawa, w którą warto wybrać się razem z dzieckiem. Niepozorny kierunek, po którym nie spodziewamy się zbyt wiele, a okazuje się być wspaniałym miesjcem, do któego chce się wracać. Wycieczka w krainę wyobraźni, z której, jak z każdej podróży, wrócimy mądrzejsi czy wrażliwsi. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią :)

Copyright © domatorka.blog , Blogger