×

Oszukana czy (Nie)zwyczajna? Którą letnią lekturę wybierzesz?


Latem czytam mało. Sporo czasu spędzam na zewnątrz, albo korzystam z długich dni i porządkuję dom. Sięgam wtedy po lekkie lektury, które można czytać relaksując się na kocu, gdzieś na plaży czy w ogrodzie. Wciągający thriller lub pełen emocji romans. Który byście wybrali?


Oszukana?
Magda Stachula to piękna kobieta, nie wygląda jak stereotypowa autorka książek. Jest już docenianą autorką thrillerów, chociaż ja usłyszałam o niej po raz pierwszy przy okazji premiery jej najnowszej książki- Oszukana.

Lena ma dwadzieścia trzy lata. Lubi fotografować, mieszka z chłopakiem nad jeziorem, tworzą udany związek, chociaż nie znają się zbyt długo. Dziewczyna się ukrywa, czegoś się boi i nikomu nie mówi prawdy...

Na początku tej powieści nie wiemy nic. Ani kim jest Lena, ani dlaczego mieszka z Nikodemem i jak do niego trafiła. Dziewczyna powoli zdaje relację z minionych wydarzeń. Przeplatana jest ona z narracją Emila- byłego współlokatora Leny, który troszkę się w niej podkochiwał. Kiedy dziewczyna zniknęła, postanowił odkryć, co się z nią stało. Poznajemy także wydarzenia widziane oczami Nikodema, które odkrywają ostatnie karty w tej grze.

Dzięki pierwszoosobowej narracji dowiadujemy się o uczuciach i intencjach poszczególnych bohaterów, ale z drugiej strony wprowadzają one początkowo małą dezorientację. Relacje wydarzeń ze punktu widzenia Emila i Leny są zupełnie różne, początkowo czytelnik zdaje się podejrzewać nawet dziewczynę o morderstwo. Autorka buduje napięcie, które schodzi bardzo powoli i trzyma przez większą część powieści. Zagadki, niejasności, mylące tropy i strach głównej bohaterki, który podsyca ciekawość i napięcie w czytelniku.

Nie czuję się ani trochę oszukana! Obiecano mi dobry thriller i Oszukana nim jest.

(Nie) zwyczajna?
Czy można nie znać Samanthy Young? Ja wcześniej nie czytałam książek tej autorki, a przynajmniej nie przypominam sobie, a to przecież bestsellerowa autorka "New York Timesa".

Comet Caldwell ma niezwykłe imię, jednak jest całkiem zwyczajną dziewczyną. Raczej nieśmiałą, bardziej lubi książki, niż towarzystwo ludzi. Ma dwie wierne przyjaciółki i nie odczuwa potrzeby, by poszerzyć grono znajomych. Aż w jej szkole pojawia się nowy chłopak- Tobias King, który małymi krokami przebija się przez nieśmiałość Comet.

To książka z gatunku young adult, a nawet jeszcze bardziej młodzieżowa. Poruszane są w niej typowe problemy nastolatków- konflikty z rówieśnikami, prześladowanie w szkole, przyjaźnie, relacje z rodzicami, ale także narkotyki czy śmierć. Nie jest słodkim, typowym romansidłem, ale opowieścią pełną dramatów. Comet wydaje się być zwyczajną, ale jednocześnie niezwykłą dziewczyną- bohaterka może być dobrym wzorem dla nastolatków, którzy szukają swojej drogi i są niepewni siebie. Daje przykład, że każdy jest wyjątkowy. 

(Nie)zwyczajna nie jest zwyczajnym romansem. To pełna drogowskazów powieść dla nastolatków!


Z którą z tych książek spędziłabyś wakacje?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią :)

Copyright © domatorka.blog , Blogger