×

Twoje spokojne dziecko- zeszyt ćwiczeń dla małego złośnika

 


Moje spokojne dziecko? Codziennie towarzyszą nam ADHD, zachowania opozycyjno-buntownicze oraz zaburzenia integracji sensorycznej, więc złość pojawia się każdego dnia, a chwile, gdy moje dziecko jest spokojne są niezwykle rzadkie. Przyjmuję więc każdą radę, która ma nam pomóc z tą złością. Z zainteresowaniem sięgnęłam po zeszyt ćwiczeń autorstwa Samanthy Snowden, MA Twoje spokojne dziecko. 

Twoje spokojne dziecko to zestaw 50 ćwiczeń, które mają pomóc dzieciom opanować złość. Myślę, że przeznaczona jest dla dzieci w każdym wieku, po prostu z młodszymi musza pracować rodzice, starszym mogą pozostawić ćwiczenia do samodzielnego wypełnienia. Jednakże lepiej wypełniać je razem, bo przy okazji można te emocje razem omówić. 
Książeczka podzielona jest na trzy części:
1. Dlaczego czuję złość? Tu opisujemy i próbujemy zrozumieć czym ta złość jest, jak może wyglądać, jak dziecko się czuje, gdy ona przychodzi, gdzie i kiedy to się dzieje, co się stanie, gdy odpuszcza, czyli to wszystko co się dzieje z dzieckiem w środku, gdy nachodzi je złość. 
2. Co się dzieje, gdy się złoszczę. Analizujemy w tej części co złości dziecko, na kogo, w jaki sposób tę złość okazuje, czyli to co się dzieje na zewnątrz, gdy maluch odczuwa złość. 
3. Co mam robić ze swoją złością? W tej części dziecko się uczy, co zrobić, gdy złość przyjdzie. Czego w tym momencie potrzebuje, jak pokazać swoje potrzeby, czy złość odczuwają tez inni. 
Książka liczy ponad 140 stron, a ćwiczenia są naprawdę ciekawe. 

Dotychczas spotykałam się z książkami  o dziecięcej złości dla dorosłych, a fenomen tej polega na tym, że skierowano ją do dzieci. Przecież to one właśnie powinny zrozumieć swoje emocje i nauczyć radzić sobie ze złością. Bardzo mi się podoba, że książkę podzielono na trzy części, a każda dotyczy innego aspektu złości. Najpierw dziecko uczy się nazwać swoje uczucia w środku, później zajmujemy się bodźcami zewnętrznymi, a na końcu szukamy rozwiązania. 

Najtrudniej jest namówić może niespokojne dziecko, żeby do ćwiczeń usiadło, ale jak już się podjął zadania, to wydawał się zaciekawiony tym, że omawiamy złość i traktujemy ją/go jak kogoś, postać, która się pojawia. Spersonifikowaliśmy ją, nadaliśmy jej kształt, kolor, nawet imię. To bardzo pomaga oswoić emocje. 
Mam nadzieję, że dzięki systematycznej wspólnej pracy, uda nam się tę złość nieco uspokoić. 

Twoje spokojne dziecko, to książka, która jest świetnym narzędziem pracy nad emocjami dziecka. Książką skierowaną do dzieci. 50 niezwykłych ćwiczeń, które sprawią, że twoje dziecko będzie spokojniejsze. 

Post powstał we współpracy z Helion. Książka ukazała się nakładem SENSUS.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią :)

Copyright © domatorka.blog , Blogger