×

Jak dbać o wieloletni związek?

Czternaście lat temu miałam lat 14. Pod koniec wakacji poznałam Mateusza. Pierwsze rozmowy, spotkania, spacery, pierwsza miłość. Dziś mam lat 28. Dwoje dzieci, kredyty, dom. Wspólne lata. Czternaście. Pół życia z Mateuszem.

Tak, spędziłam pół życia (nie licząc kilku krókich miesięcy, kiedy nie byliśmy razem) z jednym facetem. Nasz związek nie jest idealny. Kłótnie to norma, bo obydwoje lubimy postawić na swoim. Niekiedy dziwię się jakim cudem jeszcze się nie pozabijaliśmy. Czasem trzaskają drzwi, a czasem nic nie mąci spokoju i zgody pomiędzy nami. Moja recepta na wieloletni związek?

1. Przyjaźń!
Pierwsze i najważniejsze. Podstawą wieloletniego związku jest dla mnie przyjaźń. Mój mąż jest moim najlepszym (i jedynym) przyjacielem. Kiedy mija etap poznawania się, nutki zaciekawienia i fascynacji, parom często niewiele zostaje. My lubiliśmy ze sobą spędzać czas od początku, rozmawiać o wszystkim. Do dzisiaj tak mamy. Dzielimy się problemami, jak i każda pierdołą. Mogę mu zaufać, mam wrażenie, że jemu jedynemu. Akceptuje wszystkie moje szaleństwa. To przy nim nie muszę grać żadnej roli i mogę być po prostu sobą.

2. Randka z mężem
Kiedy tworzycie rodzinę i pojawiają się dzieci, często zapominamy o sobie i o partnerze. Potrzeby maluchów zawsze na pierwszym miejscu, ale ta nasza druga połówka może czuć się odrzucona lub pomijana. Pozwalamy więc sobie na samotne wyjścia bez dzieci, do kina, na koncerty, na kolację. Odrywamy się nawet od codziennej rutyny i wyjeżdżamy sami na weekend. Taki wyjazd tylko we dwoje niesamowicie poprawia relację. Nie myślimy o problemach, dzieci nie odciągają nas od siebie, mamy pewne poczucie swobody i beztroski, jesteśmy tylko my dwoje i mamy znów po 20 lat. Podczas każdego wyjazdu zakochujemy się w sobie na nowo.

3. Seks?
Czy w wieloletnim związku zabija go rutyna? Jestem przekonana, że seks z wieloletnim partnerem jest lepszy niż na początku znajomości. Po prostu znamy się na wylot i wiemy co kto lubi. Nie ma nudy. Można wprowadzać urozmaicenia, np. zaskoczyć partnera nową, seksowną bielizną. Faceci w końcu są wzrokowcami ;)

4. Wspólne pasje i...
Chociaż każde z nas ma inne hobby, to są rzeczy, które lubimy robić razem. Najchętniej oglądamy filmy i o nich dyskutujemy, często chodzimy do kina (patrz: Randka z mężem). Jednak moża by ze sobą zwariować, gdybyśmy wszystko robili razem. Wspólne pasje są ważne, ale też ważne jest by dać drugiej osobie przestrzeń na jego zainteresowania. Kiedyś tego nie rozumieliśmy i nie chcieliśmy. Teraz wiemy, że fajnie jest coś robić razem, ale też fajnie, gdy akceptujemy swoje indywidualne hobby.

5. Czas
Czynnik, który w związku jest niezwykle ważny, wspólny dla wszystkich powyższych punktów. Z upływem lat nauczyliśmy się, jak ten czas ze sobą spędzać, jak go dla siebie poświęcać, kiedy się nie spieszyć, kiedy go ignorować, kiedy dzielić, a kiedy rozdzielać. Czternaście lat to kupa czasu. Mam nadzieję, że ten przyszły, także będzie naszym wspólnym. 

Na zdjęciach w obiektywie Mateusza oczywiście. Sukienka, kurtka i bielizna od bonprix.

Zobacz także co pisałam z okazji naszej 10 rocznicy oraz dlaczego małżeństwo jest fajne. 

9 komentarzy:

 1. Fakt, trzeba ciagle o siebie zabiegać i chodzić na randki. Partner na stałe to perełka o która trzeba dbać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Związek jest jak ogród, gdy o niego dbasz to zbierasz plony tak samo jest w związku gdy dbamy o wspólne relacje i o partnera nie ma zdrad, rozwodów jest tylko miłość, która każdego dnia jest silniejsza.

  Piękne zdjęcia.
  Życzę Wam kolejnych wspólnych szczęśliwych 14 lat razen! ❤
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Numer 1 i 2 to chyba kwintesencja tego, by związek mógł tyle trwać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. A dla mnie podstawą wieloletniego związku jest zwykłe warunkowanie klasyczne. Nie ma tu nic magicznego, czysta chemia mózgu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Cudownie, że jwst Wam razem fajnie.
  Życzę Wam jak najwięcej cudownych chwil.I udanych sexów :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wspólne pasje to super sprawa, ale spędzanie czasu blisko, ale oddzielnie to duża umiejętnosć :) Kawał życia się znacie :)
  Super kurtka!

  OdpowiedzUsuń
 7. My też znamy się 14 lat, ale jesteśmy razem 8 :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Masz rację o związek trzeba dbać i ciągle udoskonalać. wszystkiego dobrego na dalsze lata wspólnego życia

  OdpowiedzUsuń
 9. Super rady! Też mam 28, ale jak na razie staż tylko 8 letni, ale jeszcze nie jako małżeństwo i w sumie na odległość:)

  OdpowiedzUsuń

Podziel się z nami swoją opinią :)

Copyright © domatorka.blog , Blogger