×

3,5 roku pomiędzy rodzeństwem. Różnica wieku idealna?

Wiem, wiem. Tak jak nie ma idealnego momentu na dziecko, tak samo nie ma idealnej różnicy wieku pomiędzy rodzeństwem. Śmiem jednak twierdzić, że 3,5 roku, czyli taka różnica jaka dzieli Polkę i Emila, bliska jest ideału. 


Zawsze marzyłam o dzieciach co dwa lata. Wydawało mi się, że wtedy dzieciaki będą się świetnie rozumiały, raz posiedzę w pieluchach i spokój. Nie udało się. Najpierw czekałam na umowę w pracy, później trochę nam z tym zajściem w ciążę zeszło. Dziś cieszę się, że mój plan się nie spełnił. Dwójka tak małych dzieci to musi być wyzwanie. Z drugiej strony nie wyobrażam sobie, że miałabym czekać kolejnych kilka lat na rodzeństwo dla Polki. Chciałam by różnica pomiędzy moimi dziećmi była możliwie najmniejsza, ale też nie zbyt mała. Około 3 lat, tak jak nam wyszło, wydaje mi się idealne. Dlaczego?

Ciąża po ciąży
Podobno potrzeba aż 12 miesięcy by kobiece ciało w pełni zregenerowało się po ciąży. Teoretycznie 2 lata to dobra różnica wieku między dziećmi, biorąc pod uwagę zdrowie mamy. Jednak nie wyobrażam sobie być w ciąży i mieć pod opieką rocznego maluszka. Lekarze zalecają też poczekać 18 miesięcy z myślą o kolejnym dziecku, jeżeli pierwszy poród zakończył się cesarskim cięciem. Polka urodziła się właśnie przez cc. Ja zdążyłam wrócić do formy i mogłam spokojnie zacząć myśleć o porodzie naturalnym.

Chwila odpoczynku
W sumie nie śpię od prawie 6 lat. Ledwo Polka zaczęła przesypiać całe noce w swoim łóżku, to urodził się Emil. Miałam dosłownie chwilkę odpoczynku, kilka miesięcy ciąży, pod koniec której i tak budziłam się praktycznie co godzinę na nocne wizyty w wc. Zanim jednak pojawiło się w naszym domu drugie dziecko, miałam chwilkę oddechu, odrobinę samotności, kiedy moje starsze dziecko poszło do przedszkola. Druga ciąża nigdy nie jest tak spokojna jak pierwsza, bo mamy pod opieką starszaka, ale dzięki temu, że trzylatek zazwyczaj zaczyna już przedszkole, to w tym czasie, możemy troszkę odpocząć, "odespać na zapas" w dzień, w spokoju przygotować pokoik, ubranka i przygotować się na narodziny nowego członka rodziny. Polka jako trzylatka była bardzo samodzielna i rozumna, nie sprawiała większych problemów, chociaż miewała napady histerii.

Relacje
Trzylatek zdaje się nie pamiętać jak to była "przed". Będzie oczywiście zazdrosny o młodsze rodzeństwo, ale nie będzie to dla niego koniec świata. Szybko znajdzie w młodszym bracie/siostrze towarzysza zabaw i będą budowali wspólny front przeciwko rodzicom :P Miałam wrażenie, że pojawienie się Emila było dla Polki czymś zupełnie nauralnym. Ona do dzisiaj nawet nie zażądała dokładnego wytłumaczenia skąd się wziął i dlaczego. Dogadują się świetnie (najlepiej jak broją), razem bawią, chociaż oczywiście zgrzyty też się pojawiają. Nie interweniuję, dopóki nie robią się agresywni. Polka jest bardzo opiekuńcza, pomagała od pierwszych dni.

A minusy?
Oczywiście, że są! Ledwo wyszłam z pieluch, zdążyłam przyzwyczaić się do samoobsługowego w toalecie trzylatka, to znów się sama w te pieluchy wpakowałam. W ogóle z poczucia komfortu, że w końcu maluch nam się usamodzielnił, weszliśmy w noworodkowy kocioł. 
Chociaż Emil przy podaniu do przedszkola będzie miał dodatkowy punkt za rodzeństwo w placówce (akurat 3 lata- ona w zerówce, on w maluchach), to musiał swoje przechorować, gdy ona z grupy trzylatków przyniosła wszelkie możliwe bakterie i zarazki. 

Każde dziecko jest inne, każde rodzeństwo i każda rodzina. Nie wszędzie sprawdzi się taka różnica wieku pomiędzy rodzeństwem. To zależy od wielu czynników, od wychowania, ale i od samych dzieci. U jednych będzie super z dziećmi rok po roku, u innych z różnicą dekady. U nas 3,5 roku jest ideałem i cieszę się, że tak nam wyszło.  


13 komentarzy:

 1. U nas taka sama różnica, zresztą wiesz bo chodziłyśmy w ciąży w tym samym czasie. Dla mnie jest bardzo ok, potrafią się dogadać, porozumieć i bawić. Najlepsze jest rozrabianie. Mam nadzieję że skorzystamy na tej samej zasadzie co wy z dodatkowych punktów przy rekrutacji za rodzeństwo. Myślę że podziało się w naszym życiu idealnie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. :) Najlepsze jak Młodsze małpuje Starsze, ale jeszcze nie zna granic bezpieczeństwa. Codziennie stan przedzawałowy :P

   Usuń
 2. My mamy różnicę 3 lata i 10 miesięcy. Było ciężko ale teraz jest super. Wysypiamy się od jakiegoś czasu, starsza siostra ma 7 lat i raz zrobiła bratu śniadanie. Mały poszedł do przedszkola i potrafi zająć się sobą. Minusem są wieczne kłótnie o wszystko 😆

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja Polka (w maju skończy 6 lat) ostatnio karmiła Młodego kaszką. Ja miałam chwilę spokoju, a oni się świetnie bawili :P

   Usuń
 3. Chyba każdy rodzic będzie miał własne zdanie na temat idealnej różnicy wieku między rodzeństwem;)

  OdpowiedzUsuń
 4. U nas różnica wynosi 2,5 lat i w sumie jest całkiem fajnie ;-) ;-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Duże znaczenie odkrywają też osobowości dzieci, ich przełożenie na wzajemne relacje, umiejętność dogadania się, znalezienia wspólnych zainteresowań. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Moje dziecko ma niemal 3,5 roku i zapytał mnie kiedyś: mamo kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę? Hmmm. Odpowiedziałam, że raczej nie będzie miał rodzeństwa. Na szczęście nie zapytał dlaczego. Chciałabym aby mój synek miał rodzeństwo, ale jestem już po 40 :).

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że nie ma idealnej różnicy jako takiej, w każdej rodzinie to będzie pewnie wyglądać inaczej :)

  OdpowiedzUsuń

Podziel się z nami swoją opinią :)

Copyright © domatorka.blog , Blogger