×

Książki listopada, książki grudnia


W grudniu byłam tak zabiegana, że nie miałam nawet kiedy usiąść i zrobić comiesięcznego podsumowania książkowego- z listopada. Skończył się kolejny miesiąc, a nawet rok. Na roczne podsumowanie nadejdzie jeszcze pora, a teraz zobaczcie co przeczytałam w dwóch ostatnich miesiącach 2017 roku.


Listopad

107/2017
Światło- Jay Asher

- Ludzie myślą, co chcą. Muszę się z tym pogodzić. Nie zmienię tego, choć to okropnie męczące. Mogę się tym przejmować, ale to prawdziwa tortura. Lepiej więc uznać, ze ich strata i tyle (str.141).

Najnowsza powieść autora bestsellerowych 13 powodów. Lekka, w świątecznym klimacie. Pełną recenzję przeczytacie tutaj.
Wydawnictwo: Rebis, stron: 276. 

108/2017
13 powodów- Jay Asher

Chcę wcisnąć "Stop" w walkmanie  i przewinąć, cofnąć całą tę rozmowę. Cofnąć się w przeszłość i ostrzec ich. Albo zrobić coś, by się w ogóle nie poznali. Ale nie mogę. Nie można przewinąć przeszłości. (str.61)

Głośna książka, na podstawie której powstał serial. 
Clay przed drzwiami znajduje pudełko z kasetami magnetofonowymi. Nagrała je Hannah, koleżanka ze szkły, która dwa tygodnie wcześniej popełniła samobójstwo. Kasety zawierają 13 powodów, przez które to zrobiła. 
Książka troszkę mnie zawiodła. Spodziewałam się większego WOW, napięcia, tajemnicy. To dobra powieść dla młodzieży. O życiu, przeszłości, plotkach. 
Wydawnictwo: Rebis, stron: 272.

109/2017
Ty, ja i fejs- Jay Asher


Ci, którzy nie pamiętają przeszłości, skazani są na jej powtarzanie.


Ostatnia już książka Jaya Ashera. I zdecydowanie najlepsza! O sile mediów społecznościowych, o tym, że przyszłości nie da się zmienić wg swojego pomysłu. Koniecznie przeczytajcie pełną recenzję.  
Wydawnictwo: Rebis, stron: 370.

110/2017
Oskarżenie- Remigiusz Mróz

- Prawda nie może być "że"- przerwał mu mężczyzna w garniturze. -Nie ma wersji, odmian ani wariantów. (str.200)

Może i Mróz najlepszym pisarzem nie jest, ale seria z Chyłką bardzo mnie wciągnęła. 
Tym razem na ławie oskarżonych zasiada sam Zordon. Oskarżony o zabójstwo matki, a raczej pomoc w jej samobójstwie. Chyłka robi co tylko może by wyciągnać młodego przyjaciela z kłopotów. 
Szybka akcja, absurdalne sprawy i wyroki oraz ciągłe napięcie seksualne pomiędzy Chyłką i Zordonem. Chyba to właśnie charakteryzuje tę serię.
Wydawnictwo: Czwarta Strona, stron: 564

111/2017
Dom nad jeziorem- Kate Morton

Sadie przytaknęła mruknięciem, ale nie dodała tego, co mówiło jej doświadcznie- be względu na to, jak uporczywie człowiek ucieka, jak bardzo stanowczo zaczyna od nowa, przeszłość zawsze znajdzie sposób, żeby pokonać barierę czasu i go dosięgnąć. (str.58)

Tytuł tej książki kojarzy się wszystkim z filmem z Sandrą Bullock i Keanu Reevesem. To jednak zupełnie inna opowieść...
Sadie Sparrow jest detektywem dochodzeniówki. Popełniła jednak błąd w pracy i została zmuszona do dłuższego urlopu. By wszystko sobie poukładać jedzie do dziadka, który niedawno przeniósł się do Kornwalii. Tam, podczas biegania odkrywa opuszczony dom, w środku lasu, nad jeziorem. Jakby jego mieszkańcy w pośpiechu go opuścili wszystko zostawiając na swoich miejscach, nic nie pakując. Kobieta dowiaduje się, że w 1933 roku doszło tam do rodzinnej tragedii- zaginął jedenastomiesięczny chłopiec, którego nigdy nie odnaleziono. 
Przepiękna książka. Napisana w cudowny sposób, świetnym językiem. Akcja prowadzona jest wielotorowo, z licznymi retrospekcjami, a autorka powoli zdradza sekrety rodziny Edevane'ów, myląc tropy i czytelnika, który co chwila myśli, że jest już blisko rozwiązania zagadki, a kilka stron dalej okazuje się, jak bardzo się mylił. Kawał dobrej literatury. 
Wydawnictwo: Albatros, stron: 544.

112/2017
Wieczór taki jak ten- Gabriela Gargaś

- Teraz zrozumiałam, że życie to tysiące maleńkich cudownych chwil, których nie dostrzegamy, smutków, które wyolbrzymiamy i nic nie wartych wspomnień, które bez sensu rozpamiętujemy. Pretensji, które nosimy w sobie. To uśmiechy, które rozdajemy i te uśmiechy, które do nas wracają. To łzy, które spływają po policzkach. Życie to wzloty i bolesne upadki.

Ależ miałam ochotę w tym roku na świąteczne opowieści. W sumie przeczytałam cztery książki w tym klimacie, ale ta nabardziej mi się spodobała. 
Michalina to młoda kobieta, która samotnie wychowuje młodszego braciszka. Z pomocą babci, która prowadzi u podnóża Tart "Cynamonowe serca"- cukiernię/kawiarnię. Za jej radą wnuczka postanawia wynająć w bożonarodzeniowym czasie pokoje dla gości. I tak na Święta pod jej dach trafiają rozwodnik, który chciał uciec od Świąt, starsza pani, która powoli traci pamięć oraz pani doktor z córką, która próbuje poukładać sobie życie po rodzinnej tragedii. 
Ta historia nie jest bożonarodzeniową sielanką. Jest słodko-gorzka. Nie braknie w niej mądrych, życiowych słów. Bardzo spodobał mi się styl autorki, więc chętnie sięgnę po kolejne jej książki. 
Wydawnictwo: Czwarta Strona, stron: 392.

113/2017
Złodziejka marzeń- Anna Sakowicz

A z miłością też bywa różnie. Trzeba ją brać, kiedy przychodzi, bo nie wiadomo, na jak długo zawita w naszych sercach.

Autorkę książki miałam okazję spotkać podczas lipcowego spotkania w Sopocie A może nad morze, z książką. Otrzymałam wtedy całą trylogię, a od autorki dostałam dedykację. 
Joanna jest po czterdziestce i samotnie wychowuje córkę Lusię. Jest nauczycielką i zmęczona pracą zawodową postanawia wziąć rok urlopu zdrowotnego. Miał być spokój i odpoczynek, jednak matka Joanny wkręciła ją w opiekę nad chorą ciocią. Joanna przenosi się na rok do Starogardu Gdańskiego. 
Napisana fajnym językiem, z takim poczuciem humoru, które bardzo lubię. Idealna na wieczorny relaks. 
Wydawnictwo: Szara Godzina, stron: 240.

114/2017

Pudełko z marzeniami- Alek Rogoziński, Magdalena WitkiewiczNie pałam sympatią do tych autorów. Ich styl zupełnie mi nie odpowiada, jest zbyt prosty. Jednak koleżanka z pracy kupiła sobie tę książkę i postanowiłam im dać kolejną szansę. Niestety- znów zawiedli. Szczerze mówiąc, to nawet nie chce mi się jej opisywać i po kilku tygodniach, gdybym sobie nie przeczytała gdzieś opisu, ledwo bym pamiętała o czym była. 
A była to historia Michała i Malwiny. Michał zdradzony i oskubany z kasy przez narzeczoną i wspólnika szuka łatwych pieniędzy. Dowiaduje się od ciotki, która go wychowywała, że w pewnej małej miejscowości ukryty jest jakiś skarb. W miejscu ukrycia stoi jednak kamienica i restauracja, którą prowadzi rówieśniczka Miachała- Malwina. 
Wydawnictwo: Filia, stron: 336.

Grudzień

115/2017
Anioły śniegu- James Thompson

Ofiara morderstwa nie ma prywatności, jej wady i tajemnice zostają szczegółowo zbadane- po to aby wymierzyć sprawiedliwość. (str. 69)

Książka na czasie, bo jej akcja toczy się podczas dwóch tygodni przed Bożym Narodzeniem, w Finlandii, za kołem podbiegunowym, gdzie trwa Kaamos- noc polarna. 
Zamordowana zostaje młoda kobieta, Somalijka, aktorka. Zbrodnia zdaje się mieć charakter rasistowski i seksualny. Śledztwo prowadzi inspektor Vaara. Sprawa gmatwa się, gdy głównym podejrzanym zostaje mężczyzna, z którym odeszła jego była żona. 
Bardzo dobry, chociaż bardzo mroczny kryminał. Chętnie przeczytam kolejne tomy tej serii. 
Wydawnictwo: Amber, stron: 332.

116/2017
Conviction- Corinne Michaels

Czasami trzeba przedzierać się przez zło, aby móc odkryć dobro.

Drugi tom powieści Consolation, po zakończeniu której, każdy kto ją czytał, chciał nastychmiast sięgnąć po kontynuację. 
Mąż Natalie wraca do domu. Ale on już go pogrzebała i chciałaby budowac przyszłość z Liamem. Ten jednak uważa, że nie ma prawa do żony swojego przyjaciela. 
Wkrótce szerzej o tej książce- wypatrujcie recenzji.
Wydawnictwo: Szósty Zmysł, stron: 359.

117/2017
Najlepszy. Gdy słabość staje się siłą- Łukasz Grass

Wiem jedno- siła jest wtedy, kiedy ma się swoją pasję i ciągle robi coś fantastycznego, swojego, własnego i można się tym podzielić z innymi. I nawet kiedy jest nam źle i przychodzi zwątpienie, to właśnie te chwile są naszym zabezpieczeniem, sprowadzają nas na ziemię i przypominają, że cały czas trzeba być czujmnym (str.10).

Historia, którą napisało życie Jerzego Górskiego. Wieloletniego narkomana, palacza, alkoholika, który pokonał uzależnienia i został sportowcem. Poznajcie szerzej tego niezwykle silnego człowieka, przeczytajcie recenzję. 
Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska, stron: 272.

118/2017
Masandra pod Aniołami. Cuda i cudeńka- Agnieszka Olejnik

- (...) Nie walcz z nim, otwórz się i wyjdź mu naprzeciw. Celebruj chwile i przeżywaj je, ale tak naprawdę, od pierwszej sekundy do ostatniej.
- Chyba nie rozumiem- szepnęła Lena.
- Przypuśćmy, że idziemy do kawiarni. Zamawiamy lody i kawę, ale bardzo długo czekamy na zamówienie. Co robisz? Nie, nie odpowiadaj, ja ci powiem. Jesteś spięta, spoglądasz na zegarek, poruszasz nogą, może zaplatasz palce albo bawisz się kosmykiem włosów, ale to nie jest taki sobie swobodny gest, tylko nerwowy. Czekasz. Kiedy będzie ta kawa? Kiedy będą te lody? No ileż można czekać? Tak by było?
- Nie wiem, pewnie tak
- O tym właśnie mówię. Nie widzisz, że szkoda życia? Bo siedzenie w kawiarni w oczekiwaniu na zamówienie to przecież także jest życie. Takie samo jak picie kawy. (str.77-78)

Kolejna powieść z cudami i Świętami w tle. Lekka, ciepła, zabawna.
Helena przyjeżdża do Lubska by zaopiekować się babcią po wylewie. Babcią, której w ogóle nie zna, bo ta zimna kobieta utrzymywała kontakt jedynie ze swoim synem. Teraz Lena ma zamieszkać razem z nią, w kamienicy, gdzie pod masandrą mieszkają dwa amorki. Dziewczyna czuje się osamotniona, babcia nie mówi, a ona nikogo tu nie zna. Postanawia najpierw zaprzyjaźnić się z sąsiadami i tak poznaje włoszkę Francescę, panią Klarę oraz rodzinę Markiewiczów. Koresponduje także z tajemniczym panem Borysem. Życie Heleny nabiera kolorów. 
Lubię takie kobiece powieści o życiu. Z tajemnicami, z dobrymi duszami. Z niecierpliwością czekam na drugi tom, bo autorka zakończyła tę książkę jakby w środku opowieści.
Wydawnictwo: Filia, stron: 360

119/2017
Aleja Siódmego Anioła- Renata Kosin

- Człowiek prawie zawsze chciałby mieć wpływ na wszystko, co się wokół niego dzieje, ale niekiedy to niemożliwe. (...) Każdy pragnie czegoś dla siebie i często zapomina, że kłóci się to nierzadko z potrzebami innych. Ale to przecież normalne i lepiej się z tym nie spierać ani tego nie krytykować. Tak już po prostu jest. Los ma swoje własne plany i czasem nie ma innego wyjścia, jak się im poddać i cieszyć się z tego, co nam dał. Bo przecież nigdy nie bywa tak, że nie daje niczego.(str.76)

Intrygujący tytuł i opis z okładki przyciągnęły mnie do tej książki. Idealna pozycja dla każdego, kto lubi tajemnice. 
Julia mieszka w niewielkiej kawalerce. Twierdzi, że nie zasługuje na więcej. Zajmuje się projektowaniem wystaw sklepowych. Zazwyczaj omija te świąteczne, takich zleceń nie podejmuje, jednak sklepik z meblami w Alei Siódmego Anioła urzeka ją do tego stopnia, że zgadza się zrobić projekt. Wpływ na jej decyzję miał stary sekretarzyk i list małego Antosia, który wypadł z zepsutej szuflady. Czy Julii uda się spełnić marzenie chłopca? Jakie tajemnice kryje ona sama?
Książka pełna niedopowiedzeń, domysłów i sekretów. Ze stron bije całą gama emocji, niestety głównie tych smutnych. Stracone szanse, poczucie winy, osamotnienie. I zakończenie, które wyciska łzy. 

Nie do końca przypadł mi do gustu styl autorki. Trochę się gubiłam, bo chociaż historia jest ładnie ubrana w słowa, mam wrażenie, że są one zbyt poplątane. 

Wydawnictwo: Filia, stron: 384.

120/2017
Od stresu do sukcesu- Agata Limanówka

Poradniki nie są moimi ulubionymi lekturami, jednak na koniec roku skusiłam się na poradnik właśnie. Książka, która ma pozwolić nam poznać siebie i nauczyć nas radzić sobie ze stresem. Wkrótce pojawi się jej recenzja. 
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN, stron: 264.

Rok 2017 kończę więc z wynikiem 120 książek, ale na podsumowanie, najlepsze i najgorsze książki ubiegłego roku, przyjdzie jeszcze czas. 

Nowe na półce w listopadzie i grudniu
Kilka książek przybyło. W listopadzie trafiło na moje półki 10 książek: Wieczór taki jak ten, Oskarżenie, Uśmiech Madeline, Szósta klepka, Kulminacje, Moja bliskość największa, Heban, Śpiący Giganci, Ty,ja i fejs oraz Pysznie dla rodziny i przyjaciół. 
Tyle samo w grudniu: Cuda i cudeńka, Aleja Siódmego Anioła, Kłamczucha, Moja Lady Jane (z klubowych Mikołajek), ilustrowane wydanie Harry Potter i Komnata Tajemnic, Zatoka trujących jabłuszek, a od wydawnictw otrzymałam Najlepszego, Conviction, Cinder oraz Plus/minus. Jak widzicie kilka z tych tytułów już przeczytałam, ale wiele jeszcze przede mną. I jak co miesiąc sobie powtarzam- nie kupię nic więcej :)

12 komentarzy:

 1. Trzy z prezentowanych książek leżą na mojej półce i cierpliwie czekają :)
  Znajomy kubeczek :))))

  OdpowiedzUsuń
 2. U mnie z czytaniem to raczej kiepsko, bo bardziej skupiam się oczywiście na pisaniu, ale Twoja lista jest imponująca :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę znów kolejną porcję tytułów do zapisania... lista mi się przez Was dziewczyny z Przeczytaj i Podaj dalej wydłuża i wydłuża... :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny wynik :) jestem ciekawa recenzji książki "Od stresu do sukcesu"

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawe książki. Muszeę przeczytać Oskarżenie i Aleja Siódmego Anioła też mnie bardzo ciekawi.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zdecydowanie James Thompson. I na tym chyba koniec. Może dlatego, że w zestawie dużo tytułów kobiecych.

  OdpowiedzUsuń
 7. A mnie "Aleja Siódmego anioła" podobała się bardzo. Ale ja ogólnie lubię książki Renaty Kosin... No i tego Mroza musze w końcu przeczytać. Znaczy serię o Chyłce;)

  OdpowiedzUsuń
 8. nie czytałam żadnej z tych książek, ale kilka mnie zaciekaiwło

  OdpowiedzUsuń
 9. "Najlepszego" mam w planach (już pomijam "Złodziejkę..." Sakowicz, którą po prostu muszę ruszyć!).
  Patrzę na ten syreni ogon i... no zachwyt, no! Wspaniały!

  Zaczytanego roku!

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam Anioły śniegu, Oskarżenie i Wieczór taki jak ten. Interesuje mnie też m.in. Aleja Siódmego Anioła.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dzieku za ten przegląd. Kilka pozycji mam a kolejne 2 wpadły do mnie na listę top

  OdpowiedzUsuń

Podziel się z nami swoją opinią :)

Copyright © domatorka.blog , Blogger