×

Ty, ja i Fejs

Wyobrażacie sobie, że nie ma Facebooka? A pamiętacie? Kiedyś go nie było. I nigdy byście nie pomyśleli, ile rzeczy o sobie i swoim życiu na nim zdradzacie. A gdybyście mogli zajrzeć na niego na 10-15 lat do przodu? Poznać swoje i znajomych wpisy. Chcielibyście znać przyszłość, a może nawet ją zmienić?

Jaya Ashera wszyscy kojarzą jako autora książki 13 powodów, z kolei niedawno premierę miała jego najnowsza powieść, taka w świątecznej atmosferze- Światło. Przy tej okazji Dom Wydawniczy Rebis postanowił też odświezyć wydanie książki Ty, ja i fejs, którą Jay Asher wydał w 2011 r. wraz z Carolyn Mackler

Jest rok 1996 i Emma dostaje swój pierwszy komputer. Podłączony do internetu! Jej kolega Josh pożycza jej płytę, by mogła założyć pocztę, ale coś z nią chyba nie tak. Klika w link i otwiera jej się dziwna strona z napisem Facebook. Konto ma na niej osoba o takim samym nazwisku jak dziewczyna, ma takich samych znajomych, ale jest 15 lat starsza. Czy to możliwe, że to Emma, a ta strona jest z przyszłości? I dlaczego ludzie to wszystko wypisują? Dzielą się najdrobniejszym aspektem swojego życia? 
Dziewczyna odkrywa, że za te kilkanaście lat nie będzie szczęśliwą kobietą- postanawia to zmienić. Z kolei Josh ożeni się z najpiękniejszą dziewczyną w szkole i zaczyna robić wszystko, by to się stało. Czy trzepot skrzydeł motyla w 1996 roku wywoła tsunami w 2011?

(...) usiłowałam zrozumieć, dlaczego się tak dzieje, co i jak mam pozmieniać, żeby to się już nie powtórzyło. Ale teraz zaczynam podejrzewać, że być może w ogóle nie wynika to tak naprawdę z przyszłości. Może o wiele ważniejsze jest to, co się dzieje teraz.

To dobra opowieść dla dzisiejszych nastolatków. Napisana lekko, przystępnym językiem i bardzo wciągająca. Troszkę przewidywalna i pokazująca obraz stereotypowych amerykańskich dzieciaków z przedmieść. Jednak ważny jest w niej przekaz. Czy bardziej liczy się przyszłość czy teraźniejszość? Jak nasze decyzje teraz wpłyną na nas za kilka lat? Ty, ja i fejs to moim zdaniem zdecydowanie najlepsza powieść Jaya Ashera

Powieść pokazuje również jak istotną częścią życia stały się dla nas media społecznościowe (a to powieść z 2011 roku!), ile informacji o nas można na nich znaleźć i jak się zmieniamy przez lata. Co prawda nie możemy przescrollować swojej fejsbukowej tablicy do przodu, ale możemy się cofnąć o te kilka lat. Robiliście to kiedyś? Ja tak. Początkowe wpisy znacznie różnią się od późniejszych (głównie zdjęć) i jest ich raczej niewiele. Mogłabym te stare pokasować, ale... to moja historia. A czy chciałabym poznać przyszłość? Nie- wolę ją tworzyć tu i teraz.

Ci, którzy nie pamiętają przeszłości, skazani są na jej powtarzanie.

Jeżeli więc macie ochotę na lekką powieść z morałem lub szukacie prezentu dla nastolatka, to książki Jaya Ashera sprawdzą się doskonale, szczególnie ta- Ty, ja i fejs- polecam :)

7 komentarzy:

 1. O ile film 13 powodow mna nie wstrzasnal (moze jestem za stara ;) ), to mam ochote przeczytac ta ksiazke :D

  OdpowiedzUsuń
 2. O ja nadal żyje bez fejsa i jestem szczęśliwa z tego powodu

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakoś mnie do tej książki nigdy nie ciągnęło, ale poczułam się zachęcona po przeczytaniu Twojej recenzji :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kiedyś czytałam tą książkę i bardzo mi się podobała chociaż po takim czasie nie pamiętam już wielu szczegółów. Na pewno to świetna pozycja dla nastolatków :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Powieść jest niesamowicie aktualna i to faktycznie bardzo dobra propozycja dla nastolatków, ale i starsi czytelnicy mogą po nią sięgnąć. "Ty, ja i fejs" czyta się lekko, ale porusza naprawdę istotny problem, więc nic dziwnego, że uważasz ją za najlepszą książkę Ashera. :) Świetna recenzja!

  OdpowiedzUsuń

Podziel się z nami swoją opinią :)

Copyright © domatorka.blog , Blogger