×

Nasza Wielkopolska: Jezioro Kierskie- molo w Chybach i plaża w Baranowie


Nasze najbliższe okolice oraz okolice Poznania usiane są jeziorami. Plaż, gdzie można wypoczywać jest więc sporo. Jedne mniej znane i ciche, inne głośne i pełne ludzi. Kilka tygodni temu odwiedziliśmy dwie, bardzo kontrastujące ze sobą plaże, nad jeziorem Kierskim.

Molo w Chybach
Przez Chyby przejeżdżamy jadąc z Szamotuł do Poznania. Nie wiedzieliśmy jednak, że ciągną się one daleko w las, aż do jeziora Kierskiego. Pewnego dnia zobaczyłam gdzieś zdjęcie molo w Chybach- nowe, powstałe zaledwie rok temu.

Dojazd tam wcale nie jest łatwy. Nie zauważyliśmy żadnych drogowskazów, mapa Google nie ułatwiała zadania, więc błądziliśmy wśród bardzo wąskich, krętych uliczek i ukrytych w lesie domków jednorodzinnych. W końcu postanowiliśmy zapytać o drogę i trafiliśmy. Z głównej ulicy, Szamotulskiej, należy skręcić w Kasztanową (można też Szkolną) i Dolne Chyby, a później już po prostu pytać.
W okolicy znajduje się parking- bezpłatny. Dalej wchodzimy w ślepą uliczkę i jakby nic tam nie było, ale wjazd na plażę zastawiony jest nowymi barierkami. 

Sama plaża to oaza ciszy i spokoju. Kawałek trawy, trochę piasku i piękne, nowe molo. To polana wśród domków, lasu i prywatnych terenów. Nie ma tam żadnego sklepiku, straganu, a więc nie ma też tłumów, muzyki czy hałasu. Plaża znajduje w strefie ciszy. 
Jest czysto, teren jest zadbany, a przy wyjściu z plaży stoją ToiToie. Na trawie i na pomoście znajdują się ławeczki, na których można usiąść. Kąpielisko niestrzeżone.To idealne miejsce na rodzinny wypoczynek czy po prostu piknik. Dzieciakom spodobają się licznie przepływające żaglówki. Tu naprawdę odpoczniemy. 

Plaża Kaskada w Baranowie
Zaledwie kilka kilometrów dalej, w miejscowości obok- Baranowie (również na naszej trasie do Poznania),  nad tym samym jeziorem jest kolejna plaża. Znajduje się przy hotelu Kaskada i tu także byliśmy pierwszy raz. Dojazd znów nie był łatwy, ale ostatecznie zatrzymaliśmy się na górce, przy ulicy Letniskowej, gdzieś na poboczu i zeszliśmy na plażę. 

Pierwsze co rzuciło nam się w oczy to tłum ludzi. Pogoda była średnia, ciepło, ale pochmurno- nie jest to pogoda na kąpiele. W Kaskadzie znajduje się przystań dla żaglówek. Plaża jest tu bardzo wąska, nie mam pojęcia czy kąpielisko było strzeżone. Zaraz za pasem piachu- beton. Hotel znajduje się tuż nad wodą, są tu też stoiska z jedzeniem i napojami. Jest drogo i głośno. Nie wiem czy i gdzie jest dostępna toaleta. Za to można tu pograć w siatkówkę. Atrakcji dla dzieci brak, zatem raczej to miejsce plażowania dla osób bezdzietnych- z maluchami tam nie wypoczniemy, a jeszcze stracimy majatek na lody czy napoje. Parking płatny- 10 zł.


To samo jezioro- dwie różne plaże. Jeżeli szukacie wypoczynku i spokoju w pięknym miejscu- zdecydowanie polecam plażę i molo w Chybach.
Zobacz także- Projekt Nasza Wielkopolska 2017:

12 komentarzy:

 1. WOW!!! Nie miałam pojęcia, że w Chybach jest tak piękne molo :) Zawsze byłam tam tylko przejazdem!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też, a takie cuda za lasem się kryją. A molo nowiutkie, bo wybudowane w zeszłym roku :)

   Usuń
 2. Piękne okolice, aż chce się tam pojechać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fantastycznie tam! U nas niestety tylko jedno jezioro i w lecie są nad nim tłumy :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas chociaż jezior wokoło pełno, też są takie miejsca, gdzie człowiek siedzi na człowieku. A są i takie, jak w Chybach, gdzie jest cisza, spokój i las :)

   Usuń
 4. Nie znam tych terenów, ale kto wie, może w przyszłym roku znajdę to molo!?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam, chociaż dojazd do niego jest niełatwy :)

   Usuń
 5. Nie wiedziałam że w Chybach jest molo! Musimy się wybrać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. To nie moje rejony, ale dobrze wiedzieć o takich miejscach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak będziesz przejeżdzać, warto się tam zatrzymać :)

   Usuń

Podziel się z nami swoją opinią :)

Copyright © domatorka.blog , Blogger