×

Nasza Wielkopolska: Śnieżycowy Jar

Kiedy kilka lat temu usłyszałam o tym miejscu, koniecznie chciałam tam pojechać. Nie jest to jednak takie proste, bo ten cud natury można oglądać tylko przez około 2-3 tygodnie w roku. Tyle tylko kwitną śnieżyce wiosenne. Jeśli, więc mieszkacie w okolicach Poznania, to koniecznie musicie odwiedzić wiosną Śnieżycowy Jar.

Śnieżyce zazwyczaj rosną na terenach górzystych, w Polsce, w Sudetach, Karpatach i Bieszczadach, więc na ziemiach wielkopolskich kwiaty te są rzadkością. W okolicy Murowanej Gośliny jednak przez kilkanaście dni w roku można zobaczyć całe morze tych kwiatków. Powstał tam rezerwat Śnieżycowy Jar, a gdy kwiaty są w pełnym rozkwicie, z każdej strony nadciągają tłumy turystów.

Rezerwat znajduje się około 30 km od Poznania i tyle samo od moich Szamotuł. Jadąc należy się kierować na Murowaną Goślinę, a auto zostawić w Starczanowie lub Uchorowie. Stamtąd do rezerwatu prowadzi nas około 2 km ścieżka przez las. W samym rezerwacie należy się poruszać po wyznaczonej drewnianym podestem trasie, by nie zadeptać kwiatków.


Niestety, zazwyczaj w marcu odbywają się w tamtejszej okolicy ćwiczenia poligonowe i strzelania, więc rezerwat odwiedzać można jedynie w weekendy. A wtedy jest bardzo tłoczno, szczególnie w godzinach popołoudniowych. 
My wybraliśmy się w niedzielę, na parkingu sznur samochodów, praktycznie nie było miejsca. W samym rezerwacie czasem z trudem można było się minąć z innymi ludźmi. Ale warto- widok niesamowity. Ciągnące się połacie kwiatów, od miejsca, w którym staliśmy, aż po leśny horyzont. W kotlinkach i po wzniesienie. Było po prostu pięknie. Zdjęcia niestety nie oddają całego uroku tego miejsca, to trzeba zobaczyć na własne oczy. Jeśli chcecie w tym roku zobaczyć rozkwitnięte śnieżyce, to macie okazję jeszcze tylko w najbliższy weekend! To idealny pomysł na rodzinną wycieczkę.

16 komentarzy:

 1. Pięknie! jeszcze tam nie dotarłam, ale bliżej mam do Kórnickiego Arboretum :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ależ się cieszę na moją wizyę w Kórniku :) Dawno tam nie byłam

   Usuń
 2. Urokliwe miejsce w sam raz na rodzinny spacerek :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pięknie tam :) A wiesz, że ja chyba jeszcze tam nie byłam? Kiedyś muszę to nadrobić, bo nie wiem czy w ten weekend damy radę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koniecznie. Warto czekać na ten jeden-dwa weekendy w roku, kiedy kwitną tak pięknie.

   Usuń
 4. Cudnie to wygląda! Muszę pokazać mojej teściowej, ona kocha takie miejsca na pewno za rok spróbujemy się wybrać😊

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja to mogę tylko pozazdrościć, więc pozazdrszaczam:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Absolutnie niesamowicie wyglądają te kwiaty... Cudownie, że są w Polsce takie miejsca i że nie zdążyliśmy ich jeszcze unicestwić...

  OdpowiedzUsuń
 7. Ale pięknie! Mnie w naszej okolicy brakuje właśnie leśnych terenów spacerowych, bo u nas tylko łąki i góry...

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak to mozliwe, że nie słyszałam o tym miejscu? Zabieram Męża pod pachę i lecimy :D

  Pozdrawiam :D
  Jagoda z mrsblueberry3.blogspot.com :D

  OdpowiedzUsuń

Podziel się z nami swoją opinią :)

Copyright © domatorka.blog , Blogger