×

Wiecznie modne

Są takie rzeczy, które nigdy nie wychodzą z mody. Mogą to być poszczególne elementy garderoby jak biała koszula, beżowy trencz czy mała czarna, ale także wzory pepitka lub kratka Burberry.

Burberry znane jest głównie ze swoich płaszczy. Je właśnie projektował młodziutki Thomas Buberry ponad 150 lat temu, miały być porządne, trwałe i na lata, nawet na wiele, bo często przechodziły z ojca na syna.W czasie I wojny światowej to właśnie firma Burberry uszyła płaszcze dla wojska, które dały początek późniejszemu spopularyzowanemu trenczowi (trench coat, czyli płaszcz do okopów). Ale jak od płaszcza do kratki?
Kratka (opatentowana w 1924 r) była wzorem wełnianej podpinki trencza- klasyczna to czarno-biało-czerwona na tle żółtobeżowym, w tle mająca herbowego rycerza z rodu Burberry. Ta bardziej popularna to kratka Nova- bez rycerza w tle, które tu jest beżowe, a czerwone paski są ciemnoróżowe.
Wzór stał się popularny w trakcie olimpiady w Tokio w 1964 roku, dzięki brytyjskim sportsmenkom, które pozowały reporterom z tak przewieszonymi przez ramię płaszczami, że było widać podpinkę. Od tego czasu kratka wyszła spod płaszcza i zagościła też na innych częściach garderoby, przeżywając swoje wzloty i upadki.

Jest to wzór, który był modny 60 lat temu, obecnie i pewnie nadal będzie za 60 lat.
U nas więc kratka podobna do Burberry (podróba po prostu no! :P ). Dziecięca opcja :) Podoba Wam się taka w wersji mini?

EDIT: A jednak materiał to żadna podróba :) (Patrz komentarze niżej.) Sukienka z historią :)


 Pola ma na sobie:
sukienka w kratkę- po starszej kuzynce, szyła moja siostra
body- Lupilu (17,99 zł za 2 szt)
rajstopki- Wola 16 zł
paputki- no name

6 komentarzy:

 1. :) bardzo ladnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Boska Pola w boskiej kracie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Siostra, materiał to nie żadna podróba, tylko oryginalna kratka burberry, zresztą ten materiał ma już jakieś 50 lat (sic!). Został kupiony a właściwie wystany przez naszą Babcię w czasach głębokiego PRL-u, a pochodził z importu (gdzieś nawet miałam resztkę krajki z nazwą Burberry, a kiedyś nie było czegoś takiego jak licencja, więc musiał być oryginalny, nie wiem dokładnie może to jakieś resztki poprodukcyjne były, albo 2 gatunek, bo zdarzały się błędy w materiale, ale wiem też od babci że kosztował też niemało) i do tego to czysta wełna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No, jaka ja niedoinformowana! To jednak Pola w oryginalnym Burberry się nosi :)

   Usuń
 4. Uwielbiam wszystko co w kratkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. kratka zawsze jest na czasie, to prawda...:) uwielbiam wszystko co w kratkę...szczególnie sukieneczki dla dziewczynek i prezentacja ich w świąteczny czas...

  OdpowiedzUsuń

Podziel się z nami swoją opinią :)

Copyright © domatorka.blog , Blogger