×

Jak racjonalnie zbudować garderobę malucha i ile to kosztuje?


Pojawienie się dziecka na świecie to z jednej strony ogromna radość, zaś z drugiej pasmo niekończących się wydatków. Za znaczną ich część odpowiada chociażby garderoba, którą  należy systematycznie wymieniać. Biorąc pod uwagę fakt, iż maluchy niezwykle szybko rosną, nie warto kupować nadmiaru ubranek i butów, które za kilka tygodni trzeba będzie oddać, sprzedać lub w ostateczności wyrzucić. Jak zbudować garderobę malucha, by nie wydać fortuny? Jakich zasad należy się trzymać?



Co, gdzie, za ile?

Zgromadzenie wyprawki dla malucha wymaga czasu i zwykle niemałych pieniędzy. Między innymi z tego względu wielu rodziców sięga po alternatywne rozwiązania. Mając na uwadze to, że w początkowych miesiącach życia maluch niezwykle szybko rośnie, wiele z zakupionych ubranek nosi maksymalnie kilka razy. Zdarza się, że nawet wcale. Z tego względu tak powszechne jest donoszenie ubrań po innych maluchach.

Zakupy online nie tylko markowe

Co, jeśli nie mamy w swoim otoczeniu nikogo, kto mógłby i chciałby oddać ubranka po swoim maluchu? W wielu miastach, a także w serwisach społecznościowych i online, organizowane są różnego rodzaju inicjatywy i akcje, w ramach których można wymienić się garderobą lub kupić ją za grosze. Warto prześledzić na przykład strony olx, allegro, vinted.pl, czy grupy na facebooku, gdzie transakcje są sprawne i niedrogie. Sami również możemy pozbyć się tam ubrań, które już nie są nam potrzebne.

Second-Handy i Vintage

Alternatywnym rozwiązaniem jest korzystanie ze sklepów z odzieżą używaną czy vintage, w których ubrania dla maluchów oferowane są za pół darmo. Cena odzieży używanej zaczyna się już od kilkudziesięciu groszy, ze względu na to, że zazwyczaj sprzedawana jest na wagę. Ubranka vintage są już nieco droższe z uwagi na fakt, że sprzedawane na sztuki są zazwyczaj dobrej jakości, nierzadko od znanych marek - unikatowe perełki. Warto czasem zobaczyć ich ofertę, ponieważ takie ubranka mogą być ciekawym uzupełnieniem garderoby naszego malucha. Wiele z tych sklepów oferuje wyłącznie modę dla najmłodszych, w których można zarówno kupić, jak i sprzedać używane elementy garderoby.

Dyskonty i sieciówki

Decydując się na zakup nowych ubranek warto zachować rozsądek. Kupujemy tylko to, czego potrzebujemy i to w miejscach, w których moda dla najmłodszych jest stosunkowo przystępna cenowo. Ciekawą ofertę oferują chociażby dyskonty, jak np. Tesco, Biedronka lub Lidl. Bez większych trudności znajdziemy w nich całkiem dobrą jakość w rozsądnej cenie. Idealne wydaje się być Pepco czy Textil Market, w którym ubranka są nie tylko niedrogie, ale również urocze. Ich cena zaczyna się już od kilku złotych. Droższe sklepy warto natomiast odwiedzać w okresie wyprzedaży – mowa zarówno o sklepach stacjonarnych jak i internetowych, jak na przykład H&M, Reserved Kids, czy Zara Kids. Tutaj cena zaczyna się od kilkunastu złotych.

Czym jest garderoba kapsułowa?

Rozsądne kupowanie pod względem cen to jedno, jednak trzeba również zachować umiar w kontekście ilości. Garderoba malucha nie powinna być duża, gdyż bardzo szybko wymaga wymiany. Wiele mam twierdzi, że potrzeba bardzo dużej ilości ubrań “na zmianę”, by dziecko miało na przebranie w każdej chwili, gdy się pobrudzi (mówimy o młodszych dzieciach).

Na co zwrócić uwagę

By nie wyrzucać niepotrzebnie pieniędzy w błoto, warto zdecydować się na tzw. garderobę kapsułową. Co się kryje pod tym pojęciem? Garderoba kapsułowa to nic innego jak garderoba minimalistyczna, a więc zestaw określonej liczby elementów, które do siebie pasują i pozwalają na stworzenie wielu różnych zestawów miksując je ze sobą. Budując taką garderobę, koniecznie zwróćmy uwagę na jakość odzieży. Intensywniej używana garderoba wymaga częstszego prania, dlatego też jakość jest kluczowa dla utrzymania przez dłuższy czas wartości użytkowej poszczególnych elementów.

Budowanie garderoby kapsułowej

W zupełności wystarczy nam zaledwie kilkanaście elementów – kilka gór, kilka dołów, do tego czapka, szalik, kurtka i kilka par butów. Dysponując takim zestawem bez trudu ubierzemy malucha na każdą okazję. Co więcej, gdy się pobrudzi, wystarczy, że wymienimy tylko zabrudzony element na jakikolwiek inny, a mimo to będziemy mieli pewność, że wszystko doskonale do siebie pasuje. Warto pamiętać o tym, że powyższe zasady dotyczą jednego sezonu, na pewno inne ubrania będą potrzebne latem, a inne na chłodniejsze zimowe dni.

Przegląd szafy

Od czego zacząć? Pierwszy krok to niewątpliwie przegląd obecnego stanu garderoby i wybór tych elementów, które mogą posłużyć nam do budowy tzw. bazy. Taka inwentaryzacja pomoże nam wykorzystać te ubrania, które już mamy w szafie i pozbyć się tych niepasujących.

Lista zakupów

Kiedy już zrobimy inwentaryzację, przygotujmy listę elementów, których nam brakuje i wybierzmy się na zakupy. W przypadku starszych dzieci najlepiej sprawdzą się ubrania klasyczne, ponadczasowe, dlatego też na nich skoncentrujmy swoją uwagę. Koszulki, sweterki, bluzy, spodnie, spódniczki, sukienki - powinny utrzymane być w podobnej tonacji kolorystycznej, chyba, że lubimy nieco bardziej zaszaleć i miksować elementy pozornie do siebie niepasujące. Dobrze zaplanować sobie ilość kolorów, w których będziemy poszukiwać ubrań, na przykład 5 bazowych. Dzięki temu stworzymy więcej zestawów, a tym samym będziemy potrzebować mniej elementów. Warto kupować koszulki, legginsy czy śpioszki w tzw. wielopakach. Na pewno na tym zaoszczędzimy, a dla mniejszych dzieci z pewnością sprawdzi się ta metoda, jeśli będziemy musieli przebierać je kilka razy w ciągu dnia. Czy można chcieć czegoś więcej?

Jak dobrać rozmiar dla dziecka?

Nawet ograniczona do minimum garderoba kapsułowa co pewien czas będzie uzupełniana o kolejne elementy, gdyż maluch w pierwszych miesiącach rośnie niezwykle szybko. W kolejnych latach życia przyrost masy i wzrostu zwalnia, jednak mimo wszystko częsta wymiana garderoby jest koniecznością. Na ile to możliwe, warto kupować maluchowi nieco większe ubranka niż wynikałoby to z jego obecnej budowy ciała. Dzięki temu posłużą mu dłużej, a my zaoszczędzimy pieniądze. Spodnie można zawsze podwinąć, podobnie jak rękawy bluzy czy koszuli, nieco luźniejsza koszulka też nie powinna stanowić problemu – szczególnie, jeśli maluch jest ruchliwy i nie lubi być zbyt mocno skrępowany ubraniami.

Tabela rozmiarów dziecięcych

Kryterium wyznaczającym rozmiar dziecka jest wzrost. Jeśli nie znasz rozmiaru swojej pociechy, możesz sprawdzić to na poniższej orientacyjnej liście

wcześniaki: 46-52 cm,
0-3 miesiące: 56-62 cm,
3-6 miesięcy: 62-68 cm,
6-9 miesięcy: 68-74 cm,
9-12 miesięcy: 74-80 cm,
12-18 miesięcy: 80-86 cm

1,5-2 lata – 87-92 cm – rozmiar 92
2-3 lata – 93-98 cm – rozmiar 98
3-4 lata – 99-104 cm – rozmiar 104
4-5 lat – 105-110 cm – rozmiar 110
5-6 lat – 111-116 cm – rozmiar 116

Ile kosztuje zbudowanie garderoby dla malucha?

Stworzenie idealnej garderoby dla malucha to niewątpliwie spore wyzwanie i sztuka podejmowania właściwych decyzji. Przy założeniu, że garderoba naszego malucha składa się z 16 elementów bazowych 4 par butów i 3 dodatków (szalik, czapka, rękawiczki), stworzenie takiej 23 elementowej garderoby waha się od 300 zł jeśli w całości zaopatrzymy dziecko w sklepach z odzieżą używaną na wagę do 2300 zł jeśli oszacujemy, że kupujemy ubrania tylko w większych sieciówkach i lepszych markach.

Oferta w sklepach jest jednak na tyle szeroka, że bez większych trudności uda nam się skomponować idealne zestawy dostosowane do naszego portfela. Szczególnie, jeśli zdecydujemy się na zakupy online. Dlaczego? Gdyż wiele sklepów internetowych posiada wbudowane systemy rekomendacyjne, które podpowiadają produkty, które poza wybranymi przez nas powinny trafić do naszego koszyka. Oszczędzimy sobie w ten sposób wiele czasu, a dodatkowo będziemy pewni, że przy pomocy zakupionych elementów uda nam się stworzyć wiele spójnych stylizacji dla naszych pociechy.

Grunt to poświęcić na to trochę więcej czasu i skupienia niż standardowo robimy to w pośpiechu i intuicyjnie. Co więcej, oszczędność pieniędzy i czasu wynikające z posiadania dziecięcej garderoby kapsułowej zainspirują nas do tego, by podobną ideę wdrożyć również w swojej szafie.   


Przykłady szafy kapsułowej dla dziewczynki i chłopca:



                         


Autorką tekstu jest Natalia Olszewska, redaktorka bloga ikalkulator.pl

7 komentarzy:

  1. U nas największy problem jest zawsze z butami, w tym sezonie już trzecie śniegowce kupiliśmy, bo z każdymi jest coś nie tak :/

    OdpowiedzUsuń
  2. Oj nie zgodzę się z tą iloscia ubrań. Zakładając że pranie robię raz w tygodniu moje dzieci potrzebują co najmniej siedmiu par spodni, to samo koszulki i bluzki z długim rękawem... Plus dwie rezerwowe i bardziej eleganckie. Dochodzą jeszcze spodnie ocieplane na jesień i narciarskie na zime... Nie da rady się zmieścić w 36 elementach.

    OdpowiedzUsuń
  3. bardzo fajny wpis ;) na pewno skorzystam i wdrąże to w swoje życie ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. O ile dla siebie nie chciałabym mieć garderoby kapsułowej, to w przypadku dziecka uważam to za świetny pomysł. Ja jak kupię koszulkę to mam ją 1-2 lata, a potem po domu czy do ćwiczeń, a dziecko w tym czasie jak jest małe to szybko dorasta! Popieram również SH oraz sieciówki :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Ta tematyka była przeze mnie przerabiana już dwukrotnie, w dziewczęcej i chłopięcej wersji, z ofert sieciówek nie korzystałam, wolałam produkty małych polskich firm. :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciekawe rozwiązanie :)
    Ja mam poważną słabośc do kupowania dziecięcych ubrań ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Z tematem szafy kapsułowej spotkałam się jakiś czas temu.Niby miałam wiele ubrań w szafie, jednak często nie wiedziałam w co konkretnego dnia się ubrać. Czułam się przytłoczona i po prostu sama miałam świadomość, że tych wszystkich rzeczy jest po prostu za dużo! Szafa kapsułowa okazała sie wybawieniem dla mnie jak również i moich dzieci, bo dzięki temu nie mam problemu w co je konkretnie ubrać. I faktycznie wszystko do siebie pasuje.

    Nie mogę stwierdzić, ze jeszcze osiągnęłam w szafie swój stan idealny bo wciaż szkoda mi się pozbyć niektórych rzeczy, ale jest i tak o wiele lepiej niż wcześniej.

    OdpowiedzUsuń

Podziel się z nami swoją opinią :)

Copyright © domatorka.blog , Blogger