×

Nienawiść, którą dajesz...

Nienawiść. To słowo, które od kilku dni nabiera mocy. Nienawiść, która dzieli. Czy w jej obliczu, czy w obliczu zła milczeć, czy, mając coś do powiedzenia, być odważnym? Czy potrafimy się zjednoczyć w słusznej sprawie? Nienawiść, którą dajesz autorstwa Angie Thomas, może być aktualna także dzisiaj, w naszym kraju. Czasami człowiek robi wszystko prawidłowo, a i tak wychodzi źle. Kluczem jest nieustawanie w próbach robienia dobrze. 

Czarnoskóra szesnastolatka- Starr Carter- mieszka w biednej dzielnicy. Żyje na granicy, bo zna także inny świat- uczęszcza do prywatnej szkoły na przedmieściach. Okolica jej domu nie jest biezpieczna, a jej pozorne poczucie równowagi pomiędzy tymi światami, zostaje zburzone, gdy jej przyjaciel z dzieciństwa, na jej oczach, zostaje zastrzelony przez białego policjanta. Jest jedynym świadkiem tego zdarzenia i tylko ona może powiedzieć jak było naprawdę. Czy będzie miała odwagę walczyć? Czy jej słowo będzie miało znaczenie w tej wojnie nienawiści? 

Chociaż książka opowiada o amerykańskim mieście i konflikcie rasowym, jej przekaz może być aktualny także dzisiaj, w naszym kraju. Ponieważ nienawiść, hejt i uprzedzenia powodują podziały, które posuwają ludzi do czynów ostatecznych. Ludzie nakręcają się wzajemnie, jedni boją się drugich. W tej amerykańskiej dzielnicy biali uważają czarnoskórych za niebezpiecznych, z góry zakładają, że są gangsterami. Ci drudzy zaś nie mogą liczyć nawet na stróży prawa, obawiają się ich, bo mają wrażenie, że tutaj żadne prawa nie istnieją, przynajmniej dla nich. 

Ludzie popełniają błędy, a ty musisz ocenić, czy są one większe niż Twoja miłość do danej osoby.

To powieść dla młodzieży z niezwykle ważnym przekazem. Starr zna dwa różne światy. Jeden biezpieczny, ten w kórym mieszkają jej szkole koleżanki i biały chłopak. Drugi, w którym się wychowała, skąd pochodzą jej rodzice. Getto, zamkniętą dzielnicę, gdzie nigdy nie jest spokojnie. Widziała już w życiu wiele, z trojga małych przyjaciół, została tylko ona. Teraz boi się zabrać głos. Jej głos jednak jest dla sprawy bardzo ważny i chociaż swoim przyjaciołom już nie uratuje życia, może uratować setki innych. Czy dziewczyna podda się bez walki czy odważy się mówić?

Tak samo, jak wy uważacie nas wszystkich za złych ludzi, ponieważ niektózy z nas nie są dobrzy, takie samo zdanie my mamy o was! I dopóki nie dacie nam powodu do zmiany zdania, nadal będziemy protestować!

THUG (The Hate U Give) Life. Nienawiść, którą dajesz- wraca. W wojnach, gdzieś na górze, w walce o władzę, pieniądze, cierpią zwykli ludzie, których system tłamsi. Mamy wrażenie, że kilka jednostek steruje resztą, kręcąc kołowrotkiem. Napędzają hejt, tworzą podziały. I dopóki ktoś nie powie "dość", dopóki ludzie się nie zjednoczą, nie zdołają tej machiny zatrzymać...

The Hate U Give to opowieść o czarnoskórych w Ameryce, jednak jej przekaz można odnieść do wielu innych podziałów. I chociaż temat nie jest łatwy, bardzo dyskusyjny, książkę, dzięki lekkości języka, czyta się bardzo szybko. Zaśmiejecie się nie raz, niekiedy zezłościcie, ale też zastanowicie się nad życiem i społeczeństwem. Powieść nie tylko dla młodzieży. 

-To się powtarza, a ludzie będą się buntować, dopóki to się nie zmieni. Dlatego uważam, że system nadal okazuje nam nienawiść, a to pierdoli ludziom życie. 
- (...) I będziemy mieć spierdolone życie, dopóki to się nie zmieni. O to w tym chodzi. Że musi się zmienić. 
Czuję wzbierającą gulę w gardle, bowiem nagle uświadamiam sobie prawdę.
- To dlatego ludzie krzyczą, co? Bo nic się nie zmieni, jeśli będziemy milczeć?
- Zgadza się. Nie możemy milczeć (str.175)

* Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Papierowy Księżyc

15 komentarzy:

 1. Tytuł powinien zainteresować moją młodzież, chętnie podeślę go jej pod rozwagę. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdy przeczytałam tytuł, byłam pewna, że będzie to wpis o bieżących wydarzeniach. Książkę chętnie bym przeczytała, chociaż nie zaliczam się do młodzieży, ale temat jest uniwersalny, więc i starsze osoby mogą po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak samo pomyślałam i miałam napisać, że mnie wydarzenia rozdarły strasznie i nie mogę do siebie dojść.
   A tu o książce mowa.

   Usuń
 3. Tytuł sugerował raczej komentarz do ostatnich wydarzeń a tu taka niespodzianka. Myślę, że książkę powinien przeczytać każdy młody człowiek i nie tylko.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sam tytuł książki już mnie zachęca do przeczytania.
  Sandicious

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że w dzisiejszych czasach, każdy powinien czytać tego typu książki, szczególnie młodzi ludzie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Sama chętnie sięgnę do tej książki. Ostatnie wydarzenia ogromnie na mnie wpłynęły i przyznam, że potrzebuję takiej literatury

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślałam, że przeczytam o tym co teraz sie dzieje w kraju. Książka wydaje się być ciekawa

  OdpowiedzUsuń
 8. Im wcześniej nauczymy nasze dzieci tolerancji, zrozumienia jak negatywne wypowiedzi mogą oddziaływać na innych, tym bardziej wartościowymi ludźmi się staną.

  OdpowiedzUsuń
 9. Temat na czasie w ogromie nieszczęść związanych z ostatnimi zajściami w Gdańsku.

  OdpowiedzUsuń
 10. Powieść akurat obecnie bardzo potrzebna :(

  OdpowiedzUsuń
 11. Nienawiść niestety jest i zapewne będzie, a opis brzmi ciekawie, choć nie wiem czy sięgnęłabym po ten tytuł sama z siebie

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawy tytuł książki. Z chęcią ja przeczytam. Obecnie jest strasznie dużo nienawiści między ludzmi.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zaintrygowałaś mnie ta recenzją. Z chęcią bym sięgnęła po te książkę 😀

  OdpowiedzUsuń

Podziel się z nami swoją opinią :)

Copyright © domatorka.blog , Blogger