×

O czym szumią drzewa? Już wiem!Nawet jeżeli jeszcze nie czytaliście (ja jeszcze nie), to na pewno słyszeliście o książce Sekretne życie drzew Petera Wohllebena i jego kolejnych publikacjach: Duchowe życie zwierząt i Nieznane więzi natury. Dziś premierę ma kolejna książka tego leśnika z wieloletnim doświadczeniem i założyciela Akademii Leśnej. Nieco inna, bo dla dzieci!

O czym szumią drzewa?
Taki tytuł nosi ta książka, a na kolejnych stronach odkrywamy następne pytania i szalenie ciekawe odpowiedzi. Z publikacji dowiemy się skąd się biorą drzewne dzieci, czy drzewa mają pryszcze, czy w lesie jest internet, kto mieszka w ciemnościach czy też do kogo należy las. To opowieść o drzewach, leśnych roślinach i zwierzętach. Pomiędzy tekstami znajdziemy quizy, zadania specjalne czy ciekawostki. 

Czy drzewa potrafią mówić?
Drzewa komunikują się pomiędzy sobą w niezrozumiały dla zwykłego człowieka sposób, ale z łatwością w ich świat wprowadza nas Peter Wohlleben. Snuje łatwą w odbiorze opowieść, która nawet (a może zwłaszcza) dla mieszczuchów będzie szalenie interesująca, a trzeba przyznać, że facet zna się na rzeczy. Czytając książkę oprócz wieloletniego doświadczenia pracy w lesie, widać, że autor ma doświadczenie w pracy z dziećmi i potrafi nauczać tak, by pociechy chciały jeszcze więcej. 

Czy drzewa mają pryszcze?
Pryszcze, zmarszczki i blizny. Mają, tak jak i ludzie. W gruncie rzeczy są bardzo podobne do nas. Ale w tej książce nie znalazłam żadnych pryszczy. Jest po prostu piękna. Wspaniale wydana (ach jak ten papier pachnie świeżym drukiem!). Przyciągająca wzrok okładka zapowiada jeszcze ciekawszą zawartość. A w środku? Cudowne ilustracje Diany Karpowicz. Piękne w swej prostocie, pobudzające wyobraźnię i świetnie ilustujące opisywane zagadnienia. Wydawnictwo Otwarte naprawdę się postarało. Nawet wyklejka w książce jest pełna zwierząt.

Czego uczą się w szkole drzewne dzieci?
Ach gdyby każdy podręcznik był napisany w taki sposób, sama wróciłabym do szkoły. Więc dla kogo ta książka? Powiem Wam, że dla każdego. Młodszym dzieciom możemy czytać ją fragmentami, bo rodziały są krótkie. Starsze będą pewnie same odkrywać ten niezwykły świat drzew i trudno będzie je od lektury oderwać. Natomiast dorośli będą podkradać tę książkę dzieciom. Tak, ta książka to również świetna lektura dla rodziców. Muszę przyznać, że w wiedzy przyrodniczej mam spore braki, a taka lektura to połączenie przyjemnego z pożytecznym. I później, podczas wycieczki do parku czy lasu, możemy bez problemu odpowiedzieć na każde z miliona pytań kilkulatka. 

O czym szumią drzewa to piękna opowieść o lesie i jego mieszkańcach. Wspaniała lektura dla całej rodziny, dzięki której wspólnie można odkrywać cud natury i uczyć się szacunku do niej. Pokochacie tę książkę i pokochacie las. 


O książce przeczytacie także tutaj: https://goo.gl/hpTbwT
Dziękuję Wydawnictwu Otwartemu za egzemplarz do recenzji. 14 komentarzy:

 1. Kolejny blog, na którym widzę tę książkę. Musimy ją kupić :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejna rekomendacja tej książki! Wygląda na super a ty to potwierdziłas :)

  OdpowiedzUsuń
 3. oj... chyba jednak sprawię ją dziecku! ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oooo, nie wiedziałam, że Wohlleben napisał też książkę dla dzieci. Koniecznie muszę jej poszukać, zwłaszcza że dorosła część mojej rodziny dosłownie wyrywa sobie książki tego autora!

  OdpowiedzUsuń
 5. Doskonale, że powstała taka książka. Gdyby nie ta recenzja, to bym nie miała pojęcia. Uwielbiam drzewa i chciałabym żeby moje dziecko też je pokochało, a taka książka może być doskonałą pomocą!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ostatnio widzę tę książkę dosłownie wszędzie - i bardzo mi się podoba, więc jej zakup jest chyba nieunikniony ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. bardzo fajna pozycja, podobną tematykę przeczytałam w Życie Duchowe Zwierząt-mam wrażenie, ze mniej więcej taki sam klimat książki, choć uboga w rysunki:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetna pozycja dla dzieci :) Warto polecić ją każdej mamie by zakupiła swoim pociechom :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Tytuł zapisany, książka z pewnością znajdzie się w naszej bibliotece, syn będzie zachwycony taką przygodą czytelniczą. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Piękna pozycja, mam ją na liście zakupów

  OdpowiedzUsuń
 11. Wygląda na bardzo przyjemną ksiażeczkę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Książeczka wygląda ciekawie. Możliwe, że i my się na nią skusimy.

  OdpowiedzUsuń

Podziel się z nami swoją opinią :)

Copyright © domatorka.blog , Blogger