×

Książki października


Październik rozpoczął iście książkową jesień! Początek miesiąca to Wielka Wymiana Ksiązkowa, ale nie tylko dzięki niej nowe książki trafiły na moją półkę. A co przeczytałam?

98/2017
Światła września- Carlos Ruiz Zafon

Wszystko można. To tylko kwestia odwagi (str. 51)

To już trzecia i ostatnia książka Zafona z Trylogii Mgły. Książę mgły mnie zachwycił, Pałac północy rozczarował, a jak było ze Światłami września?
Gdy umiera mąż Simone Sauvelle, zostaje sama z dziećmi i z długami męża. Dzięki pomocy sąsiada, pani Sauvelle dostaje świetną propozycję pracy w Normandii. Wraz z córką Irene i synem Dorianem przybywa do Błękitnej Zatoki by pracować dla ekscentrycznego konstruktora zabawek Lazarusa Janna. Wydaje się, że los się w końcu do nich uśmiechnął, jednak wybżerze skrywa jakąś tajemnicę. Opuszczona latarnia, dziwaczne i przerażające konstrukcje Lazarusa, zakazane pokoje jego domostwa i tajemnicza śmierć jego kucharki...
Takie Zafona lubię! Pełnego magii, tajemniczych cieni. Od początku jest ciekawie, akcja szybko nabiera tempa i autor nie daje się czytelnikowi nudzić. Doskonale stwarza pozory i ostrzega, by nie ufać wszystkiemu, co się widzi. Trudno ją odłożyć, więc pochłonęłam w kilka godzin, podczas jazdy pociagiem.
Wydawnictwo: MUZA, stron: 256.

99/2017
Pustułka- Katarzyna Berenika Miszczuk

-Najbardziej lubię pustułki- wyznała.- Uważam, że są bardzo piękne (...).
- Jesteś piękna jak one- powiedział.
- Wolałabym raczej być wolna jak one- powiedziała (str. 172).

To moje pierwsze spotkanie z prozą Miszczuk, w dodatku kryminał, a to autorka znana z zupełnie innego gatunku.
Mała, prywatna grecka wyspa- Wyspa Ptaków. Na niej skłócona rodzina Spyropoulosów i pracownicy, razem 11 osób, a wokół tylko morze, w dodatku wzburzone przed nadchodzącym sztormem. To nie jedyna burza w życiu Spyropoulosów, ale chyba pełna największych wyładowań. Pogoda odcina wyspę od świata, telefony nie działają, w dodatku ktoś niszczy zasilani i telefon satelitarny, a jedyny kuter na wyspie, zostaje spuszczony z cumów. Kochanka pana domu znika, a wkrótce zostają znalezione jej zwłoki...
Typowy kryminał z motywem zamkniętego pomieszczenia (tu wyspy), gdzie mordercą mógł być tylko ktoś z wąskiego grona odciętych od świata osób. Akcja książki rozkręca się powoli, autorka najpierw zapoznaje czytelnika z rodziną, łączącymi ich stosunkami. Później już trup ściele się gęsto, wydaje się, że każdy mógł mieć motyw, ale trudno wyśledzić mordercę. Autorka jednak daje czytelnikowi pewne wskazówki, więc można podejrzewać kto jest sprawcą. Ostatecznie moje domysły się sprawdziły, więc uważam tę książkę za przeciętną. Dobry kryminał to taki, w którym zakończenie jest totalnym zaskoczeniem.
Wydawnictwo: W.A.B., stron: 384.

100/2017
Consolation- Corrine Michaels

- Zdaję sobie z tego sprawę, ale takie jest życie. Nie można zaznać prawdziwej miłości, jeśli nie poznało się prawdziwego bólu (str. 167)

Piękna, pełna emocji powieść debiutującego nią na polskim rynku, nowego wydawnictwa dla kobiet- Szósty Zmysł. Idealna książka dla fanek Colleen Hoover. Pełną recenzję znajdziecie tutaj.
Wydawnictwo: Szósty Zmysł, stron: 360.

101/2017
Chłopak, który zakradał się do mnie przez okno- Kirsty Moseley

Muszę przyznać, że sięgnęłam po tę książkę, bo zaintrygował mnie tytuł. Poza tym lubię lekką literaturę young adult. Tym razem jednak było zbyt lekko.
Amber unika fizycznego kontaktu z kimkolwiek oprócz mamy, brata i... Liama- sąsiada i najlepszego przyjaciela jej brata. Chłopak co noc, od wielu lat zakrada się do niej przez okno, przytula i zasypia razem z dziewczyną, bo tylko wtedy ona nie ma koszmarów. Przed laty była molestowana i bita przez ojca. Liam z kolei w nocy opiekuńczy i kochany, za dnia zachowuje się wobec niej niegrzecznie. Pewnego dnia, dziewczyna uświadamia sobie, że czuje do swojego sąsiada coś więcej niż zwykłą sympatię.
Pomysł na książkę był fajny, ale wykonanie... (uwaga, będzie spojler). Mamy dziewczynę z problemami, mamy bad boya, który nocą zmienia swoje oblicze. Para, która niby się odpycha, ale się przyciąga. Do momentu zakochiwania się tych dwojga, fabuła jeszcze jest znośna. Później leci już absurdami na łeb na szyję. Ledwo zaczęli ze sobą chodzić, dziewczyna, która ma za sobą traumę molestowania, nie ma oporów przed współżyciem. Nastolatka zachodzi w ciążę i jest szczęścliwa, chce urodzić dziecko (niestety je traci). W pierwszych tygodniach ciąży robią jej USG przez brzuch! Oczywiście nie brak tu konfrontacji z ojcem dziewczyny i bardzo szczęśliwego zakończenia. Po prostu bajka. Naiwna i może dla nastolatek. Ja chyba jestem za stara, więc nie polecam ;)
Wydawnictwo: Harper Collins, stron: 352.

102/2017
Zapadła dziura Bone Gap- Laura Ruby

- Piękna- mówili jej.- Jesteś taka piękna.
- Nie ma z czego się cieszyć- gderała babcia.
- Ale to miłe!- broniła się Róża.
- Miłe. Ale ładna twarz to tylko przypadek. Odrobina szczęścia. Ładna twarz cię nie wykarmi. A zresztą dla niektórych nigdy nie będziesz dość ładna. (str.101)

Przepięknie napisana powieść dla młodzieży. O tym jak patrzeć, by widzieć naprawdę. Pełną recenzję przeczytacie tutaj.
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS, stron: 352.

103/2017
Dziki łabędź i inne baśnie- Michael Cunningham

Ale zawsze chcemy więcej. Niektórzy z nas chcą więcej niż inni, to prawda, ale zawsze chcemy więcej... czegoś. Więcej miłości, więcej młodości, więcej... (str. 45).

Baśnie dla dorosłych? Dlaczego nie...
Dziki łabędź, to zbiór znanych każdemu baśni (m.in. o Pięknej i Bestii, Ołowianym Żołnierzyku czy Roszpunce) we współczesnej interpretacji, dopasowane do dzisiejszych czasów i dorosłego czytelnika. Opowiedziane wspaniałym literackim językiem.
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy REBIS, stron: 160

104/2017
Ojciec. Opowiadania- Michał Cichy, Jacek Dukaj, Wojciech Engelking, Jakub Małecki, Andrzej Muszyński, Łukasz Orbitowski, Ziemowit Szczerek, Wit Szostak, Michał Witkowski

Na przykład ojcostwo. Ono jest patem. Nie da się nie być ojcem dziecka, które już się urodziło, nawet gdy się go nie chce. Nie można sobie wybrać, że się odtąd nie będzie jego ojcem. To jest prawdziwy pat.(str. 191, Pat- Wojciech Engelking)

Zbiór opowiadań najlepszych polskich autorów. Historie o ojcach, męskie spojrzenie na rodzicielstwo. Wszystkie wyjątkowe, każda inna. Szerszą opinię na temat tego zbioru przeczytacie tutaj.
Wydawnictwo: Ringier Axel Springer, stron: 296.

105/2017
48- Andreas Gruber

Ma pani rację, śmierć z wyboru jest fascynującym tematem (str. 287)

Mocny thriller austriackiego autora. Młody morderca popełnia krwawe zbrodnie, które swoje źródło mają w jego dzieciństwie. Sprawę próbuje rozwiązać Sabine Namez, policjantka, której matka także została zabita przez psychopatę oraz zdziwaczały komisarz Sneijder. Więcej przeczytacie w pełnej recenzji. 
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc, stron: 468.

106/2017
Trzymaj się, Mańka- Małgorzata Kalicińska


- Ale nie do końca w życiu chodzi o forsę.
- A o co?- pyta Antek.
- Żeby żyć! Żeby to życie widzieć, czuć- kończy Wera (str. 375)


Kolejna powieść, jednej z moich ulubionych polskich autorek, czyli Małgorzaty Kalicińskiej. Kontynuacja Lilki, ale książkę tę można czytać także nie znając tej pierwszej. Niespieszna, mądra i dowcipna. Przeczytajcie tutaj pełną recenzję.
Wydawnictwo: Burda Publishing Polska, stron: 552.

Nowe na półce w październiku


I nie wytrwałam w swoim postanowieniu by nie kupować nowych książek. Październik był miesiącem obfitym w nowości na mojej książkowej półce, bo przybyły mi aż 33 nowe książki! 13 tytułów upolowałam na Wielkiej Wymianie Książkowej Przeczytaj&Podaj Dalej, 8 kupiłam okazyjnie na skladnicaksiegarska.pl, a jedną na allegro, 1 wygrałam, a 11 otrzymałam od wydawnictw. Mam co czytać przez całą jesień i zimę.

A Wy co ostatnio przeczytaliście
?

6 komentarzy:

 1. Sporo tego! Ale Dziki łabędź mnie mocno zainteresował!

  OdpowiedzUsuń
 2. Zbieram się już od dłuższego czasu i chcę przeczytać książki C. R Zafon...tylko czasu brak

  OdpowiedzUsuń
 3. Miszczuk uwielbia moja siostra, reszty nawet nie kojarzę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z książek z wpisu czytałam tylko Zafona i Miszczuk, ale średnio mi się podobały te pozycje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem pełna podziwu dla Twojego czytelniczego entuzjazmu :) Mi nadal nie starcza czasu na nadrobienie wszystkich książkowych zaległości.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja właśnie zaczęłam czytać Consolation. Ostatnio łykam książki jedna za drugą. :)

  OdpowiedzUsuń

Podziel się z nami swoją opinią :)

Copyright © domatorka.blog , Blogger