×

13 powodów, dla których warto przeczytać Światło Jaya Ashera


13 powodów to debiutancka powieść Jaya Ashera. Od 2007 roku wciąż królowała na listach bestsellerów, a Netflix wyprodukował serial na jej podstawie. To opowieść o sile plotek, pozorach, powierzchownych znajomościach. Ciekawie skonstruowana, częściowo w formie zapisu nagrań taśm magnetofonowych. Hannah Baker opowiada o 13 powodach, które doprowadziły ją do samobójstwa. Ja opowiem Wam dziś o 13 powodach, dla których warto śięgnąć po najnowszą powieść Jaya Ashera. 

O ile o debiutanckiej powieści autor raczej nie trzeba opowiadać, bo każdy choćby słyszał o serialu, a sukces powieści mówi sam za siebie, tak pewnie niewielu wie, że dzisiaj (7 listopada 2017) ma w Polsce swoją premierę Światło (What light), które ukaząło się nakładem Domu Wydawniczego Rebis. 

Światło to historia Sierry, która na co dzień mieszka w Oregonie, na plantacji choinek. Jednak co roku, na kilka tygodni przed Świętami Bożego Narodzenia, przenosi się wraz z rodzicami do Kalifornii, gdzie od lat rozstawiają świąteczne stoisko i sprzedają swoje drzewka. Dziewczyna uwielbia te wyprawy, chociaż w Oregonie musi zostawić swoje dwie przyjaciółki, to w Kalifornii czeka na nią trzecia- Heather. Ten rok może być niestety ostatnim, w którym będą osobiście sprzedawać choinki, gdyż interes robi się nieopłacalny. Ten rok będzie też inny z jeszcze jednego powodu- Sierra poznaje Caleba, o którym krążą różne plotki i ciągnie się mroczna przeszłość...


- Ludzie myślą, co chcą. Muszę się z tym pogodzić. Nie zmienię tego, choć to okropnie męczące. Mogę się tym przejmować, ale to prawdziwa tortura. Lepiej więc uznać, ze ich strata i tyle (str.141).


Początkowo ta historia wydawała mi się płytka i infantylna, chyba zaklasyfikowałąm ją zbyt szybko do powieści typowo dla nastolatków, a ja już dawno o tamtych czasach zapomniałam. Napisana prostym językiem, lekko. Jednak nie poddawałam się i ostatecznie książka mnie bardzo wciągnęła. Mogę zapewnić, że spodoba się każdemu, nie tylko młodzieży. Poznajcie więc te 13 powodów- warto przeczytać Światło Jaya Ashera, ponieważ:

1. To opowieść w świątecznym klimacie
A my w szaroburym listopadzie nie pragniemy niczego innego niż poczuć ten bożonarodzeniowy nastrój, zapach świątecznych drzewek i świeżo upieczonych pierniczków. Wszystko to znajdziecie w tej powieści. 

2. To historia pełna uczuć
Zapewniam, że emocjonalne napięcie będzie Wam towarzyszyć w czasie czytania, a czy jest coś lepszego od ksiażki, która nas porusza?

3. To mądra historia z morałem
I takich właśnie poszukujemy w przedświątecznym czasie. Ta historia nauczy nas, że nie poznamy nikogo tak naprawdę, jeżeli nie zbliżymy się do niego, a plotki zawsze wyrządzają tylko krzywdę i czasem naprawdę daleko im do prawdy.

4. Są tu wspaniali główni bohaterowie
Cudownie ufna Sierra i Caleb- bad boy o gołębim sercu. W tym chłopaku nie można się nie zakochać, a ta dziewczyna przyciąga jak magnes.

5. Ta książka jest pozytywna
W odróżnieniu od 13 powodów, ta książka nie jest dołująca, a nawet w obliczu problemów głównych bohaterów, czuć w powietrzu świąteczną magię. To historia z happy endem!

6. Czytanie Światła sprawi Wam przyejmność
Po prostu. To idealna lektura na wieczór po męczącym dniu. Jest lekko napisana, wciągająca. Przy tej książce się zrelaksujecie. 

7. Ma cudowną okładkę
Niby nie powinno się oceniać powierzchownie (to przecież morał z tej książki!), ale musicie przyznać, że okładka jest bardzo nastrojowa. Kto by nie chciał mieć takiej pozycji w swojej kolekcji?

8. To powieść Jaya Ashera
Jeżeli zachwyciło Was 13 powodów, to musicie sięgnąć po Światło. 

9. Autor stworzył wyraziste postacie drugoplanowe
Roztrzepana Heather, małomówny Devon, irytujący Andrew i troskliwi rodzice, jakich chciałby mieć każda nastolatka. 

10. Dowiecie się skąd w Waszych domach wzięło się choinka
Może niekoniecznie z Oregonu, ale poznacie życie na plantacji. Takie drzewko nie bierze się znikąd, nie rośnie przez rok, ale całymi latami!

11. Znów poznacie siłę plotki
Podobnie jak w 13 powodów, to znów plotka, pomówienia i domysły są głównym źródłem problemów. Przekonajcie się jak mogą być silne. 

12. To historia dla każdego
To nie tylko, jak mówi okładka, Love Story dla nastolatków. To opowieść, która poruszy i młodego czytelnika, i tego bardziej dojrzałego. Każdy zobaczy w niej przesłanie dla siebie. 


13. Ta książka jest po prostu magiczna
Świąteczna opowieść pachnąca świerkiem i ciasteczkami, pełna pozytywnych bohaterów, ciepłej bożonarodzeniowej aury z miłością w tle. Czego chcieć więcej?

- Zastanawiacie się czasem, jak by wyglądało wasze życie, gdyby nie kręciło się wokół świąt? (str. 239)

17 komentarzy:

 1. 13 powodów nie czytałam, ale oglądałam. I serial- choc dla nastolatków teoretycznie - to jednak mnie wciągnął. Chyba czas siegnąć po lekturę. Swoja droga fajny pomysł na gwiazdkowy prezent :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie czytałam żadnej jego książki, ale wiele słyszałam o "13 powodów", więc pewnie niedługo się za niego zabiorę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kilka razy przymierzałam się do serialu, ale chyba nie byłam jeszcze na niego gotowa. Teraz, zanim do niego sięgnę, najpierw przeczytam książkę! Nie zepsuję sobie tego wyobrażenia. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Miałam chęć na ten serial, ale szczerze mówiąc, najpierw wolę przeczytać książkę. Nigdy nie odwrotnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z początku pomyślałam, że to nie w moim guście, ale zaciekawiłaś mnie tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 6. To idealna powieść na święta, czyli niedługo.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie czytalam, nie ogladalam, ale po twojej opinii sadze ze warto. Juz dodaje do listy Netflixa i listy bibliotecznej :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie oglądałam tego filmu, ale po książkę chętnie bym sięgnęła.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. O serialu "13 powodów" słyszałam, ale ja tak mało oglądam filmów i seriali....:-) Teraz jest okres na książki o tematyce świątecznej i bardzo się cieszę, bo lubię takie klimaty;-)

  OdpowiedzUsuń
 10. 13 powodów obejrzałam i przeczytałam. Magia świąt i happy endów przyciąga :) Bardzo chętnie sięgnę po tę pozycję :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Słyszałam o tej premierze, zwróciłam uwagę na nazwisko :) chętnie przeczytam tę książkę, bo wydaje się być tego warta. Super, że chociaż jest podobna, to nie kalka z "13 powodów". Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja jestem na tak. Już zamówiona. Czekam 😚

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie czytałam "13 powodów", ale Twoja recenzja "Światła" jest bardzo zachęcająca! Fajny pomysł na formę wpisu :)

  OdpowiedzUsuń
 14. wpisuję na listę must read!

  OdpowiedzUsuń
 15. To pierwsza pozytywna recenzja tej książki, którą przeczytałam .. :D

  OdpowiedzUsuń
 16. Jestem zachęcona, bo ma świateczny klimat i jest pozytywna:-)

  OdpowiedzUsuń
 17. Szczerze mówiąc nie znam debiutanckiej powieści ani serialu (choć faktycznie słyszałam o nim) - ale Twoj opis bardzo zachecil mnie do sięgniecia po obie książki.

  OdpowiedzUsuń

Podziel się z nami swoją opinią :)

Copyright © domatorka.blog , Blogger