×

Na imię mi Zack- kształtuje nas przeszłość


Hasło na okładce mówi: Wszyscy bohaterowie zrodzili się z tragedii, ja bym powiedziała: Kształtuje nas przeszłość...

Na imię mi Zack to pierwszy tom serii Herkules autorstwa szwedzkiego duetu Monsa Kallentofta i Markusa Luttemana. 

Szwecja, Sztokholm. Zamrodowane zostają cztery kobiety, jak się okazuje- prostytutki. W wyjątkowo brutalny sposób. Akcja toczy się szybko- kolejne zbrodnie, kolejne morderstwa, ślepe tropy, tajemnicze wilki. Jaki jest motyw zbrodni? Nienawiść do kobiet, rasizm, handel ludźmi? W śledztwie uczestniczy specjalny zespół policji, a w nim 28-letni Zack Herry. Młody, zdolny, robiący szybką karierę w policji. 

Kim jest Zack? Książka kształtuje bardzo zagadkowy portret psychologiczny głównego bohatera. Po kawałku go odkrywamy. Za dnia jest robiącym karierę młodym policjantem, nocą- imprezowiczem, ćpunem, którego dręczą koszmary z przeszłości. To ona go kształtuje. Przeszłość, dzieciństwo, nierozwiązana zagadka zamordowanej matki (która jak Zack była policjantką, zginęła na służbie). To co było, niewątpliwie ma wpływ na zachowanie Zacka teraz. Nie potrafi zapomnieć, oderwać się od dawnego środowiska, a dwa różne światy- biedny i zamożny, prawa i bezprawia- przenikają się w życiu głównego bohatera. Próbuje być twardy, ale czytelnik nie raz odkryje jego słabości.

Książka to dobry szwedzki kryminał. Mi przywodzi na myśl serię Millenium (niewiele czytałam szwedzkich kryminałów), powiela się tu wątek nienawiści i uprzedmiotowania kobiet. Władzy mężczyzn. Fabuła może miejscami nie porywa, ale główny bohater jest niezwykle interesujący. To nie tylko powieść, gdzie można odpłynąć nad zagadką mordercy, to świetna książka, by zastanowić się nad pozycją kobiety, wpływie przeszłości na nasze teraźniejsze wybory. Myślę, że z chęcią sięgnę po kolejne tomy serii, by do końca poznać Zacka i odkryć jego tajemnice.

Książka wydał Dom Wydawniczy Rebis.

8 komentarzy:

 1. Zapowiada się interesująco :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak ja lubię kryminały- zapisuję na liście!

  OdpowiedzUsuń
 3. Przekazuję mężowi do przeczytania Twoja recenzję :)))

  OdpowiedzUsuń
 4. Już dawno żadnego kryminału nie czytałam, może warto w końcu to zmienić :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja ostatnio prawie same kryminały- najbardziej mnie wciągają :)

   Usuń

Podziel się z nami swoją opinią :)

Copyright © domatorka.blog , Blogger