×

Moje lutowe lektury


 Czytam ostatnio mniej. Z jednej strony nie spieszę się nigdzie, z drugiej, choćbym nie wiem jak ciekawą książkę czytała, często zasypiam po zaledwie kilku stronach. Co przeczytałam w lutym?

10/2022
Maybe now- Colleen Hoover
Maybe notZnaleźć coś, co się kocha, to jedno. Zupełnie czymś innym jest dzielenie się tą miłością z kimś, kogo się kocha.

Uwielbiam książki Colleen Hoover. Maybe Someday była pierwszą, którą przeczytałam i zachwyciłam się tymi emocjami, tym soundtrackiem do książki, połączeniem prozy z innymi formami sztuki. Długo czekałam, by sięgnąć po kontynuację, bałam się, że Maybe now mnie zawiedzie. I tak się niestety stało...
Ridge związał się z Sydney i najchętniej nie rozstawałby się z nią, ale wciąż musi się też byłą dziewczyną Maggie, która postanawia żyć, jakby każdy dzień miał być tym ostatnim. Skacze ze spadochronu i poznaje przystojnego doktora, ale też lekceważy zalecenia lekarzy, przez co musi liczyć na wsparcie przyjaciół. Sydney czuje, że Ridge nie zakończył jeszcze relacji z Maggie...
Zupełnie nie czułam klimatu tej książki, żadnych emocji, poza znużeniem i ciągłym powracaniem do pretensji Sydney. Miałam nadzieję, że to będzie historia wyłącznie Maggie, że jej w końcu autorka pozwoli być szczęśliwą, jednak miłosne perypetie tej dziewczyny przysłoniła dalsze historia Ridge'a i Sydney. W książce było też opowiadanie Maybe not i ono podobało mi się dużo bardziej- to historia miłości Warrena i Bridget.
Ocena: 5/10
Wydawnictwo: Otwarte; rok: 2020; stron: 464; kategoria: romans, new adult.

11/2022
Królowa Śniegu- Hans Christian Andersen

Mam spore zaległości w klasyce literatury dziecięcej, więc chętnie je nadrabiam przy okazji szkolnych lektur Polki. Kilka lat temu kupiłam jej pięknie ilustrowane wydanie Królowej Śniegu i w końcu przyszedł czas, żebyśmy je razem przeczytały.
Przepiękna opowieść o miłości. Gerda i Kaj mieszkają po sąsiedzku i się przyjaźnią. pewnego lata jednak, odłamek magicznego zwierciadła wpada w oko i serce Kaja, przez co chłopiec zmienia się w zimnego, pozbawionego pozytywnych uczuć. Zimą Kaj swymi sankami rusza z Królową Śniegu w nieznane, ale Gerda postanawia odnaleźć przyjaciela, bo wierzy, że jeszcze można uratować jego serce.
Ocena: 7/10
Wydawnictwo: M; rok: 2012; stron: 32; kategoria: literatura dziecięca.

12/2022
Nowy Jork. Opowieści o mieście- Magdalena Żelazowska


W każde dziś wielkie miasto najpierw ktoś musiał uwierzyć.

W wielu ostatnio przeczytanych przeze mnie książkach, Nowy Jork był tłem akcji: Zimowa opowieść, Wielki Gatsby, Diabeł ubiera się na czarno, Jedyny samolot na niebie... Z ogromnym zainteresowaniem przeczytałam więc te opowieści o tym mieście.
Magdalena Żelazowska naprawdę snuje opowieści. To nie są suche relacje, czy turystyczny przewodnik, lecz książkę tę czyta się jak naprawdę dobrą powieść. Można dowiedzieć się z niej jak powstał Nowy Jork, jak wyglądał na początku pandemii, czy też jak autorka szukała mieszkania i czego w tych nowojorskich zazwyczaj nie ma. Czytelnik znajdzie tu mnóstwo ciekawostek i wiele pięknych zdjęć. 
Ocena: 9/10
Wydawnictwo: Luna; rok: 2022; stron: 352; kategoria: literatura podróżnicza.

13/2022
Diabeł ubiera się na czarno- L.J. Shen

(...) ostatnio nauczyłam się jednaj rzeczy. Że ta szczelina między rzeczywistością a naszymi marzeniami to właśnie życie.

Jeszcze nie zawiodłam się żadną książką L.J.Shen. Dostarcza mi tego, czego oczekuję- emocji. Pełną recenzję przeczytacie tutaj. 
Ocena: 7/10
Wydawnictwo: Luna; rok: 2022; stron: 400; kategoria: romans. 

14/2022
Znajdziesz mnie w cieniu guayacán- Zbigniew Zborowski

Wojna i miłość (...) Zawsze chodzi o wojnę i miłość. Na przestrzeni czasu zmieniają się tylko ludzie i ich bieżące interesy. Reszta wygląda mniej więcej tak samo.

Napisana z rozmachem historia trzech rodzin i dwóch połówek carskiej złotej monety. Piękna, zagadkowa, intrygująca. Przeczytajcie pełną recenzję tutaj.
Ocena: 9/10
Wydawnictwo: Czarna Owca; rok: 2022; stron: 480; kategoria: literatura piękna, saga historyczna. 

15/2022
Siła kobiet- Barbara Wysoczańska

Ile warte jest ludzkie życie? Tyle, co ta bezbarwna kropla deszczu, spływająca po maleńkim okienku więziennej celi?
A ile warte są ludzkie uczucia? Te wszystkie rozedrgane porywy serca, tęsknoty, burze zmysłów? Czym były? Histerią jednego, nieważnego istnienia? Czy fundamentem, na którym budowano świat? 
A współczucie? Czym naprawdę było? Wyrzutem sumienia?

Bardzo na nią czekałam i trochę się bałam, że zawiedzie moje oczekiwania. Na szczęście była jeszcze lepsza niż debiut autorki! Tutaj przeczytacie w dłuższej recenzji, co myślę o tej książce. 
Ocena: 10/10
Wydawnictwo: FILIA; rok: 2022; stron: 528; kategoria: powieść obyczajowa. 

16/2022
Jedyny samolot na niebie. Historia mówiona zamachów z 11 września- Garrett M. Graff

To książka, którą na Instagramie polecili mi obserwatorzy. W pierwszej chwili przeraziła mnie jej objętość, tematyka też nie jest lekka. Czyta się jednak zaskakująco szybko i chociaż relacje świadków i uczestników wydarzeń z 11 września 2001 roku są przerażające, jest to niezwykle interesująca lektura. Od wpuszczenia zamachowców na pokład samolotów, do samego wieczora, dokładna relacja z tego dnia. Od prezydenta, przez strażaków i policjantów, pracowników biur, po dzieci z pobliskich szkół- znajdziemy tu opisy zdarzeń rozmaitych osób. Pewnie dlatego, ta relacja jest tak wyraźna i przejmująca. Przeczytajcie koniecznie. 
Ocena: 10/10
Wydawnictwo: Sine Qua Non; rok: 2021; stron: 656; kategoria: reportaż, literatura faktu. 

17/2022
Czarne skrzydła- Sue Monk Kidd

Musisz zrozumieć, którym końcem igły chcesz być. Tym przywiązanym do nici czy tym, który przebija tkaninę.

Ta z kolei pochodzi z tzw. stosu hańby, czyli książek, które zbyt długo czekają na mojej półce na swoją kolej.
Sarah Grimké jest córką plantatora w Charlestone, sędzi sądu najwyższego Karoliny Północnej, należącego do elity. Na swoje 11 urodziny Sara w prezencie otrzymuje własną niewolnicę- Hetty, zwaną Szelmą. Dziewczynka nie zgadza się na przyjęcie osoby w prezencie, gdyż jest przeciwna niewolnictwu. Nie może jednak odmówić, to wbrew zwyczajom stanu. Dziewczynki zaprzyjaźniają się, a Sarah obiecuje Charlotte, matce Hetty, że zrobi wszystko, by dać Szlemie wolność.
Opowieść obrazująca problem niewolnictwa i długiej drogi do wolności czarnoskórych osób, ale także kobiet. Oparta na faktach, fabularyzowana historia, którą warto przeczytać.
Ocena: 8/10
Wydawnictwo: Literackie; rok: 2014; stron: 486; kategoria: literatura piękna.

W lutym przeczytałam 3398 stron!
Najlepszymi książkami były zachwycająca Siła kobiet i rzetelny Jedyny samolot na niebie. Historia mówiona zamachów z 11 września. 
Najgorszą okazała się książka mojej ulubionej autorki, czyli Colleen Hoover Maybe Now. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią :)

Copyright © domatorka.blog , Blogger