×

Moje styczniowe lektury

 
Wracam do spisywania co miesiąc przeczytanych przeze mnie książek. W zeszłym roku poległam. Blog trochę zaniedbałam, ale teraz mam wielki plan reaktywacji, więc trzymajcie kciuki. Co przeczytałam w styczniu?

1/2022
Drogi Święty Mikołaju- Natasza Socha, Magda Mazur


Wigilie bywają różne. Rodzinne, samotne, wesołe i smutne. Bywają kolorowe i czarno-białe. Pełne śmiechu lub zadumy. Ale zawsze dają nadzieję.

Świąteczne opowieści czytam do Trzech Króli, kiedy w powietrzu wisi jeszcze ten magiczny bożonarodzeniowo-noworoczny nastrój. Tym razem sięgnęłam po jedną z książek Nataszy Sochy, której jeszcze nie czytałam. Mogę je brać w ciemno i wiem, że będzie to dobra lektura, pełna trafnych przemyśleń. 
To historia trzech par. Matyldy i Mikołaja- samotnej matki zmagającej się z kredytem, codziennymi wyzwaniami i wymaganiami prywatnej szkoły jej syna, Mikołaja. Karoliny i Karola. Pani sędzia i artysta, od lat ze sobą, ale przeżywających kryzys w związku. Renaty i Tomasza. Ona wciąż, po dwóch nieudanych małżeństwach, szuka. Miłości i pieniędzy. On notorycznie zdradza żonę. Losy tych wszystkich osób plączą się w okołoświątecznym czasie. 
Nie zawiodłam się. To piękna, chociaż trochę smutna, opowieść o tym, co najważniejsze: miłości, przebaczaniu, zrozumieniu. Idealna na ten czas.
Ocena: 9/10
Wydawnictwo: Edipresse; rok:2019; stron: 288; kategoria: powieść obyczajowa. 

2/2022
Przybierz dom swój ostrokrzewem- Mary i Carol Higgins Clark


-Nigdy zbyt wiele ozdób na choince.

Po kilku romantycznych, świątecznych opowieściach miałam ochotę na kryminał, który rozgrywa się w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Koleżanka poleciła mi tę właśnie znaną autorkę kryminałów. I tak trafiłam na pierwszy w tym roku gniot. 
Nora Reilly, znana autorka kryminałów, tuż przed świętami łamie nogę i trafia do szpitala. Jej mąż, Luke, znany przedsiębiorca pogrzebowy, zostaje w tym czasie porwany dla okupu. Policja i FBI prowadzą śledztwo, w którym pomagają Regan, która jest prywatnym detektywem. To córka Nory i Luke. W sprawę wtrąca się także Alvirah Meehan, detektyw amator i sąsiadka państwa Reilly. Czy Luke wróci na święta do domu?
Książka ma tylko nieco ponad 140 stron, a męczyłam ją trzy dni! Nudna, z nijakimi bohaterami i ani kapką świątecznej atmosfery. Akcja mogłaby się rozgrywać kiedykolwiek. Najgorsze jest to, że od początku wiadomo, kto jest porywaczem i mniej więcej jaki miał motyw, więc przez cały czas czytelnik czeka tylko czy służby odnajdą pana Reilly czy nie. Nudy, nudy, nudy. Nie czytajcie.
Ocena: 1/10
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka; rok: 2002; stron: 146; kategoria: kryminał.

3/2022
Siostra Słońca- Lucinda Riley


-To fascynujące, że tak wielu z nas marzy o sławie. Z doświadczenia wiem, że przynosi ona często jedynie nieszczęście. Ludzie myślą, że sława da im prawo do robienia i zdobywania wszystkiego, co im się tylko zamarzy, tymczasem tracą najcenniejsze co mamy... swoją wolność. 

Kochanie, "kiedyś" nie istnieje. Jedyny czas, jaki mamy, to teraz, w tej minucie, a może ułamku sekundy...

Powoli, tom po tomie, czytam sagę Siedem Sióstr. To fascynująca podróż po świecie i w przeszłość.
Siostra Słońca opowiada historię Elektry, najmłodszej z sióstr D'Apliese. Dziewczyna jest światowej sławy czarnoskórą modelką, ale zupełnie sobie nie radzi ze swoim życiem i samotnością. Imprezuje, przesadza z alkoholem i narkotykami. Niedawno rozstała się z miłością swojego życia. Gdy przesadza ze środkami nasennymi, decyduje się w końcu na odwyk...
Cecily urodziła się w Nowym Jorku na początku XX wieku. Po zerwanych zaręczynach jedzie na zaproszenie swojej matki chrzestnej do Kenii. Tam leczyć ma złamane serce. Jak splotą się losy tych dwóch kobiet?
To chyba będzie moja ulubiona z opowieści o Siedmiu Siostrach. Na równi ze Star. Piękna przemiana Elektry i niesamowita historia Cecily. Wzruszająca. To była prawdziwa przyjemność z czytania. Uwielbiam tę serię, bo z każdej z książek dowiaduję się czegoś nowego, tym razem o życiu w Kenii w latach 30. i 40. XX wieku oraz o walki o prawa czarnoskórych osób w Stanach. Każda z książek skłania do refleksji i poszukania informacji w innych źródłach. 
Ocena: 10/10
Wydawnictwo: Albatros; rok:2020; stron: 672; kategoria: powieść obyczajowa. 

4/2022
Twoja wewnętrzna moc. Jak żyć dobrze w niespokojnych czasach- Agnieszka Maciąg


Poczucie nieszczęścia to choroba duszy.

Dotychczas uwielbiałam książki Agnieszki Maciąg. Pełnia życia zmieniła moje życie (zaczęłam ćwiczyć jogę, medytować, zwracać uwagę na to co jem, jakich kosmetyków używam...), a Rozmaryn i róże zachwyciła, tak ta książka zwyczajnie mnie znudziła. 
Nie chłonęłam jej z ciekawością. Robiłam do niej kilka podejść i porzucałam parę razy. Nie czułam jej kompletnie, a rady autorki zupełnie do mnie nie przemawiały. 
Ocena: 3/10
Wydawnictwo: Otwarte; rok: 2020; stron: 340; kategoria: poradnik psychologiczny. 

5/2022
Kat z Płaszowa- Max Czornyj


Ktoś, z kogo inni się śmieją, musi zrobić naprawdę wiele, by w końcu potraktowano go poważnie.

Dotychczas przeczytałam tylko jedną książkę Maxa Czornyja- Ślepca. Brutalny thriller, początek serii. 
Kat z Płaszowa to także przerażająca historia, ale niestety prawdziwa. O okrucieństwach Amona Götha i pełną recenzję tej książki, przeczytacie tutaj. 
Ocena: 6/10
Wydawnictwo: FILIA; rok 2022; stron: 366; kategoria: powieść biograficzna/ historyczna.

6/ 2022
Żyj po swojemu. Jak zwolnić w szybkim świecie- Agnieszka Krzyżanowska


Życie dzieje się najgłębiej rzeczownikami, w których brak pośpiechu. Oddech. Bliskość. Cisza. Kawa. Ludzie. Wdzięczność. Bycie. Takie proste. Takie trudne czasem.

Kilka lat temu przeczytałam książkę tej autorki Prosto i uważnie na co dzień, o życiu w stylu slow. Zachwyciłam się. Ale gdy kolejne dwie trafiły na moją półkę, nie sięgnęłam po nie od razu. Musiały poczekać na właściwy moment, a ten nadszedł, gdy dopadł nas w większości bezobjawowy Omnikron i musieliśmy posiedzieć zamknięci w domu. 
To książka o tym, jak poczuć się wystarczającą. Wystarczająco piękną, wystarczająco spełnioną, jak żyć według swoich potrzeb, a nie oczekiwań innych. Cudownie ubrane w słowa myśli, które do mnie przemawiają i z którymi się zgadzam. Bardzo polecam na gorsze dni i chwile zwątpienia lub gdy jeszcze szukacie własnej drogi. 
Ocena: 10/10
Wydawnictwo: Pascal; rok: 2019; stron: 240; kategoria: poradnik, psychologia/ motywacja.

7/ 2022
Wielki Gatsby- F. Scott Fitzgerald


Zanim kogoś ocenisz, musisz uświadomić sobie, że on nie jest tobą i że nie wszyscy ludzie na świecie mieli takie same możliwości jak ty. 

Na Instagramie popularne w tym roku jest wyzwanie, w którym to obserwatorzy polecają dwanaście książek, a bookstagramerzy czytają. Postanowiłam i ja wziąć w nim udział i jedną z takich polecajek został Wielki Gatsby. Sięgnęłam po nią z wielką chęcią, bez oczekiwań. 
To historia młodych, zamożnych ludzi z Nowego Jorku i okolic, którzy po Wielkiej Wojnie poczuli smak wolności i pieniędzy, ale jednocześnie wielkie zagubienie i zepsucie. 
Nick po powrocie z wojny postanawia zostać maklerem i przeprowadza się do skromnego domku w West Egg. Tuż obok wielką rezydencję posiada tajemniczy Gatsby, który co chwila urządza wielkie przyjęcia, na których gości śmietanka towarzyska Nowego Jorku i okolicznych miejscowości. Po drugiej stronie zatoki, w East Egg zaś mieszka kuzynka Nicka, Daisy wraz z mężem...
Nie polubiłam żadnego z bohaterów. Jest tu trochę nieszczęśliwej miłości, trochę sensacji. Opowieść warta jednak przeczytania, bo to klasyka literatury amerykańskiej. 
Ocena: 7/10
Wydawnictwo: Świat Książki; rok: 2021; stron: 190; kategoria: literatura piękna.

8/2021
Zimowa opowieść- Mark Helprin


Pamiętaj, w naszym życiu usiłujemy robić tylko dwie rzeczy: zniweczyć upływ czasu u przywrócić zmarłych do życia. 

Oprócz instagramowego wyzwania, sama przed sobą postawiłam zadanie: przeczytanie chociaż dwunastu książek z mojego wielkiego stosu hańby. Wybrałam, publicznie się zdeklarowałam, że przeczytam, więc sięgnęłam po książkę, która stała na mojej półce już dobrych kilka lat. Zimową opowieść kupiłam po obejrzeniu filmu. Magicznego, intrygującego, zachwycającego. 
To wielowątkowa historia, chociaż na pierwszy plan wysuwa się postać Petera Lake'a. Zawodowego złodzieja, żyjącego na początku XX wieku w Nowym Jorku. Petera ściga gang Krótkich Ogonów, a w ucieczce pomaga biały ogier. Podczas jednego z włamań, Peter poznaje rudowłosą Beverly Penn, w której z wzajemnością się zakochuje. Dziewczyna jednakże cierpi na gruźlicę. Tak zaczyna się tajemnicza historia Petera, która trwa aż do początku nowego millenium. 
Książkę nazwano jedną z najwspanialszych opowieści w literaturze amerykańskiej i być może tak jest, ale nie dla mnie. Dla mnie ona była po prostu niezrozumiała. Mam wrażenie, że realizując film wyciągnięto z książki to, co najlepsze. Książka zaś pełna jest niekończących się opisów, zawiłych metafor i takiej ilości bohaterów oraz ich szczegółowych historii, skoków w czasie, że ja zwyczajnie się gubiłam, nudziłam i traciłam wątek. Ale przeczytałam! Nieco zawiedziona, ale zadowolona, że dotrwałam do ostatniej kropki.
Ocena: 3/10
Wydawnictwo: Otwarte; rok: 2014; stron: 692; kategoria: literatura piękna.

9/2021
Rodzicielstwo bez awantur. Jak odzyskać spokój w rodzinie i wesprzeć rozwój dziecka- Daniel J. Siegel, Tina Payne Bryson


Kara może powstrzymać dane zachowanie na krótką metę, ale to nauka umożliwia nabycie umiejętności, które będą nam dobrze służyć przez całe życie. 

Chyba każdy rodzic zmaga się z domowymi awanturami. Czy rodzicielstwo bez nich w ogóle istnieje? O książce przeczytacie w pełnej recenzji tutaj. 
Ocena: 7/10
Wydawnictwo: Mamania; rok: 2022; stron: 336; kategoria: poradnik rodzicielski. 

W styczniu przeczytałam 3270 stron!
Najlepszymi książkami były Siostra Słońca oraz Żyj po swojemu. Obydwie są na swój sposób opowieściami o poszukiwaniu siebie. 
Najgorszą zaś była przeraźliwie nudna, chociaż krótka powieść Przybierz dom swój ostrokrzewem. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Podziel się z nami swoją opinią :)

Copyright © domatorka.blog , Blogger