×

Z dzieckiem do dermatologa


Zdarzają się wysypki, znamiona, pieprzyki i inne dziwne zmiany skórne. Także u dzieci. Kiedy, dlaczego i po co wybrać się z dzieckiem do dermatologa?

Kiedy?
Koniecznie odwiedź gabinet dermatologiczny, gdy dziecko ma jakieś wrodzone znamiona, pieprzyki czy przebarwienia skórne. Niektóre same znikają, a niektóre zostają do końca życia. Jednak wszystkie trzeba regularnie kontrolować. My na pierwszą wizytę poszliśmy późno, bo Polka miała 2 latka. Martwił mnie jednak duży pieprzyk na polciowej pupie. Dermatolog sprawdza czy pieprzyki mają regularny kolor i kształt, a na kolejnych wizytach porównuje wielkość. Czy nie urósł i czy się nie zmienił. Kontroluje także przebarwienia niemowlęce. Polka ma tzw. uszczypnięcie bociana, jak to panie pielęgniarki stwierdziły :) Prawie niewidoczne, ale jest.Na wizyty chodzimy teraz co pół roku. Przy takiej częstotliwości nie ma obaw, że nie zauważymy jakiejś nagłej zmiany.

Czy każda wysypka to alergia?
Na wizytę u dermatologa umów się też, gdy coś się dzieje. Pojawiają się dziwne wysypki czy krostki niewiadomego pochodzenia. Czasem nie trzeba od razu wizyty u alergologa, a właśnie u dermatologa, bo ten oceni czy wysypka jest alergiczna czy też ma inne pochodzenie. Gdy Polka miła około 8-9 miesięcy, a ja przestawałam karmić piersią, zaczęły jej wychodzić dziwne krosty na buzi, przedramionach i udach. Dawałam jej zwykłe mm, ale przecież wcześniej jadłam nabiał normalnie i nic się nie działo. Nasza pediatra najpierw próbowała nas leczyć różnymi maściami robionymi, aż w końcu zaleciła Bebilon Pepti, stwierdzając przy tym skazę białkową. Polka długo piła to mleko, a wcale nie musiała. Już na pierwszej wizycie u dermatologa okazało się, że krostki są genetyczną skłonnością do rogowacenia skóry, trzeba nawilżać, natłuszczać i tyle.

Jak wybrać dermatologa?
Na początku umów się tam, gdzie masz najbliżej. Terminy wcale nie są straszne, my czekaliśmy miesiąc. Dopiero wtedy, gdy ten będzie nieodpowiedni, szukaj dalej, np. prywatnie. 
Dobry dermatolog nie waha się z diagnozą, dokładnie ogląda pieprzyki i zaleca wizyty kontrolne. Te są bardzo ważne i nie należy ich lekceważyć. Nawet jeśli Tobie wydaje się, że żadne zmiany nie zaszły.

Jak dbać o skórę?
Jeżeli dziecko ma skórę suchą i skłonną do rogowacenia, trzeba taką dobrze nawilżać i natłuszczać. Polecam emolienty- my używamy marki Dermedic. Do kąpieli olejek z olejem lnianym, mineralnym i witaminą E. Kąpiele emoliacyjne robimy 2 razy w tygodniu. Olejek Linum Baby świetnie sobie z polciowymi krostkami radzi. Fajnie natłuszcza, tak że nie potrzeba już smarowania balsamem po kąpieli. Trzeba tylko uważać na włosy, by ich podczas dziecięcego chlapania nie zmoczyć :)


Podsumowując:
- na pierwszą wizytę do dermatologa wybierz się, gdy dziecko ma wrodzone znamiona lub duże pieprzyki;
- lub gdy pojawiają się niepokojące, nieznikające krostki;
- pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych;
-zanim odwiedzisz alergologa, poradź się dermatologa
- od stycznia 2015 roku niestety do dermatologa wymagane jest skierowanie od lekarza rodzinnego (chyba że kontynuuje się wcześniejsze leczenie)

13 komentarzy:

  1. Też się wybieram do dermatologa z Polą, bo ma niesamowicie suchą skórę. Tylko nie rozumiem po co do tego skierowanie od lekarza rodzinnego..

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O już dodaję, bo zupełnie zapomniałam, że od tego roku konieczne jest skierowanie. My miałyśmy szczęście i pierwszy raz byłyśmy w zeszłym roku, więc już w tym bez skierowania :)

      Usuń
  2. Do dermatologa chodzimy co miesiąc, Julcia ma chorobę genetyczną. Znaleźć dobrego dermatologa to jest wyzwanie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. My trafiłyśmy na dobrego od razu. Młody, ale ma dużą wiedzę, co można było zauważyć już na pierwszej wizycie :)

      Usuń
  3. U nas na szczęście problemów brak, ale pewnie też się przejdziemy jakoś na 2 latka.
    Tak do kontroli :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Tylko, że w Konsylium akurat dermatolodzy zmieniają się jak w kalejdoskopie. Od 3 lat chodzę tam regularnie z dzieciakami i obecnie w tym czasie to już 5 z kolei dermatolog, który tam przyjmuje. Choć nie powiem, że większość z wyjątkiem 1 znudzonej pani doktor byli OK. I jakoś tak z doświadczenia faceci bardziej się przejmują, niż kobiety dermatolodzy.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ja już od małego miałam takie ogromne znamie brązowe. Moi rodzice od razu ze mną poszli, ale kazali tylko kontrolować, czy się nie powiększa. Teraz jestem dorosła, myszka nie robi problemów, a ja się do niej przyzwyczaiłam. Ale warto chodzić i sprawdzać, bo można sobie wiele oszczędzić, dzięki takiej rutynowej wizycie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Oczywiście, że warto. Wizyta kontrolna trwa tylko kilka-kilkanaście minut

      Usuń
  6. Tak, warto z każdą wysypką iść do dermatologa. Wokół szyi synka wyszła wysypka. Pediatra - to od śliny bo zęby idą. W tydzień wysypka się tak nasiliła na całym ciele,że jak poszłam do dermatologa stwierdziła ostre AZS. Praktycznie ochrzan dostałam od dermatologa że doprowadziłam dziecko do takiego stanu, wstyd mi było jak cholera.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie ma co się wstydzić. Byłaś u pediatry, a to lekarz powinien zdiagnozować. U nas też była zła diagnoza na początku

      Usuń
  7. Dobrze, że piszesz o tym, kiedy należy udać się do specjalisty. Czasem mamy są w kropce, czy już faktycznie coś się dzieje, czy to tylko ich "nadopiekuńczość" i troska. Takie dylematy są zrozumiałe, każdy chce dla swojego dziecka jak najlepiej.

    OdpowiedzUsuń

Podziel się z nami swoją opinią :)

Copyright © domatorka.blog , Blogger